136. Francia bulldog: tényleg agresszívvá válhat?
A francia bulldog tipikus házikedvenc, nem használják őrzésre, terelésre, vadászatra. Zömök felépítésű, kis termetű, éber, bohókás kutya. Lakásban kell tartani, ha kicsukják, magába fordul.
A francia bulldog tipikus házikedvenc, nem használják őrzésre, terelésre, vadászatra. Zömök felépítésű, kis termetű, éber, bohókás kutya. Lakásban kell tartani, ha kicsukják, magába fordul.
Színes tollazatával, kellemes hangjával, könnyű tenyészthetőségével hamar kedvelt madár lett hazánkban. Ha szeretnél megismerkedni vele, olvass tovább!
Ismerkedés a külvilággal, játék, félelem, éhség, stressz, és még sorolhatnánk. Egy vadászgörény - ha beszélni tudna - 9 dolgot is fel tudna hozni mentségére, ha valaki megkérdezné tőle, miért harapta meg a kezet, mely enni ad neki... Nos, lássuk a listát!
Halloween közeledtével gyakrabban szóba kerülnek a fekete macskák, mint a babonák egyik leggyakoribb szereplői.
A néphagyomány rengeteg babonát őriz a világ minden pontján. Csokorba gyűjtöttünk néhány állatokkal kapcsolatos népszokást, hiedelmet. Ki-ki döntse el maga, mennyire veszi komolyan őket. Mi is hozzáfűztünk egy-két megjegyzést...
A feltett kérdésre csak a cica és a lába alapos vizsgálata után lehet válaszolni. Javaslom, keressenek fel vele ortopédiában járatos állatorvost, ill. rendelőt!
A degu szelídítéséhez is sok türelem kell, íme az alapvető szabályok: Ne ijeszd meg ! Az egyik legfontosabb dolog, hogy soha ne ijessz rá az állatkára, a legtöbb kisemlős ugyanis ilyenkor harap. Soha ne érintsd meg alvás közben; ha szükséges, kelts egy kis zajt, ébreszd fel vele, és csak amikor már látja, hogy a gazdája az, akkor nyúlj hozzá ! Ne markold meg ! A kisemlősök rettenetesen félnek attól, ha szorosan megmarkolják őket, ez ugyanis a ragadozót idézi fel bennük. Ezért az állatkát mindig óvatosan fogd meg, úgy, hogy ő maga is kapaszkodhasson vagy megvethesse a lábát a kezeden. Ha még nem bízol meg benne igazán, használj eleinte bőrkesztyűt. Természetesen előfordulhat, hogy valamiért szorosan kell tartani az állatot; ilyenkor a tarkóján kell összecsippenteni a bőrt, a lábakat pedig lefogni. Ezt a fogást azonban tartogasd az állatorvosi vizit számára ! A degut, mongol futóegeret vagy mókust viszont sohase fogd meg a farkánál, mert a farok bőre leválhat. Ne hajkurászd ! A legtöbb állat nem szereti, ha kergetik. Ha nem hagyja magát megfogni, inkább csalafinta csellel csalogasd be egy kis kartondobozba, s azzal együtt (vagy akár a házikójával) emeld ki a terráriumból. Ne dugd be az ujjad ! Alapszabály, hogy soha semmilyen állat ketrecébe ne dugd be az ujjadat a rácson. A bedugott ujjat az állat tápláléknak nézheti, vagy magánterületét féltve is beleharaphat. Jutalmazás. Megjelenésedet igyekezz mindig kellemes élménnyé tenni az állatka számára. Ha megszokja, hogy mindig egy jó falat üti a markát, valahányszor felbukkansz a ketrece előtt, hamar megkedvel majd. Az intelligensebb rágcsálókat jutalomfalattal akár kis produkciókra (pl. kötélmászás) is ráveheted ! Büntetés. A legtöbb kisemlősnél büntetéssel semmit nem tudsz elérni, ráadásul olyan aprók, hogy a legkisebb testi fenyítés is végzetes lehet számukra. Talán az egyetlen eset, amikor kellemetlen élményt kell okoznod szőrös kedvencednek. Rendszeres foglalkozás. Ha azt akarod, hogy az állatkád tartósan szelíd maradjon, foglalkozz vele mindennap, de legalábbis ne hagyj ki hosszú szünete-ket ! Minél fiatalabb korban kezded el a kézhez szoktatást, annál biztosabb a siker.
Vizsgálat nélkül nem javasolnék semmilyen gyógyszert. Ha valóban csak egy hangszálagyulladás, akkor magától is elmúlhat, de mint embernél is fontos, hogy a megváltozott hang miatt orvoshoz forduljunk, úgy állatoknál is. az állatorvos a megfelelő gyulladáscsökkentőt fogja javasolni, ha más elváltozást nem talál.
Látatlanban nem tudok véleményt mondani az amputáció szükségességéről, de ha valóban egy régebbi idegsérülés miatt vonszolja a lábát a kutya (nem áll a talpára), akkor gyakran csak ez a megfelelő megoldás. Három lábon egy fiatal kutya úgy megtanul járni, hogy sokszor észre sem veszik, hogy nem négy végtagon közlekedik az állat. Egy három lábú kutya nem érzi magát rokkantnak. A lényeg, hogy ne legyenek fájdalmai. Szívszorítóbb, ha a sérült lábát vonszolja a földön. Ha mégis bizonytalannak érzi magát, keresse fel a legközelebbi ortopédiai szakrendelést, melyekről itt tájékozódhat: http://www.kisallatortopedia.hu/allatorvostagok Hirtelen sántít a kutyád? Keresztszalag szakadás?
Az eredetileg feltehetően hiánybetegségből (ásványianyag, vagy fehérje)kialakult probléma rögzült rossz szokásként. A megoldás lehet drasztikus módon csőr visszavágás, vagy visszasütés, de inkább javasolnám un. csőrgyűrű beszerzését. Ez megakadályozza a csőrkáva összezáródását, így a táplálék felvételében nem zavarja a baromfit, viszont a másik tollát nem bírja megfogni, így kicsípni sem. A tollazat teljes regenerálódásával fokozatosan levehetők a gyűrűk, a legtöbb madár ekkor már nem bántja a másikat. Amelyik mégis, az viselheti a gyűrűt, akár élete végéig.