1141. Tűzvédelmi tippek kutyatartóknak
Ezek a tippek életeket menthetnek, nem csak kedvenceid életét, hanem a tiedet is akár.
Ezek a tippek életeket menthetnek, nem csak kedvenceid életét, hanem a tiedet is akár.
Ha grillpartit rendezel, vagy csak egyszerűen tüzet gyújtasz és szeretnéd biztonságban tudni állataid, tartsd be az alábbi tanácsokat!
A fülatkák parányi paraziták, amelyek életük nagy részét többnyire a fül járataiban töltik. Elég gyakoriak, súlyos iritációt és viszketegséget okozhatnak a fülben.
A név ellenére az ótvar nevű betegségnek semmi köze a férgekhez. Az ótvar gombás fertőzés, amely a testen lévő bőrt, a fejbőrt és a körmöket támadja meg. Tineának is hívják és nagyon fertőző.
A kutyák gyakran azért viselkednek rosszul, mert nincs önkontrolljuk. Ennek hiánya számos viselkedési problémához vezethet, beleértve azt, hogy felugrik az emberekre, kireteszeli az ajtót és folyton gazdája figyelmét igényli.
Viszket, ezért vakarja-nyalja magát. Ennek több oka is lehet, ilyen például a bolhásság, ekcéma (allergia)vagy egyéb bőrprobléma. Mutassák meg állatorvosnak!
Sajnos az állatmentés kérdése pénzkérdés. Ha van alapítvány, aki elvállalja az ezzel járó tortúrát (pénzkoldulás, adózás, ellenőrzések tömkelege, stb.), akkor nálunk is lesz nonprofit állatmentő. De ehhez az is kell, hogy az emberek támogassák (ne csak az adó 1 százalékával) az ilyen alapítványokat. Nonprofit állatmenőről sajnos nem tudok, olyan állatmentő létezik, akinek a költségeit ki kell fizetnie valakinek. Meg lehet próbálni állatvédő szervezetekkel felvenni a kapcsolatot, hogy tudnak-e ilyenkor segíteni. De általában az az alapvető elvárás, hogy annyit segítsen a megtaláló, hogy vigye be a kutyust. Tény, hogy az lenne a legkényelmesebb és lelkünknek a legmegnyugtatóbb, ha csak telefonálnánk egyet és megoldódna a probléma és így nyugodtan aludhatnánk. De ez még messze van. Nekünk, egyszerű embereknek kell segítenünk a bajba jutott állatokon. Be kell fogadnunk, inni, enni kell adnunk nekik és gazdit keresni, ahol boldogan élhetnek. Én is ezt tettem már sokszor. Más is tegye ezt! "Ments meg egy kutyát, nem éltél hiába!" - szoktam mondani. Az állatkereskedéseket be lehet jelenteni a hatósági állategészségügyi szolgálatnál is (kellene, hogy eljárjanak ilyen ügyekben). Ezenkívül a rendőrségen is lehet és kell feljelentést tenni állatkínzás gyanúja miatt és célszerű minél több állatvédő szervezetet is értesíteni a dologról. Na és persze fel lehet hívni a nagy kereskedelmi TV-adókat, mert általában ez a leghatékonyabb módszer a küzdelemben!
Ha minőségi táppal (pl. Eukanuba, Royal Canine) eteti valaki a kutyáját, akkor nagyon hamar meglátszik a szőrminőség-javulás. Ha kap még szőrkondícionáló vitamintablettákat is, akkor meg pláne! Ettől függetlenül én megmutatnám állatorvosnak, hátha más betegség áll a "vattásodás" hátterében.
Ha nem valami betegség okozza az étvágytalanságot, akkor valószínűleg fog enni, nehogy éhen haljon. Azért megkérdezném még a tenyésztőt, hogy milyen eledelt kapott nála a kutyus, és azt kellene adni neki továbbra is. Egyébként az angol bulldogok hajlamosak a válogatásra és lelkileg is eléggé meg tudja őket viselni a gazdiváltás. Ilyenkor sok idő kellhet nekik az akklimatizálódáshoz. Szóval mutassák meg állatorvosnak, amúgy meg kedveskedjenek neki finomságokkal.
A lakásban tartott kutya valóban több odafigyelést, sétát és játékot igényel, mint a lakásban egyedül tartott cica. A klausztrofóbia nem jellemző a macskákra, rendszerint jelzik, ha simogatást, foglalkozást igényelnek, egyébként a nap nagy részét pihenéssel, alvással töltik. Manapság számos olyan macskajáték, többszintes, karomkoptatóval is ellátott macskaház kapható, amivel le tudja foglalni magát a cica az egyedül töltött órák alatt.