1291. Hogyan őrizzük meg cicánk egészségét?
A macska egészségvédelme egy nagyon összetett feladat, de néhány dolog szem előtt tartásával több veszélytől is megóvhatjuk kedvencünket.
A macska egészségvédelme egy nagyon összetett feladat, de néhány dolog szem előtt tartásával több veszélytől is megóvhatjuk kedvencünket.
A Veresegyházi Medveotthonban leltek végleges otthonra romániai cirkuszi oroszlánok. A nyolc felnőtt és a két kölyök oroszlán Magyarország legnagyobb nagymacska-kifutóját vehette birtokba.
A csincsillákat a prémipar sodorta a kihalás szélére, de amióta veszélyeztetett státuszba kerültek, csak Magyarországon több milliót egyedet szaporítottak és öltek meg eddig, borzalmas körülmények között - írja az esemény Facebook oldalán a Magyar Szőrmeellenes Liga. A tüntetésre augusztus elsején kerül sor, Komáromban. Több állatvédő szervezet képviselői, állatbarátok, civilek is részt vesznek a demonstráción, valamint Puskás Peti (színész, énekes) is felszólal.
A 65 napos vemhesség után Simon július elsején, született mindössze 63 grammos súllyal és bárnevelését az állatgondozóknak kellett átvállalniuk, az újszülött jó egészségnek és étvágynakörvend, így szépen cseperedik és már fél kilogramot nyom.
Fogságban nagyon ritkán szaporodó vörös macskamedvékkel (Ailurus fulgens) gyarapodott a Nyíregyházi Állatpark állatgyűjteménye. A most hathetes ikerpár egyik tagja hím, a másik nőstény, mindketten egészségesek, súlyuk 62 és 66 dekagramm.
A kérdésre sajnos nehéz röviden válaszolni. Először is érdemes mindkét macskánál ún. "egészségvizsgálatot " elvégeztetni, ami annyiból áll, hogy egy állatorvos igen alaposan megvizsgálja őket. Ehhez csatlakozhat egy-egy "rutin" vérlabor, hogy tényleg minden értékük rendben van-e, valamint esetleg egy-egy bélsár vizsgálat is (főleg parazitológiailag). Ezen kívül alaposan át kellene nézni mindkettő eddigi oltásait, mit kaptak, milyen gyakran lettek ezek az oltásaik ismételve, mérlegelni kellene az eddigi "életvitelüket", hogy az milyen fertőződési lehetőségekkel járhatott. (Főleg az Ön kijárós cicájánál!) Elméletileg lehetséges lenne a leggyakoribb fertőző betegségek elleni védettségük igazolására vérből ún. ellenanyag titer vizsgálatokat elvégeztetni, de ez nem egyszerű, és nem is olcsó mulatság, és nem is könnyű megszervezni a kivitelezését. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük Macskanátha: Tények és tévhitek az egyik legveszélyesebb macskabetegségről
Valószínűleg a lenyelt szőröket hányja ki. Sokféle szőroldó paszta kapható amelyek rendszeres adagolásával megelőzhető ez a kellemetlenség. A macska szőrcsomójának kezelése
Szoptatáskor az anyamacskát nem ajánlott ivartalaníttatni de szerencsére ilyenkor nem is lesz vemhes. A kölykök leválasztása után azonban rövid időn belül kész újra a párzásra ezért ekkor már erősen ajánlott. Mikor kell a macskát ivartalanítani?
Kedves Kérdező! A feltett kérdésekre nem könnyű jót válaszolni! Az, hogy az első herélési próbálkozásnál az történt, ami történt, így önmagában nem jelent semmit, már csak azért sem, mert nem tudjuk, hogy miért is alakult ki a leírt reakció az altatáskor. Nem tudjuk, hogy ennél az altatásnál tényleg minden rendben volt-e, és esetleg nem azért alakult-e ki a tapasztalt reakció, mert esetleg valami nem stimmelt az altatással? Könnyen lehet, hogy egy ismételt próbálkozásnál, nagyon odafigyelve az altatás apró részleteire, esetleg nem is lenne semmi gond vele. Főleg, ha más altatóval, vagy altatási módszerrel próbálkozna az állatorvos kolléga (pl. gázos altatógéppel). Ez azért fontos kérdés, mert a műtétnek nem igazán van jó alternatívája. Létezik ugyan egy implantátum, ami hosszú időre hormonálisan elnyomja az ivari működést a kanokban (kandúrokban), de ezt alapvetően kutyák számára hozták forgalomba, és a macskákon való használat ún. of label használat (vagyis csak saját felelősségre történhet).
A kérdésére nem lehet sajnos egyértelmű és biztos választ adni. A permetező szer a levegővel is átjuthatott a szomszéd kert légterébe, azt a kutya be is lélegezhette, de lehet olyan is, hogy tényleg valami közvetítő anyaggal vette fel. De -és ez is az igazsághoz tartozik- az sem kizárható, hogy a kutya megbetegedésének semmi köze nincs az Ön permetezéséhez. Az, hogy van-e köze hozzá, csak megfelelő toxikológiai vizsgálatokkal lenne kideríthető, de ezeket most már nem valószínű, hogy meg lehetne tenni. Minden esetre legközelebb előre szóljon a szomszédainak, ha permetezni akar, hogy ők egy időre elzárhassák a kutyáikat, macskáikat.