116. Oltási felhívás Lyme kór ellen - így védheted meg kutyádat!
A Lyme kór idült, többéves lefolyású betegség, lappangási ideje több hónap, melyet a kutyák a kullancsoktól kaphatnak el.
A Lyme kór idült, többéves lefolyású betegség, lappangási ideje több hónap, melyet a kutyák a kullancsoktól kaphatnak el.
Mi is írtunk már korábban a babéziáról, ami a kullancsok által terjesztett betegség. Ebben a videóban nagyon érthetően magyarázzák el mi is ez és hogyan betegítheti meg a kedvencünket.
Szerencsére ritka az olyan betegség, ami állatokról emberre terjedne, de előfordul. Összegyűjtöttük melyek ezek.
A golden retriver egy igazi családbarát kutya, jól és könnyen tanítható. Lakásban és kertben egyaránt tartható, de hogyan ápoljuk a szőrét?
Akár újszülött érkezik a kisállatot tartó családba, akár új kisállat a gyermekek mellé, mindkét esetben fontos kérdéseket kell helyre tenni. A Kisállatorvos.hu szakértői is összegyűjtöttek néhány alapvető gondolatot, amelyeket figyelembe kell venni.
Sajnos elfelejtette megírni, hogy a kutyusa kan vagy szuka. Ha kan kutya, a szóba jöhető betegségek: prosztata megnagyobbodás, prosztata gyulladás, vérömléses húgyhólyag-gyulladás, esetleg véralvadási zavarok. Ha szuka kutya, húgyhólyag-gyulladás, húgykövesség, véralvadási zavarok. Bármilyen ivarú kutyáról van szó, a vérvizsgálatot elengedhetetlennek tartom, valamin a hasi ultrahang vizsgálatot is annak érdekében, hogy meg tudjuk állapítani a vérvizelés valódi okát. Ahhoz, hogy érdemben tudjak segíteni, sokkal több információ kellene a véres vizeleten kívül a kutya általános állapotáról is. Mindenképpen a fentiekben felsorolt belgyógyászati és laborvizsgálatok elvégeztetését javaslom a kutyusán.
Propoxur hatóanyagú bolha és kullancs ellenes készítmények, nyakörv, spray és sampon formájában vannak forgalomban. 12 hetes kor alatt semmiképpen nem javasolt a használata, de mivel begale fajtájú kutyáról van szó, amely köztudottan nagyon játékos , szereti nyalogatni saját magát is. Ha lenyalja a hatóanyagot, mérgezéses tünteket is okozhat, pupillaszükület, nyálzás, hányás, azonnali állatorvosi beavatkozás szükséges. Inkább kölyökkorban is alkalmazható készítményt kérjen az állatorvosától.
Erre pontosan csak a boncolás, és a leletek vizsgálata után lehetne fényt deríteni.
Nagyon sok minden okozhatja a szőr kikopását. Gomba, atka, allergia (bolhára, kullancsra, táplálékra). Az sem mindegy, hogy viszket-e, vagy sem az a terület. (Sokat segítene, ha lenne róla kép) Én azt javaslom mindenképpen vidd el állatorvoshoz. Mert nem a tünetet kell kezelni hanem az okát! Az sem mindegy hogy a bőre egyszerűen csak kicsit korpás vagy nagyon és még viszket is. Lehet belső oka is (hormonális, vagy allergia, stb..) Ha csak éppen-éppen korpás az lehet attól, hogy régen volt fürdetve vagy épp túl gyakran és kiszáradt a hámrétege. Ha csak erről van szó akkor korpa ellen fürdessétek meg, de csak jól felhígított samponnal. Utána használjatok valamilyen balzsamot vagy hidratálót, esetleg szőr kondicionálót. Nem ártana neki egy kis immunerősítő sem. Sőt ha hihetünk a népi szokásoknak, akkor egy kis nyers tojás és főtt csirkefej is segít. És ne feledd mutasd meg egy állatdokinak, ő többet tud mondani, ha látja is a kuytusod baját!
Az ultrahangos kullancs- és bolhariasztók semmit nem érnek, bármilyen kontrollált kísérletben próbálták ki őket, elbuktak. Én mindig egy nyakörvet (6 havonta) és mellette spot-on cseppeket (havonta) javaslok. Termékneveket azt hiszem, itt nem írhatok sajnos, de tény, hogy vannak kevésbé hatásos és hatásosabb cseppek a piacon, de természetesen ezek csak megfigyelések, és az eredményességük is helyenként és kutyánként változnak, tehát érdemes kipróbálni 1-2 terméket, és amelyik működik, azt használni.