176. Miki a Kölyökklubban
A Háziállat Magazin saját bejárású, népszerű állatorvosát, dr. Kukla Miklóst mostantól nem csak a Háziállat TV kisfilmjeiben láthatja és hallhatja majd a közönség.
A Háziállat Magazin saját bejárású, népszerű állatorvosát, dr. Kukla Miklóst mostantól nem csak a Háziállat TV kisfilmjeiben láthatja és hallhatja majd a közönség.
Előfordulhat, hogy a vadászgörény-lány pároztatás hiányában nem hagyja abba a tüzelést. Nézzük, mit tehetünk ilyenkor!
A Háziállat Magazin olvasóinak talán már feltűnt egy ismerős arc a Világfalu című műsorból: Kepes András mongóliai kalauza nem más, mint Zsargal, a mi kedves állatorvosunk!
A kutya mandulagyulladása többnyire heveny lefolyású, de ritkán válik idültté. Heveny gyulladás során a kutya bágyadt, étvágytalan és a betegség első időszakában magas láz is előfordulhat. Jellemző tünet még az öklendezés illetve a krákogás, nyálzás.
Egy állatot is fényképezhetünk úgy, mintha emberről készítenénk portrét. Czövek Miklós bizonyítja, hogy az állat is egyéniség, amely egy fotón bemutatható.
A kutyák székrekedésének 2 fő oka a hiányos étrend és a mozgás hiánya. Ha úgy gondolod, hogy a kutyádnak székrekedése van, próbálj az ételébe egy kiskanál korpát keverni, amely serkenti a belek mozgását. Egy másik házi megoldás a kutya székrekedése ellen a pszillium beiktatása a kedvenced étrendjébe. Naponta 2xfél kiskanál csodát művelhet - ha több vizet is iszik, a szorulás jó eséllyel elmúlik. Abban az esetben, ha a pszilium nem működik, egy másik megoldás a kutya székrekedése ellen az ásványolaj. A kutyád étrendje tartalmazzon húst, valamint zöldségeket, elegendő mennyiségű rostot, és az ételében legyen elegendő víz. Azt se felejtsd el, hogy sok kutya mindent megeszik, amit csak lát, így a te dolgod, hogy vigyázz arra, mit fogyaszt el. Ne feledd: a kutyák gyomra egészen másként működik, mint az embereké, és sok étel, amit mi akár minden nap eszünk - mint például a szénhidrátok -, számukra károsak lehetnek. De a tejtermékek, a cukor, valamint a túlzásba vitt jutalomfalatok is okozhatnak a kutyádnál székrekedést. A helyes étrend mellett az elegendő mozgás is nagyon fontos a kutyák számára, ugyanis ezáltal nagyobb eséllyel előzhetjük meg a kutyák székrekedését is. A lakásban élő kutyákat minimum 2-3 alkalommal kell sétáltatni naponta, de a kertben élő kutyákról se gondold, hogy elég az, ha a kertben szaladgál. A kerti kutyák számára is fontos a napi, rendszeres sétáltatás - mind a fizikai, mind a pszichés egészségük érdekében! Fontos, hogy ha a kutyád székrekedése már 2 napja tart, vidd el állatorvoshoz, és ne várj tovább!
Minden esés potenciális sérülési kockázatot hordoz, így a kölyök kutya esése is okozhat sérüléseket. Az eséstől függően a kölyök kutya könnyű vagy súlyos sérüléseket szenvedhet. Fontos figyelni a következő jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy a kutya megsérült: Látható sérülések: Ha a kutya vérzik, duzzadt vagy sérült területeken, akkor azonnali orvosi ellátást kell biztosítani. Sántítás vagy tartásváltozás: Ha a kutya nehézkesen vagy sántítva mozog, az a sérülés jele lehet. Megfigyelhető lehet a szokásos mozgási képességének csökkenése vagy változása is. Fájdalom vagy érzékenység: A kölyök kutya viselkedése megváltozhat, ha fájdalma van. Például sírhat, vonyíthat vagy nyalogathatja a sérült területet. Lethargia vagy alacsony energiaszint: Ha a kutya hirtelen lustább, letargikusabb vagy kimerültebb, az arra utalhat, hogy sérült. Amennyiben bármilyen aggodalomra adó jel tapasztalható a kölyök kutyánál, érdemes mielőbb állatorvoshoz fordulni. Az állatorvos képes megvizsgálni és diagnosztizálni a sérülést, és szükség esetén megfelelő kezelést javasolni.
