1091. Tigris, oroszlán és hópárduc génjeit térképezte fel egy kutatócsoport
Tigris, oroszlán és hópárduc génjeit térképezte fel egy nemzetközi kutatócsoport, hogy a veszélyeztetett fajok védelmét elősegítsék.
Tigris, oroszlán és hópárduc génjeit térképezte fel egy nemzetközi kutatócsoport, hogy a veszélyeztetett fajok védelmét elősegítsék.
A fogkövesedés nemcsak szájhigiéniai problémát, ínygyulladást okoz, hanem a gyulladásos ínyen keresztül a vérkeringésbe is bejutó kórokozók akár távoli szervekbe is eljuthatnak. Az ínygyulladás első tünete a kipirult, vérzékeny ínyszél. Az idült ínygyulladásnál már visszafordíthatatlan ínysorvadás is kialakulhat.
Állatjóléti, kifejezetten a kutyák és macskák jólétére összpontosító konferencia lesz az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó litván elnökség és az Európai Bizottság szervezésében a jövő héten Brüsszelben - közölte csütörtökön a bizottság.
Jackson Galaxy az Animal Planet népszerű sorozatának macskaguruja, leginkább egy motoros banda tagjára emlékeztet, mégis különleges képességgel rendelkezik: nem létezik a világon olyan komisz cica, akivel ne tudna szót érteni, és akinek ne tudna segíteni – az állatok idegileg kikészült gazdáiról nem is beszélve...
Bármennyire is hihetetlen a macska és a papagáj jól ki tud jönni egymással. Persze az óvatosság sosem árt, legyünk mindig a sarkukban, ha együtt játszanak!
Üdvözlöm! Sajnos a húgykövesség kandúr macskáknál elég gyakori. Önmagában a "lúgosító tápok" etetése nem elég, sőt, árthat is, hiszen paradox módon a túlságosan lúgosított vizelet is kőképződésre hajlamosíthat. A fő hangsúly a megfelelő vízbevitelen kell, hogy legyen, ezt kell mindenképp szem előtt tartani (ivószökőkutak macskák részére, nedvesebb tápok, száraz táp etetése esetén S/O tápok etetése, amelyek egyszerre alkalmasak a struvit és az oxalát kövek oldására, megelőzésére is). Az oltásokat illetően a macska életmódjától (kijáró / benti cica) függ, hogy milyen oltásokat és mikor kell kapnia. De fontos, hogy ha egy cica akár csak 1-2x is kimehet a lakásból, már kijárónak számít!
Ha a macska kijáró (a evmhességből gondolom, hogy az lehet), és viselkedése agresszívvé válik, mindig gondolni kell a legrosszabbra, a veszettségre is. Kicsi az esélye, de ha emberrel szemben is agresszivitást mutat, esetleg megharap vagy karmol valakit, feltétlenül megfigyelés alá kell helyezni. A területileg illetékes hatósági állatorvos végzi a megfigyelést. A vemhesség is okozhat viselkedésbeli változást elvileg,de nem jellemző panasz ez. Ha bágyadt, étvágytalan , vagy más tünete is van, vigye őt állatorvoshoz.
Tisztelt Kérdező! A megadott információ igen kevés. Szükség lenne tudni, hogy honnan származik a cica, az anyja volt-e fertőző betegségek ellen oltva, megkapta-e 6 hetes korban az első féreghajtót, és azóta kéthetente rendszeresen kapja-e, megkapta-e 8 hetesen az első kombinált oltását. Kinti, vagy benti állat? Mit eszik általában és mit ehetett az elmúlt 48 órában? Egyedüli cica, vagy többen vannak, esetleg más fajú állatokkal is együtt van-e? Ebben a korban feltételezhetően valamilyen fertőző ok miatt betegedhetett meg. Csak általános tünetek esetén orsóférgesség vagy parvovirus okozta panleukopenia lehet (ez utóbbi - a kutyával ellentétben nem minden esetben okoz véres hasmenést). Csipásodás, vagy légúti tünetek megjelenése esetén calici vagy herppesvírus okozta "macskanátha" is lehetséges. Több baktérium (salmonella, coli) is okozhat kezdetben lázzal járó tüneteket, ami miatt remeg, étvágytalan az állat. A kinti macskák például a fészekből kiesett madárfiókák elfogyasztásával, vagy eldobott ételmaradékokból fertőződhetnek. Lenyelt és elakadt idegen test, bélcsavarodás kezdeti tünetei is lehetnek hasonlók, de ebben az esetben a beteg állapota igen gyorsan romlik. Néhány fejlődési rendellenesség is okozhat hasonló tüneteket, ekkor azonban nem (vagy nem elsősorban) a láz, hanem a fájdalom van a tünetek háttérében. Ezen kívül számos ritka kórkép is szóba jöhet. A fenti betegségek csak az állat vizsgálatával különíthetők el. Ha a tünetek nem múlnak, vagy súlyosbodnak, mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős
A képen mindössze annyi látható hogy mindkét oldali szemrés a normálisnál szűkebb,de ez szinte minden szembetegségnél előforduló tünet. Tudni kellene hogy van-e és milyen, mennyi váladék, hogy a pupillák a fényre reagálnak-e és hogy a macska mozgása bizonytalan-e. Javaslok egy szemészeti vizsgálatot és annak eredménye alapján dönthető csak el hogy a betegség maradéktalanul, részben vagy nem gyógyítható. Legvalószínűbben ez egy idült kötőhártyagyulladás,ami a megfelelő antibiotikumos kezeléssel meggyógyítható.Ehhez persze szükség lehet a kötőhártyaváladék bakteriológiai-rezisztencia vizsgálatára.
Tisztelt Kérdező! Az ivarérés általában 6-9 hónapos korban következik be, de egyes fajtáknál előfordul, hogy csak 1 éves korban ivarzanak először. Tehát ezt követően már adható a fogamzásgátló, így az Ön által említett szer is. Ezeket a szereket valóban alkalmazhatjuk arra, hogy a tüzelést elhalasszuk, esetleg kihagyjunk egyet, de nem szerencsés folyamatosan alkalmazni, vagyis ivartalanítás helyett nem alkalmazhatók. Tartós, tehát éveken át történő szedés esetén rendszerint petefészek ciszták, keletkeznek vagy méhgyulladás alakul ki, amelynek műtéti ellátása jóval költségesebb, mint egy normál ivartalanításé. A tabletta beadása macskának külön "tudomány". Gyakran nem eszik meg az ételbe rejtett tablettát, vagy kiköpik. Ha nem eszik meg a teljes adagot, nem tudhatjuk, hogy elég gyógyszert fogyasztott-e el. Ezért ezt én nem szoktam ajánlani. Ugyanakkor a tablettát nehéz elég mélyen a cica szájába tenni úgy, hogy azt lenyelje, de közben ne harapja meg a kezünket. Tehát nyugodtan adható a tabletta, ha biztosak vagyunk abban, hogy a cica elfogyasztja. Viszont csak akkor alkalmazza, ha csak egy ciklust akar alom nélkül megúszni. Ellenkező esetben a műtétet javaslom. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán . Állategészségház, Vértesszőlős