6. Mudi - bátor, jó házőrző és kiváló pásztorkutya
A mudi rendkívül bátor, kifejezetten könnyen tanuló, fogós fajta. Életeleme a mozgás és a munka. Ma is gyakran használt terelő pásztorkutya.
A mudi rendkívül bátor, kifejezetten könnyen tanuló, fogós fajta. Életeleme a mozgás és a munka. Ma is gyakran használt terelő pásztorkutya.
A collie gyönyörű, elegáns, kedves természetéről jól ismert, jellegzetesen hosszú orral rendelkező középméretű, családszerető kutya.
A border collie korábban a brit juhászok titkos kedvence volt, manapság azonban egyre népszerűbb kutya városokban is. Kimagasló intelligenciája miatt sok foglalkozást igényel. Tökéletes terelőkutya.
A belga juhászkutya bátor, kiegyensúlyozott, barátságos kutya, amelyik megbízható, kedves játszótársa a gyerekeknek, és állandó gyengéd szeretettel veszi körül az egész családot.
A rottweiler nemcsak kiváló szolgálati, mentő, kísérő, rendőrségi, katonai, őrző-védő kutya, de családi, hobbi kutyaként is remek választás.
A hányás, mint tünet lehet a gyomor, bélcsatorna primer betegségének tünete, vagy esetleg valamilyen súlyosabb belgyógyászati probléma (veseelégtelenség, májelváltozás, stb.) kísérő un. szövődményes károsodásból eredő jelenség. Ez utóbbiak fennállását vér-vizeletvizsgálatok elvégzésével ki lehet zárni. Ha ezek negatívak, akkor gyomorgyulladásra, esetleg idegen testre a gyomor bélcsatornában kell gondolni. Ezt Rtg-vizsgálattal ill. kontrasztos Rtg-vizsgálattal lehet kideríteni. Ha ezek is negatívak, akkor szoba jöhet meg az idült bakteriális gyomorgyulladás (hasonló, mint az embernél a gyomorfekélyt okozó Helikobakter fertőzés. Ez is van kutyánál, csak nehéz kimutatni.), és az esetleges táplálékallergia. Javaslatom az állatorvosi diétás tápok etetése, amelyek ún. intestinalis (gyomor-bélrendszeri) betegségek terápiáját segítik. Valamint a féregtelenítés, és esetleg a gyomorfekélyes emberek kezelésére alkalmas Antagel adása (humán patikában kapható) 2x1/2 ml naponta szájon át. Fontos, hogy az állat csak egyszer kapjon enni naponta, ne traktáljuk jutalomfalatokkal reggel délben este, mert ez stimulálja a gyomorsav termelését és súlyosbítja a folyamatot. Ne legyen előtte egész nap az étel sem, ha nem ette meg, el kell venni és csak a megszokott etetési időpontban kapja újra. Egyelőre ennyit tudok segíteni. A beteg nélkül nehéz kezelni...
Az elmondottak alapján a kutyájának prosztata-megnagyobbodása vagy prosztatagyulladása van. Átmeneti javulást lehet elérni az antibiotikumos és a hormonális kezeléssel, természetesen ez függ a betegség súlyosságától. Mindenféleképpen egy ultrahangos vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy megállapítható legyen a betegség mértéke. A végső és tartós megoldás tényleg a műtét, és megfelelő altatószerekkel és anaesthesiologiai munkával ma már igen biztonságosan lehet operálni idős alkatokat is. Szerintem a biztos gyógyulás a műtéti megoldás után lehetséges csak.
Az injekció amire gondol a megtermékenyített petesejt petevezetőből a méhbe való lejutását akadályozza meg, és a párzást követő 3. és 5. napon kell beadatni. Van bizonyos kockázata a beavatkozásnak, mert néhány százalékban gennyes méhgyulladást okoz mellékhatásként... Ha nem kívánnak utódokat soha a jövőben az említett kutyustól, akkor a műtéti terhesség-megszakítást, vagyis a vemhes méh és a petefészkek eltávolítását javaslom. Ha viszont szeretnének a jövőben meg kölyköket, akkor a párzást követő kb. 21-24 naposan meg van lehetőség a gyógyszeres vetéltetésre, de sajnos ez nem mindig jár sikerrel. Természetesen a vemhesség fennállását ultrahang vizsgálattal bizonyítani kell, ezt az említett időpontban már el lehet végezni. A gyógyszeres terhességmegszakítás tartamkezelés (14 nap, másnaponta injekció ill. Galastop suspenzio szájon át) Nehéz a költségeket meghatározni, hiszen elég nagy különbségek vannak a rendelők árai között. Összesen kb. 20-25000 Ft-ra számíthat.
A kullancsot sosem szabad olajjal bekenni, mert agonizálva fertőzött gyomortartalmát a gazdaszervezetbe ürítheti. A beszakadt fej önmagában csak gyulladást vált ki, fertőzést nem okoz. Homeopátiás Silicea adagolásával eltávolítható. A megbetegedés megelőzésére javaslom, hogy sürgősen keressen fel állatorvost. Mikor van kullancsszezon? Áprilistól novemberig tart a kullancsszezon, a védekezés pedig kiemelten fotos még az őszi hónapokban is, mert a kullancsok olyan veszélyes betegségeket is terjesztenek, mint a babézia. Éppen ezért ajánlott egész évben minőségi kullancsellenes készítményt használni, amely hosszú távon védelmet biztosít, a tapasztalatok szerint ugyanis gyakran megfeledkezünk a rendszeres havi alkalmazásról. Az egyik védekezési módszer a kullancsirtó nyakörv. 17 többféle hatóanyag-tartalmú, kutyáknak szánt kullancsirtó- és kullancsriasztó nyakörvet tesztelt a NÉBIH.
A petefészek eltávolítás elegendő és nem fog tüzelni többet, hiszen ez a szerv felelős a tüzelés hormonális hátteréért. A műtét után a méh elsorvad, nem lesz funkciója, és így nem is szükséges kivenni, csak ha beteg. Ez most nem áll fenn. Ráadásul csak a petefészkeket eltávolítani kevesebb munka, kisebb műtéti sebet igényel. A nőstény állatok helyes ivartalanítása Gyakori kérdések az ivartalanítással kapcsolatban A kutya ivartalanítása: mikor, és miért kell túlesni rajta? Az ivartalanított kutyák tovább élnek