Figyelje meg a papagáj viselkedését: Ha gyakran meglátja, hogy a papagájnak rendellenes széklete van (pl. folyékony vagy túl gyakori ürítés), ez arra utalhat, hogy hasmenése van. Helyezze át a papagájot egy kisebb kalitkába: Ha a papagáj hasmenése van, az ideiglenes elszeparálása egy kisebb kalitkába segíthet megfigyelni az étvágyát, az ürülék mennyiségét és az általános állapotát. Táplálkozás: Ellenőrizze a papagáj táplálkozását. Biztosítsa, hogy friss, egészséges ételt kapjon, például friss gyümölcsöket, zöldségeket és magokat. Tartsa távol az olyan ételt, amely potenciálisan irritálhatja a papagáj emésztőrendszerét, például fűszeres vagy zsíros ételeket. Víz: A megfelelő hidratáltság elengedhetetlen. Friss, tiszta vizet kell biztosítani a papagáj számára, és rendszeresen cserélje ki. Állatorvos felkeresése: Ha a papagáj hasmenése továbbra is fennáll vagy rosszabbodik, az a legjobb, ha állatorvoshoz fordul. Az állatorvos meg tudja vizsgálni a papagájt, diagnosztizálhatja a problémát és előírhatja a megfelelő kezelést vagy gyógyszereket.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el. A Von Willebrand-kórképében a kutya szervezetéből hiányzik az az anyag, amely segítségével a vérlemezkékből vérrög képződik, és stabilizálja a VIII. faktort a véralvadás folyamatában. Ez az anyag az úgynevezett von Willebrand-faktor. A vér hiányos alvadása miatt a Von Willebrand-betegségben szenvedő kutyák sérülés után túlzottan véreznek; ez hasonló az emberi hemofíliához (vérzékenység). A fő tünet a jelentős vérzés, mely sebesülés, vagy műtét során fordul elő. Ezekben az esetekben a véralvadás egyszerűen nem a normális idő alatt zajlik le, és a vérzés kiterjedt. A Von Willebrand-kórban szenvedő kutyánál kialakulhat orrvérzés, vagy fogínyvérzés is, illetve előfordulhat még a gyomorban, vagy a belekben, ilyen esetekben a széklet lehet véres, vagy fekete és kátrányos. A kutyák vizeletében is megjelenhet vér. Ízületi vérzések is előfordulhatnak, az ízületi gyulladáshoz hasonló tüneteket okozva. A Von Willebrand-kór diagnózisa során a Von Willebrand faktort előfordulását vizsgálják a vérben. A betegségben szenvedő kutyák kezelés nélkül elvéreznek a műtét után, vagy akár olyan sérülé során is, amit normál esetben kevésbé életveszélyes sérüléseknek tekintünk. A normális (nem beteg) kutyáktól vett vér transzfúziója az egyetlen bizonyított mód a Von Willebrand-kór kezelésére. Egyes Von Willebrand-kóros kutyának hypothyroidja is van - vagyis a pajzsmirigy hormonszintje alacsonyabb a normálisnál (szubakut pajzsmirigygyulladás, pajzsmirigy alulműködéssel). Ezek a kutyák pajzsmirigy hormonpótló kezelésben részesülnek.
A hal fejjel lefelé úszása számos különböző problémára utalhat az akváriumban. Néhány lehetséges ok és azok lehetséges megoldásai: Vízminőség: A rossz vízminőség a leggyakoribb ok az ilyen viselkedésre. A túl magas ammónia, nitrát vagy nitrit szint, alacsony oxigén szint vagy magas pH érték stresszt okozhat a halaknak. Mérjük meg a vízparamétereket egy tesztcsíkkal vagy víztesztkészlettel, majd végezzünk részleges vízcserét az optimális paraméterek eléréséhez. Bakteriális vagy parazitás fertőzés: Az ilyen fertőzések gyakran negatívan befolyásolják a halak viselkedését. Ha a halnak látható sérülései, kiütései vagy más tünetei vannak, akkor keresse fel egy állatorvost, aki ért a díszhalak kezeléséhez. Gyomorproblémák: Lehet, hogy a hal táplálékának vagy etetési szokásainak van valami problémája. Ellenőrizze, hogy a hal megfelelő táplálékot kap-e, és próbálja meg változtatni az étrendjét, ha szükséges. Környezeti stressz: A halak környezete jelentősen befolyásolhatja a viselkedésüket. Győződjön meg róla, hogy az akvárium megfelelően berendezett, és a halak számára ideális búvóhelyekkel rendelkezik. Kerülje a hirtelen környezeti változásokat és a túlzsúfolt akváriumot. Sérülés: Lehet, hogy a hal valamilyen sérülést szenvedett, ami megnehezíti számára a normális úszást. Figyelje meg, hogy van-e valamilyen látható sérülés a testén, és ha igen, próbálja meg kideríteni, mi okozta azt. Amennyiben nem vagyunk biztosak a probléma okában vagy nem látunk javulást a helyzetben, ajánlott azonnal konzultálni díszhalakkal foglalkozó szakemberrel vagy állatorvossal, hogy megfelelő diagnózist és kezelést kapjunk. Ne késlekedjünk, mert az időben fel nem ismert és kezelt problémák súlyosbodhatnak és más halak egészségét is veszélyeztethetik az akváriumban.