1486. Hogyan gondozzuk idős cicánkat?
Az idős macskák gondozása némi figyelmet és odaadást igényel, hogy biztosítsuk, hogy kényelmesen és egészségesen éljenek. Összegyűjtöttünk néhány tippet!
Az idős macskák gondozása némi figyelmet és odaadást igényel, hogy biztosítsuk, hogy kényelmesen és egészségesen éljenek. Összegyűjtöttünk néhány tippet!
Pénteken kezdődik és január 22-ig tart az erdei fülesbagoly telelőhelyeinek országos felmérése, amelyhez a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A macskamenta avagy Nepeta cataria egy gyakori gyógynövény, a mentafélék családjába tartozik. Észak-Amerikában honos, könnyen termeszthető növény, melynek leveleit teakészítésre használták, virágai pedig állítólag enyhíthetik a köhögést és szorongást, mind állatoknál mind embereknél.
Az állatvilágban számos fajt találunk, ahol az egyedek hosszú távú, sőt akár egész életen át tartó társat választanak maguknak. Összegyűjtöttünk néhányat!
A Magyarországon őshonos és fokozottan védett vadmacskákra hívja fel a figyelmet a március 3-i vadvilág napja alkalmából a Pilisi Parkerdő.
Általában 7-8 hetes korban tanácsos az oltásokat elkezdeni, de bizonyos esetekben korábban is sor kerülhet rájuk. Ajánlott oltási program minden macskára saját, elsősorban a tartási körülményektől és a környezetben előforduló megbetegedésektől függő oltási programot kell összeállítani. Az alábbiakban ezért a leggyakrabban ajánlott protokollt ismertetjük. 6-7 hetes korban (szükség esetén): * Kombinált vakcina pánleukopénia, rhinotracheitisz és kalicivírusos nátha ellen. Tartalmazhat chlamidiózis elleni komponenst is, ha szükséges. 9-10 hetes korban: * Kombinált vakcina * Macskaleukémia 12-13 hetes korban: * Kombinált vakcina * Macskaleukémia * Veszettség 16 hetes kortól (szükség esetén, a részleteket lásd alul): * FIP * Bőrgombásság Ismétlő oltások: * Kombinált * Macskaleukémia * Veszettség Fertőző hashártyagyulladás: 2 oltás, 16 hetes kortól, 3-4 hetes időközzel, orrba. Más oltásokkal együtt is alkalmazható. Évenkénti újraoltással a védelem meghosszabbítható. Bőrgombásság: 2-3 oltás, a 2. két héttel az első után, a 3. szükség esetén három héttel a második után. Elvileg bármely életkorban adható, de nem javasolt más vakcinákkal keverni és a vemhesség utolsó harmadában alkalmazni. Évenkénti újraoltással a védelem meghosszabbítható. Második kérdésére a válasz igen egyszerű, szeretetből kedveskedik a kiscica.
Elsősorban valamilyen szervi elváltozásra lehet gyanakodni. Természetesen az életkorral járó változás vagy a cica környzetében a tartási körülményekben végbemenő változás is kiváltó oka lehet a viselkedés megváltozásának.
Mindenképpen állatorvosi vizsgálatot igénylő eset. Többféle probléma is lehet, a légcsőhuruttól kezdődően a szívbetegségig, úgyhogy keressen fel feltétlen egy kollégát!
A székletmintában minden bizonnyal találtak valamit, ezért szerepel az enrofloxacin a leleten. Ez valószínűleg arra való utalás, hogy a talált kórokozó erre az antibiotikumra érzékeny. Azaz minden bizonnyal ilyen hatóanyagú készítményt kell az állatnak adni a labor szerint. Amúgy a székletminta mellett - ebben a korban már - érdemes lett volna vérvizsgálatot is végeztetni. Az emésztőcsatorna kontrasztanyagos röntgen vizsgálata is hasznos lehet. Azon túlmenően, hogy kideríthető vele egy esetleges részleges elzáródás, vagy idegen anyag jelenléte, a kontrasztanyag önmagában is javítani szokott az ilyen állapotokon. A hányadékban látható sárgás színű váladék valószínűleg nem epe, hanem gyomorsav.
Igen, nyugodtan próbálja meg, azonban jó lenne, ha valamilyen módon megpróbálnák ezt megakadályozni. Esetleg tudok ajánlani kifejezetten gombaölő szereket: Canesten, Nizoral, Imaverol oldat.