6. Karácsony: Ajándékba állatot?
Karácsonykor minden évben állat-stopot hirdetnek az állatvédők – sajnos mindhiába, hiszen évről-évre egyre többen vásárolnak ajándékba kutyát, macskát gyermekeiknek.
Karácsonykor minden évben állat-stopot hirdetnek az állatvédők – sajnos mindhiába, hiszen évről-évre egyre többen vásárolnak ajándékba kutyát, macskát gyermekeiknek.
Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla...
A Lyme-kór az egyik leggyakoribb, kullancsok által terjesztett betegség a világon. A kórokozó egy baktérium, a Borrelia burgdorferi, amely Európában és Észak- Amerikában honos. Fogékony az ember és a házi- illetve vadon élő állatok jelentős hányada.
A Magyarországon honos kullancsfajokból kutyák esetében két kullancsfaj, a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) és a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) jelentősége a legnagyobb.
A kullancs, ez az aprócska ízeltlábú állat méretéhez képest komoly riadalom forrása. Jogosan, hisz miközben a bőrbe fúródva hajszálerekből, vérből táplálkozik, nyálát visszaöklendezve fertőzhet.
Kifejezetten nyúlnak kullancs ellen törzskönyvezett szer nincs, így mivel nyulakra nem vizsgálták be, lehet kockázata. Leggyakrabban ezeket a hatóanyagú készítményeket használják: imidakloprid+ moxidectin spot on , illetve a selamektin spot on . Ezeket a nyuszi tarkójára kell csepegtetni,úgy hogy közvetlenül a bőrére menjen. A hatóanyagok a bőr felszínéről szívódnak fel. Ezeket a készítményeket állatpatikában, vagy állatorvosnál tudja megvásárolni.
Kedves Állatbarát! Lehet, hogy a nyuszit megcsípte egy szúnyog vagy más rovar, ennek következtében gyulladás lépett fel, ami miatt kialakulhatott a dudor. Feltételezhető, hogy sérülés, amelyet ugrás közben szerezhetett. Ha nem múlik el, érdemes megmutatni állatorvosnak. Üdvözlettel: dr. Varga József
Kedves Georgina! Jobb lenne a kutyát egy állatorvoshoz elvinni,aki szakszerűen eltávolíthatná a bennmaradt részeket és lefertőtleníthetné a csípés helyét.A kullancs a kutyát többek között a babéziózis és a Lyme-kór nevű betegségekkel is megfertőzheti,ezért ilyenkor ajánlatos a kutyát megfigyelni,hőmérsékletét naponta megmérni.A hőmérséklet emelkedése,bágyadtság,véres vizelet jelentkezése esetén azonnal állatorvoshoz kell fordulni!
Kedves Csöpi! Nem nagyon tudnék olyan betegséget mondani ami étvágytalansággal ne járna, vagy járhatna.. A kolléga által történt kezelés azonban bizonyára nem indokolja az étvágytalanságot. Mivel a kutyus eléri az 1 évet ilyenkor amúgy is csökken az elfogyasztott élelem mennyisége (nyilván nem drasztikusan), hiszen a felnőtté váló kutya táplálóanyag szükséglete csak az életfenntartásra korlátozódik, míg kölyökkorban kiegészül ez a növekedés, és a gyorsabb anyagcsere táplálékigényével is. A beköszönő meleg szintén visszavetheti az evési kedvet. A válogatósság egy - számomra - nem létező fogalom. Amennyiben kutyáját egy legalább prémium (tehát tényleg teljes értékű) táppal kívánja etetni, a következetesség mindig meghozza a gyümölcsét. Azaz, ha nem eszi meg, a következő etetésig nem kap semmit, majd újra a tápot. Mindezt addig csináljuk míg meg nem eszi. Természetesen, ha beteg az állatunk és azért nem eszik, az állatorvosi vizsgálat elengedhetetlen.
Kedves Gazdi! A vadászgörény élősködő elleni kezelésére a legalkalmasabb, az állatkereskedésekben is megvásárolható macskáknak készült spot ampullás készítmények. Adagolása felnőtt vadászgörény hím esetén, a macskáknak javasolt adag fele, nőstény görényeknél kb. a harmadát adjuk. Használata egyszerű, az állat marjára kell csepegtetni, mely a bőrbe szívódva fejti ki hatását főleg bolha és kullancs ellen. Érdemes állatorvossal megvizsgáltatni a görény fülét is, mert elég gyakori fertőzés náluk a rühatka, mely szintén kiterjedhet a testre is. Nem minden készítmény alkalmas a rühatka kezelésére, megelőzésére. Élősködő elleni kezelésnél ne felejtkezzünk el az állat alvóhelyének fertőtlenítéséről sem. Üdvözlettel : Jerzsa Brigitta