161. Miért ivartalaníttassuk kandúrunkat?
Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla...
Az állattartók, főleg ha férfiak, már az ivartalanítás szó hallatán magukhoz kapnak, és közlik, hogy szó sem lehet róla...
Szétnéztünk a neten, hogy megkeressük a legjobb, legszuperebb kisfilmeket kutya-macska témában. Itt a mi top ötös listánk, van benne harc és világbéke, a fajok közötti különbségeket nem ismerő, mindent félresöprő tomboló érzelmek! Egyetértesz velünk?
A cicánk eddig rendesen viselkedett, de most valamiért nem az alomba, hanem inkább mellé pisil. A szagok és a romok eltávolítása pedig nem könnyű feladat. Nagyon alaposnak kell lennünk a feltakarításnál, ha azt akarjuk, hogy a cica újra a vécéjét - és ne a szőnyeget - használja.
Dr. Horváth László állatorvost kérdeztük, aki régi szakértője oldalunknak, emellett a Magyar Állatorvosi Kamara főtitkára is, a Magyarországon is egyre népszerűbbé váló állatbiztosításokról. Íme a legizgalmasabb válaszok!
Íme egy felmérés az állattartói igényekről és az állatorvosi szolgáltatásokról – összefoglaltuk a legfontosabb eredményeket.
A hímivarú állatokat általában később ajánlott tenyésztésbe állítani, mint a nőivarúakat. Ez fajtánként is változhat némileg. Általában a kan kutyákat 2-2,5 éves kor körül vesznek tenyésztésbe, a szukák esetében 1,5 éves korban már szóba jöhet a fedeztetés. Macskák esetében fejlettségtől függően a nőstényeket 1-1,5 éves kortól, kandúrokat 1,5-2 éves kortól szoktak tenyésztésbe állítani. Az ivarérettség időpontja nem azonos a tenyészérettséggel. A tenyészérettség később következik be. Pl. az ivarérés macskáknál már 6-9 hónapos kor körül bekövetkezik, de ilyenkor még nem ajánlott pároztatni.
Közvetlen egymás mellet nem javasolt tartani a teknőst és a macskát, egy lakásban azonban megférnek. Ha lehetséges, felügyelet nélkül nem szabad egy helyiségben hagyni őket. Legfontosabb szempont, hogy a macska sehogyan se férjen a teknőshöz. Mindenképp le kell fedni az akváriumot, vagy egyéb módon "macskabiztossá" kell tenni, ellenkező esetben a macska esetleg elkaphatja a teknőst. Szerencsétlen esetben előfordulhat, hogy a macska jelenléte folyamatos stresszt okoz a teknős számára. Ilyenkor a teljes elkülönítés, esetleg az akvárium letakarása a megoldás.
Az elmondottak alapján valószínűleg csak zsírszövetről van szó, de egy tapintásos vizsgálattal az állatorvos egyértelműen meg tudja nevezni. A következő vizsgálat alkalmával kérje erre állatorvosát!
Sajnos a viselkedésváltozás az ivartalanítás következtében már közel sem 100 %-os egy 11 éves kandúr esetében, így nem garantálható, hogy kevesebbet fog csavarogni, vagy verekedni. A tesztoszteron szint csökkenése, és az így kialakuló viselkedésváltozás kb 30 napon belül történik meg. A húgykövek kialakulásának kérdése ivartalanított macskáknál nem teljesen tisztázott, azonban az biztos, hogy energiaszükségletük mintegy 20-25%-kal csökken, így kevesebb táp etetése javasolt, különben elhízhatnak. A húgykövek, a húgycső elzáródása főképp táp és itatás kérdése. Hasznos, ha sok nedves tápot kapnak, sokat isznak, és a száraz tápok közül olyat esznek, amely kifejezetten ivartalanított macskáknak van kifejlesztve. Azt gondolok azonban, hogy még így is több előny származik az ivartalanításból, mint hátrány.
Feltétlen vigye állatorvoshoz!!! Egy vérlabor és ultrahangos vizsgálatra mindenképpen szükség van. Számos betegség okozhatja a panaszokat...