1676. Öko-kutya
Nem csak szobatiszta, de környezetbarát is lehet minden házikedvenc. Min érdemes változtatni? Oszd meg mással is!
Nem csak szobatiszta, de környezetbarát is lehet minden házikedvenc. Min érdemes változtatni? Oszd meg mással is!
Boldogabbá és nyugodtabbá teszik mindennapjainkat az állatok? A kutya, macska, nyúl, a rágcsáló, de akár egy ló is lehet "állatterapeuta".
Az emberi boldogság országos felmérése után a kutyák következtek Nagy-Britanniában: megkeresték az ország legboldogabb ebét.
Osszuk-e meg az ágyunkat alvás alatt a háziállatunkkal? Aludjunk kutyával vagy macskával? Mi szól mellette és ellene?
Karácsony táján megszaporodnak a lakásban tartott kutyákat, macskákat fenyegető veszélyek. Sokszor nem is gondolná az ember, mi mindenre kell odafigyelni ilyenkor, ha szeretnénk megkímélni kedvencünket egy kis gyomorrontástól, vagy esetleg akár nagyobb problémáktól.
Először a hányás okát kell kideríteni, ehhez valószínűleg laborra van szükség. Utána kell meghatározni, milyen szereket használjunk. Gyakran adunk kutyának humán gyógyszereket is, de ott a dózissal ügyelni kell. Tartósan pl. Rennie-t vagy Probiost adni nem javasolt, csak kúraszerűen.
A yorkshire terrier szőre "hajszerű", ezért gondos ápolásra szorul. Ajánlatos mindennap fésülni, nehogy összecsomósodjon, mert ezek kibontását a kistermetű kutyák nehezen viselik. Ezenkívül ajánlatos rendszeresen fürdetni és balzsamozni, hogy szőre lágy, selymes maradjon. Érdemes havonta nyírni elsősorban a mancsait, a fenekét, a szemei előtt és a fülén.
Nagyon korai a kölyköt már 6 hetes korában elszakítani az anyjától, mert egészséges szocializációja és fejlődése érdekében legalább 8 hetes koráig mellette kellene maradnia! A kutyák helyes táplálásáról, mint ahogy az emberekéről is, szakembercsoportok vitáznak és e téren is számtalan nézet uralkodik. Ezek részletes ismertetése itt túl messzire vezetne, ezért most maradjunk annyiban, hogy két út közül választhat: 1. Kiváló minőségű (és ennek megfelelő árú) kölyökkutyatápot etet. 2. Természetes, nyers táplálék, amely (lehetőleg biopiacon vásárolt) baromfi-, marha-, borjú- vagy juhhúsból és belsőségekből (szív, máj, zuza), tojásból, nyers csontból (pl. darált csirkenyak), zöldségfélékből (pl. sárgarépa, brokkoli, zellergumó), esszenciális zsírsavakból (pl. halolaj kapszula, lenmagolaj), lucerna (porított, vagy tabletta-formában) áll. "Desszertként" húsos csontot (pl. borjúlábszárat), olajos magvakat (pl. napraforgó- vagy tökmag) és gyümölcsöt kaphat. Mindkét esetben elengedhetetlen, hogy a tenyésztőnél kapott eddigi táplálékáról az átállás fokozatosan történjék! Sok kutya nem tudja a laktózt megemészteni, így a tej itatását inkább elhagynám. Probiotikus joghurtot viszont adhat neki. Ami a bundája ápolását illeti, a fürösztés helyett inkább alapos átkefélését javaslom.
A két szuka ivartalanítását javaslom, egyrészt azért, mert ha tüzelnek, kiszökhetnek és más kan is befedezheti őket, nem csak a saját kan. Tehát a saját kan herélésével nem biztos, hogy 100%-ra megoldódna a probléma. Másrészt nem kell feltétlenül ellenie egy szukának az élete során. Nincs szükségünk olyan keverék kiskutyákra, akik sorsa bizonytalan és lehet, hogy egy menhelyen végzik. Ha a foxit szeretné pároztatni, akkor csak az elzárás lehetséges és az ellés után még a következő tüzelés előtt, azt is ivartalanítani kell. A kannak egyébként nem fog megváltozni a viselkedése a herélés után, de úgy érzem ez nem lesz megoldás.
Leírásából nehéz eligazodni, hogy a kutyusnak milyen jellegű duzzanatai és hol jelentkeznek. Mivel tüzelést említ, feltehetően ezzel függ össze és az ilyenkor kialakuló hormonális változások (ösztrogén szint emelkedése) állhat a jelenség hátterében. Ha ez ismétlődő hüvelyelőeséssel is társul, akkor a kutya ivartalanítása illetve az előesett hüvelynyálkahártya plastikázása a megoldás.