11. Kiállításon: Fábián Zsuzsa, skót lógófülű macskatenyésztő
Fábián Zsuzsa méltán büszke a kezében tartott skót lógófülű cicára, hiszen nem sokan büszkélkedhetnek ilyen kedvenccel.
Fábián Zsuzsa méltán büszke a kezében tartott skót lógófülű cicára, hiszen nem sokan büszkélkedhetnek ilyen kedvenccel.
Maine coon, avagy Hercules, a legyőzhetetlen. És valóban, ez a cica szinte már mindent megnyert. Hiába, tekintélyt parancsoló mérete mindenkit alázatosságra int.
Cicakavalkád a Lurdy Házban. Magyar, holland, német, osztrák, amerikai cicák egy fedél alatt. A kérdés csak az, hogy ki lesz a mustra győztese?
A házi egér (Mus musculus) a rágcsáló emlősök rendjébe, az Egérfélék családjába tartozó faj. Falusi házak, istállók, raktárok lakója. Szinte mindent megeszik, ami útjába kerül.
A mosómedve Amerika északi részéről származó ragadozó állat, de a gyümölcsöket, kalászosokat is megeszi. Revirje (territóriuma) viszonylag kicsi, egy-két négyzetkilométeres.
Ha valóban szeretne megszabadulni a bolháktól, valamennyi a családban élő állatot egyszerre és folyamatosan kezelni kell több hónapon át.. ( a macskákat is ! ) Számtalan készítmény van forgalomban, legjobb ha megkérdezi állatorvosát, melyik éppen elérhető. A készítmény kiválasztásánál lényeges a kiskutyák kora ! Én ilyen fiatal állatoknál a Frontline sprayt szoktam javasolni, mert könnyen és pontosan adagolható mind a kölyköknek, mind az anyának, mind az esetleg a családban élő többi állatnak. Macskáknak is.
Kérjük, olvassa el figyelmesen és ALKALMAZZA a "Hogyan legyek falkavezér?" című cikkben leírtakat. A cél, hogy az amúgy domináns természettel megáldott foxi ne nőjjön a gazda fejére, hanem igenis fogadja el a gazda falkavezérségét. A fox terrier valóban nagyon szeretetre méltó kutya (melyik ne lenne az?), de ez ne tévessze meg a gazdát! Szeretetre méltósága mellett ugyanis nagyon domináns fajta is. Ezért azt javaslom, hogy lépésről lépésre tartsa be a következő két hétben a cikkben leírt lépéseket. Megköszönném, ha visszajelezne két hét múlva, hogy 1. mennyire sikerült követni az ott leírtakat, 2. mennyit változott a helyzet. Üdvözlettel, Osvát Judit
A törvény csak a kutyák veszettség elleni oltását írja elő, tehát e szerint egy macskának sem "kell"oltás. Kijáró macskák gazdájának nyomatékosan szoktuk ajánlani több betegség elleni védőoltás beadását. Ha egy macska csak és kizárólag a lakásban él, akkor sokkal kisebb az esélye annak, hogy megfertőződik, de nem kizárt. Balszerencsés esetben egyes fertőzéseket akár cipőtalpon is hazavihetünk. Előfordulhat továbbá, hgy macskánk mégiscsak kijut a lakásból ( nyaralás, állatorvosi vizit, megszökés) és ilyenkor is jobb ha védelmet élvez egyes betegségek ellen. A dohányfüst beszívása által ugyanúgy passzív dohányos a macska is, mint az ember, tehát igen, káros.
Ha a cicája teljesen izolálva van a külső környezettől, kölyökkorában megkapta az alap védőoltásokat, és biztos, hogy nem fog többé kimenni, akkor nem igazán szükségesek egyéb oltások, azonban javasolt évente az 1-2-szeri féreghajtás. Ha fennáll a lehetősége, hogy egyszer még kinti cica lesz, akkor fontos az oltások évenkénti ismétlése, és pár hónappal a kiengedés előtt a veszettség elleni immunizálás is. Emellett létezik vakcina a macskaleukózis és fertőző hashártyagyulladás ellen is. Dr Fekete Richard
Ismert probléma, hogy vannak macskák, melyek alig, ill. keveset isznak. Ez esetenként jelenthet problémát (pl. vizelet besűrűsődése, húgykövességre való hajlam), de nem jelent feltétlenül rendellenességet, mivel a macskák vízgazdálkodása igen jónak mondható. Nevezetesen igaz, hogy néha keveset isznak, de a kutyákhoz vagy kiváltképp az emberhez képest igen "takarékosan bánnak" a vízzel, azaz kevés vizet veszítenek mindennapi életük során. Csak a talpukon izzadnak, és nem lihegnek még melegben sem (ha a macska liheg, akkor már gond van). Veséjük igen hatékonyan tartja vissza a vizet. Talán nem véletlen, hogy épp a veséjük az egyik legérzékenyebb "pontjuk". Ha azzal probléma van, akkor nagy a baj. A problémát tetézi, hogy a macskák igen érzékenyek a víz minőségére (ízére is). Nem kedvelik a kemény vizet. Ezért pl. az ásványvizeket sem igazán (ásványianyag tartalmuknál fogva azok kemény víznek számítanak). Ezért gyakran tapasztalhatjuk, hogy a vizet alig fogyasztó macskák előszeretettel isszák a pocsolyába gyűlő esővizet, pedig annak tisztasága megkérdőjelezhető. Mit tehetünk annak érdekében, hogy macskánk több vizet (folyadékot) vegyen magához? Mindenekelőtt hűvös, de nem hideg, friss vízzel kínáljuk. Az itatóedény mindig legyen tiszta, de az edény mosogatásához ne használjunk citrom vagy narancs illatú mosogatószert, mert azt a macskák kifejezetten utálják. Az itató edényt mindig nagyon alaposan öblítsük ki, ne maradjanak benne mosogatószer maradványok. Megpróbálkozhatunk levesek (húsleves) itatásával is. A tej ebből a szempontból nem alkalmas, mert sokkal inkább minősül takarmánynak, mint ivóvíz pótlásnak. Van, aki azt javasolja, hogy az eleséget kicsit meg kell sózni (akkor valóban szomjasabb lesz az állat), de húgykövességre való hajlam esetén ez a módszer nem ajánlható. A szaftos, nedves eleségek adása javasolható ilyen esetekben (kevesebb száraz eleség etetése), és kevés forralt (lehűtött) vízzel ezeket még tovább lehet hígítani. Fentiekre tekintettel egyáltalán nem baj (normálisnak mondható), ha a macska a szaftos eleség levét fogyasztja el előbb (szaporítsák meg egy kicsit ezt a szaftot vízzel felengedéssel).