96. Az állat lelke legyen rajta!
Egy állatot is fényképezhetünk úgy, mintha emberről készítenénk portrét. Czövek Miklós bizonyítja, hogy az állat is egyéniség, amely egy fotón bemutatható.
Egy állatot is fényképezhetünk úgy, mintha emberről készítenénk portrét. Czövek Miklós bizonyítja, hogy az állat is egyéniség, amely egy fotón bemutatható.
Dr. Nagy Gábor az I. Közép-európai Vadászgörény Fesztiválon mesélte el magazinunknak, mi teszi boldoggá és egészségessé a görényeket.
Nyomott, rövid orrú kutyáknál gyakori veleszületett rendellenesség, hogy az orrcimpájuk túl hosszú és belégzéskor lezárja a levegő útját.
Helyzet van! - szóltak szombaton a Kutyavári-dokik: ha sietünk, szemtanúi lehetünk egy megrendelt lóherélésnek. Ilyenen még úgy sem jártunk, tehát kocsiba be, térkép elő, irány Szigetszentmiklós.
Nincs rondább látvány egy veszetten férges lónál! Hogy a betegségeiket elkerüljük, a lovakat is időről-időre oltani és féregteleníteni kell.
Tisztelt Kérdező! A vásárolandó kiskutya majdnem biztos, hogy biztonságban van. Ha esetleg nála is jelentkezne hasonló, akkor sem a másik kutyától kapta el. A leírás alapján a szemzugban lévő "kinövés" a 3. szemhéj (pislogóhártya) könnymirigyének előesése, lényegében hasonló mint egy sérv. Pekingiben igen gyakori, de beagleben is előfordulhat. Műtét vagy nem műtét? Ha nem műtteti, akkor az előesett könnymirigyerei és a könnycsatorna is szögbe törhet, elzáródhat, aminek következtében egyrészt a szaruhártya könnyellátása romolhat és ez a szem kiszáradásához vezethet, másrészt a könnymirigyben ciszták, elhalások, tályogok képződhetnek, ami könnyen átterjedhet a környező szövetekre is. Ha műtteti, akkor a korszerű megoldás a könnymirigy megmentésére irányul. A mirigyet visszahelyezzük az eredeti helyére, és a nyílást beszűkítjük, hogy ne tudjon előesni újból. Ennek ellenére sajnos - bár csak néhány ezrelékben - megmarad a kiújulás lehetősége. A műtét mikrosebészeti módszereket és eszközöket, így mikroszkópot igényel, mert a felhasználandó varróanyag szabad szemmel láthatóság határán, de inkább az alatt van. Ezért ez a műtét valóban költséges. Ha a könnymirigyben már kóros elváltozások kialakultak (elhanyagolt, régi eset), akkor csak a könnymirigy eltávolítására van lehetőség. Ebben az esetben biztosan nem újul ki, de több mint 50% az esélye annak, hogy a csökkent könnytermelést egy életen át napi rendszerességgel (naponta legalább 2-3-szor) műkönnyel kell pótolni. Ezért ez a beavatkozás egészséges könnymirigy esetén ma már műhibának számít, mert nem javítja a meglévő kedvezőtlen állapotot, hanem konzerválja azt. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős
Felkereshetnek egy állatorvosi rendelőt, ahol szakszerűen kitisztítják a kutya külső hallójáratait és szükség szerint ellátják a feltehetőleg kialakult gyulladás megszüntetésére alkalmas gyógyszerekkel.
Kedves Tímea! A kérdés sokkal bonyolultabb annál, mint amilyennek elsőre tűnik. A válasz ugyanis a díszmadarak származásától és tartási módjától függ. Egy sor olyan trópusi egzotikus betegség van, amelyet a kutya, sőt az ember is elkaphat. Az engedélyezett és így ellenőrzött import állatok, valamint az itthon engedéllyel tenyésztett és ellenőrzött állományok ezektől mentesek. Ha ezeket az állatokat utóbb is zártan, a vadmadarakkal történő kontaktus kizárásával tartjuk, szinte biztos, hogy nem terjesztenek fertőző betegséget sem kutyára, sem emberre. Mindamellett a madarak bélsarának elfogyasztása a megszokottól eltérő baktérium flórára érzékeny kutyában okozhat átmeneti hasmenést, esetleg enyhébb bélgyulladást, de súlyosabb megbetegedés nem jellemző. Ha azonban a díszmadarainkat kitesszük a költöző vadmadarak által terjeszthető betegségeknek, akkor a helyzet jelentősen változik és a szalmonellákon, coli-baktériumokon túl egy sor egzotikus kórokozóval is számolnunk kell. Az ilyen állományoktól indokolt a kutya távol tartása (de az emberé is). Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős
Tisztelt Kérdező! Ami a bőrtüneteket illeti, mindkettejüknek igaza lehet. Ritka ugyanis, hogy egy gombás fertőződés magától alakuljon ki. A gomba jellemzően másodlagosan, valamilyen csípés, sérülés, kiütés (pl. allergia következtében) területén, vagy a felázott, leégett bőrön (úszás, napozás) tud megtelepedni, az ép bőrön nem. A napfénynek nem kitett, rosszul szellőző területeketjobban szereti (hasalj), de nyáron kialakullhat az orrháton, fülön is. Jellemzően szabályos kerek, enyhén kipirult, szőretelen foltokként kezdődnek, de összeolvadhatnak. A vakarás következtében bakteriális fertőzés is társulhat, pörkösödhet. A pontos diagnózishoz az elváltozott területekről vett minta mikroszkópos, tenyésztéses, esetleg kórszövettani vizsgálata szükséges. Az allergiás háttér igazolható vérvétellel is. A köhögés/öklendezés diagnosztikája már problémásabb. Lehet, hogy csak a habzsolva evés-ivás miatti félrenyelés van a háttérben, de az is lehet, hogy a garat, gége vagy légcső tájékának elváltozása van a háttérben. Ezek a lágy szövetek nem minden esetben adnak értékelhető röntgenképet, ezért gyakran altatásban végzett endoszkópos vizsgálat szükséges a terület elváltozásainak megerősítésére vagy éppen kizárására. Gippert doktor kisállatgyógyász klinikus szakállatorvosként nagy gyakorlattal és megfelelő műszerezettséggel rendelkezik mind a diagnosztika, mind a gyógykezelés területén, de egy tömegrendezvény keretei nem alkalmasak az említett vizsgálatok elvégzésére. Viszont rendelekezik azzal a hihetetlen előnnyel, hogy látta a beteget és az elváltozást. Én viszont nem. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős
Ritkán,de előfordul hogy az ivartalanítás ellenére sem szűnik meg a nemi hormon termelés. Ennek oka lehet ha az ivartalanításkor egy kis hereszövet marad a szervezetben és a termelődő tesztoszteron hatására a kanos visel- kedés megmarad.Hímivarsejtek azonban ilyenkor nem termelődnek,ezért ettől a kantól nem lesznek már utódok.