1486. Hogyan gondozzuk idős cicánkat?
Az idős macskák gondozása némi figyelmet és odaadást igényel, hogy biztosítsuk, hogy kényelmesen és egészségesen éljenek. Összegyűjtöttünk néhány tippet!
Az idős macskák gondozása némi figyelmet és odaadást igényel, hogy biztosítsuk, hogy kényelmesen és egészségesen éljenek. Összegyűjtöttünk néhány tippet!
Pénteken kezdődik és január 22-ig tart az erdei fülesbagoly telelőhelyeinek országos felmérése, amelyhez a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A macskamenta avagy Nepeta cataria egy gyakori gyógynövény, a mentafélék családjába tartozik. Észak-Amerikában honos, könnyen termeszthető növény, melynek leveleit teakészítésre használták, virágai pedig állítólag enyhíthetik a köhögést és szorongást, mind állatoknál mind embereknél.
Az állatvilágban számos fajt találunk, ahol az egyedek hosszú távú, sőt akár egész életen át tartó társat választanak maguknak. Összegyűjtöttünk néhányat!
A Magyarországon őshonos és fokozottan védett vadmacskákra hívja fel a figyelmet a március 3-i vadvilág napja alkalmából a Pilisi Parkerdő.
Gyakori és tulajdonképpen megválaszolhatatlan kérdés: vajon mennyi ideig fog élni a kedvenc állatom? Mint ahogy emberek esetében, állatoknál is megjósolhatatlan, melyik meddig fog élni. Túl sok bizonytalansági faktor van, ami ezt befolyásolja. Egyrészt van genetikai háttere, másrészt sok olyan tényező is, ami befolyással van az elméletileg elérhető legmagasabb életkorra. Nagyon sok függ az életkörülményektől (pl. táplálkozás, tartási körülmények). De nem elhanyagolható hatásúak a különböző betegségek (legyenek azok fertőző vagy nem fertőző eredetűek) is. Néha váratlan balesetek szólnak bele az élet folyamatába. Amit egy gazda megtehet kedvence életének meghosszabbításáért, az a szeretet és a gondoskodás. Utóbbiba beletartozik az egészséges tápláláson kívül a rendszeres állatorvosi felügyelet, a védőoltások és az egyéb preventív (megelőző) beavatkozások végrehajtása, az életkornak és egészségi állapotnak megfelelő esetleges kiegészítők adása. Fiatal ill. középkorú állatok esetében a félévenkénti felülvizsgálat akkor is javasolt, ha minden rendben lévőnek látszik. Gyakran csak a rutinos, szakavatott szem veszi észre azokat a jeleket (pl. fogászati, szájhigiéniai elváltozások, szőr- bőrelváltozások, keringési problémák, stb.), melyek a szervezet egyensúlyának megbillenésére, "diszharmóniára" utalnak. Idősebb korban legalább negyedévenként, aggkorban ennél gyakrabban is szükség lehet az állatorvosi vizsgálatra. Keverék macskáknál (Európai házimacska, vagy más néven Európai rövidszőrű) optimális feltételek mellett nem ritka a 18 éves kor, de már 23 éves egyeddel is találkoztunk. "Fajmacskák" esetében általában 16-18 éves korral számolhatunk, de itt is előfordulhatnak magasabb korú egyedek. Alapvetően az egészségi állapot a meghatározó, ezért azt tudom mondani, hogy megfelelő egészségi állapotban egy 19 éves macskának is lehet még néhány szép éve, de tudomásul kell venni, hogy a 19 éves macska már aggnak számít, azaz csodákat várni nem szabad. A megfelelő gondoskodás azonban vitathatatlanul az állat hosszabb életével jutalmazza meg a gondos gazdát. Remélem, még sok örömük lesz egymásban.
Igen, a cicák gyakran vonulnak el, amikor érzik, hogy már nem sok idejük van hátra. Ilyenkor elbújnak az emberek elől.
Biztos nem fog fázni, főleg ahogy a mostani kánikulákat nézem. Amúgy érdemes szoktatni, azaz egyre hosszabb ideig kiengedni. Télen be lehet engedni több időre, vagy egy kinti vackot készíteni hideg esetére. Elcsavarogni nem szoktak, főleg, ha ivartalanítottak. Egyébként szerintem egy cica jobban feltalálja magát a kertben, mint a lakásban. Dr Fekete Richard
Macskája teljesen kimerült a párzási konkurencia harcokba. Fiatal, kandúr macskák esetében ez közismert jelenség. 1-2 nap alatt szervezete regenerálódik és vissza áll a normális élete.
A kullancsok macskák esetében nem terjesztenek olyan betegségeket, mint pl. embernél, vagy kutyában. Káros hatásuk elsősorban a vérszívásban mutatkozik. A cicájának étvágy problémáját feltehetőleg más valami okozza, meg kellene mutatni állatorvosnak!