1266. Kutya: rühtől kialakuló másodlagos fertőzések
Mivel a rüh egy bőrbetegség, a legtöbb gazda azt gondolná, hogy nem is igazán veszélyes. De a rühfertőzés rosszabbá is válhat és további, másodlagos fertőzések jelenhetnek meg.
Mivel a rüh egy bőrbetegség, a legtöbb gazda azt gondolná, hogy nem is igazán veszélyes. De a rühfertőzés rosszabbá is válhat és további, másodlagos fertőzések jelenhetnek meg.
A kutyatulajdonosok számára nem idegen fogalom a kutyák hasmenése, és nagyjából tudják, milyen formában jelentkezik. Viszont a hasmenés igazi okait, és különböző fajtáit igen kevesen ismerik.
A felfúvódás életveszélyes állapot, mely általában idősebb, 7 éves és annál idősebb kutyáknál jelenik meg. Bármilyen kutya felfúvódhat, de a fajtatiszta egyedek esetében sokkal gyakoribb, mint a keverék kutyáknál.
A fonalférgek olyan élősködök (paraziták), amelyek a kutyák vékonybelében élnek, és a bélben lévő testnedvekkel, illetve bélszövettel táplálkoznak. Érdemes erre figyelmet fordítani, mivel a férgek igen veszélyesek lehetnek a kutyákra nézve.
Mind emberek, mind kutyák esetében a zöldhályog (glaukóma) igen súlyos látászavar, amelyet a szemben megnövekvő nyomás okoz. A zöldhályogosodás során sérül a retina és a látóidegek is, ami akár a látás elvesztéséhez vezethet.
Hogy egy kutya meddig szülhet még biztonsággal, az elég egyedi elbírálást igényel. Ha volt korábban kölyke, akkor még 6-7 évesen is szülhet. Ha nem volt még kismama, akkor 3-4 éves kora után már ne szüljön. A tüzeléskor megduzzad a péra, vércseppek jelennek meg (néha nem) és laborvizsgálattal is lehet igazolni.
Alapjáraton is hányhatnak a fiatal, habzsoló kutyák. A megfázás és légcsőgyulladás ezt még inkább fokozhatja. Ettől függetlenül nem tudnék nyugodtan lefeküdni este, ha nem javasolnám, hogy mutassák meg állatorvosnak, nehogy másról legyen szó! :)
A büdös száj oka gyakran az ínygyulladás és a fogkövesség. Persze látatlanban nem lehetek biztos semmiben. A fogkőleszedés ára változó, az állatorvosukat kell megkérdezni, hogy mennyi és kell-e egyáltalán. Egyébként minden altatással járó beavatkozásnak vannak kockázatai. Mindig mérlegelni kell, hogy ezek felvállalhatók-e. A játszási szokások miatt pedig nem kell aggódni. Ő egyszerűen ilyen!
Nagyon sok dologra kell figyelni. Pár száz oldalas könyvek szólnak a dologról. :) Szóval ezt itt nem részletezném. Csak annyit, hogy oltások, féreghajtások, vizitek a dokinál, és a tanácsait mindig meg kell fogadni. Ivarérett kb. 6-7 hónapos kortól lesz a fiú, de a lánnyal előtte is összejöhet, véletlenül. Talán 2 hónaposan azért még nem... de innentől kezdve külön kell őket zárni tüzeléskor, hacsak nem szeretnének kicsiket.
Szerintem irány az orvos. Valószínűleg csúnya, idült, gennyes külső hallójárat-gyulladása van a kutyusnak! Alaposan és szakszerűen ki kell tisztogatni és kezelni megfelelő fülcseppekkel! Otthon ilyen súlyos állapotban már nemigen lehet mit tenni.