186. Mitől fárad el a cica?
Lehet, hogy macskánk nem szeret tornázni. De melyik cica nem szeret játszani? Ha már nem tudunk mit kiötleni, hogy egy kis mozgásra bírjuk lustácska macskánk, próbáljuk ki ezeket a fárasztó játékokat!
Lehet, hogy macskánk nem szeret tornázni. De melyik cica nem szeret játszani? Ha már nem tudunk mit kiötleni, hogy egy kis mozgásra bírjuk lustácska macskánk, próbáljuk ki ezeket a fárasztó játékokat!
Előfordul, hogy kutyáink játékos kedvükben harapóssá válnak. A tapasztalatlan gazdák gyakran szembesülnek ezzel a kellemetlen jelenséggel, legyen szó pár hónapos kiskutyáról, vagy menhelyről örökbefogadott, idősebb kutyáról.
A kutyák, annak ellenére, hogy háziállatok, előre nem látható lények maradtak. Ha nem részesülnek idomításban, az annyira szeretett négylábú bármikor megtámadhatja gazdiját és úgy viselkedik, mint egy vadállat.
Az utóbbi 2 évben az állattartók száma exponenciálisan megnövekedett. Míg egyesek teljes lelküket beleadják az állatok gondozásába, mások szép kis pénzösszegekhez jutnak az illegális állatkereskedelemmel.
A modern altatási technikák alkalmazásával az állatok élete nincs veszélyben a műtőasztalon. De vajon mi a helyzet műtét után?
Kedves Gazdi! Az Ön által leírt tünetek alapján csak annyit tudok megállapítani, hogy valóban átmeneti egyensúlyzavara van a kutyusának. Feltehetően azért jelentkezik ülésből, mert érzi előre a kutyus a szédüléses állapotot, és már ezt megelőzően leül. Az egyik első végtag emelgetése a szédüléses roham közben lehet epilepsziás tünet is, de ha tiszta marad a tudat a szédüléses állapot közben, akkor lehet segítségkérés jele a kutyus részéről. A videó elemzés alapján ez egyértelműen eldönthető. Az biztos, hogy központi idegrendszeri problémával állunk szemben, hogy organikus neurológiai tünetet vagy fokális epilepsziára utaló tünetet látunk a betegen, ezt minden esetben teljeskörű belgyógyászati és ideggyógyászati kivizsgálás után tudjuk csak eldönteni, és ennek megfelelően előírni a tartós gyógyszerezést. Mivel ritka tünetcsoportról van szó, nagyon szívesen vállalom a kutyusa kivizsgálását. Elérhetőségeim: kissgabriella@vipmail.hu és 06-1/360-0334. Rendelési idő: H-Sz-P.: 9-12 és K-Cs.: 16-19.30. Üdvözlettel: Dr. Kiss Gabriella
Kedves Tünde! Ajánlom figyelmébe a www.4tappancs.hu honlapon keresztül elérhető "Félős és agresszív kutyák" ismeretterjesztő e-oktatást. - Jaaaahhhh a tenyésztők, ha annak lehet nevezni akiktől elhozták ….. !!!! (tisztelet a kivételnek !) - Sokkal korábban kellett volna szakemberhez fordulni ! - A leírtak alapján a félelmi tünetek és reakciók eléggé összetettek, egy helyszíni megfigyelés, adatfelvétel és a tartási körülmények ellenőrzését követően lehet érdemben tanácsokat adni, tréning lehetőségeket megbeszélni. (Kb. 4-6 tréningóra szükséges és kb. 6 hónap után jelentkeznek az első érdemleges változások.) - Bach-virágterápiával lehet enyhíteni a tüneteket, de ezzel nem lehet teljeskörű változást elérni. (http://bolthely.hu/4tappancs/lista/47b7299ecd481_BACH-VIRAGSZER )
A gyógyulófélben lévő apróbb sebek nem valószínű hogy okozói a sántaságnak,inkább a gyors növekedés és a nem megfelelő ásványianyag ellátás lehet a háttérben. Ellenőrizze hogy kap e a csontok növekedéséhez szükséges elegendő mennyiségű és megfelelő arányú kalciumot és foszfort.
A daganatos megbetegedések kiváltó okairól sajnos keveset tudunk. Persze vannak állítások erre vonatkozóan (a tudomány mai állásának megfelelően), de biztosat nem tudunk. Egyre több jel mutat arra, hogy a háttérben a táplálkozás komoly szerepet játszik (vegyi anyagok tömege az élelmiszerekben - ízfokozók, állagjavítók, színezékek, tartósítószerek, stb.). Ugyanakkor vannak vírus okozta daganatos megbetegedések is. Mint ahogy a kiváltó okok tekintetében, a gyógymódok vonatkozásában is meglehetősen tanácstalan a tudomány. A műtéti megoldások mellett alkalmazott kemoterápia és sugárkezelés tekintetében egyre több a kétely. A kemoterápiával kapcsolatban egyre gyakrabban merül fel: nem árt-e többet, mint használ? A különböző daganatterápiában alkalmazott szerek sajnos nem képesek a betegséget meggyógyítani (megbízható rákellenes szer a mai napig nincs). Ezektől a szerektől kezdeti stádiumban a folyamat lassítását remélhetjük csak. A nagy számok tükrében ez akkor is így van, ha hallani néha "csodás gyógyulásokról". Előrehaladott esetben, különösen agresszív daganatok esetén azonban nagyon kicsi az esély. Kiterjedt májdaganatok esetében a májműködés csökkenése tovább súlyosbítja a bajt (már azzal is, hogy étvágytalanságot okoz). A daganatok élénk anyagcseréje sok energiát igényel, amit a daganatszövet a szervezettől von el (a daganatos beteg fogy). A legegyszerűbben, leggyorsabban felhasználható energiaforrást a szénhidrátok képezik. A daganatok ezekből tudják leggyorsabban kielégíteni energia igényüket. Van olyan elmélet, mely szerint a daganat "éheztetésével" lehet lassítani a folyamatot. Ezt pedig "zsírdiétával" (zsíros ételek etetésével, a szénhidrátok mennyiségének minimalizálásával) vélik kivitelezhetőnek. Vannak gyakorlati megfigyelések arra vonatkozóan, hogy az immunerősítő szerek jótékony hatásúak a daganatos megbetegedések esetén, de csodát ezektől sem lehet várni. Fentiekre tekintettel azt kell mondjam, hogy ebben az esetben a prognózis nagyon rossz. Sajnálom, hogy nem tudok semmi bíztatót mondani.
Ketté kell választanod a problémát és ezzel együtt azok kezelését is külön megoldani: 1./ a kutya fél, bizonytalanná válik a fajtársaitól kapott ingerekre. Ezt kell megfelelő módszerekkel enyhíteni, csökkenteni. (szocializációs gyakorlatok, deszenzibilizáló tréning, Bach-virág terápia) 2./ Laza pórázon történő sétáltatás tanítása, tréningje (kondícionálás, klikker tréning, stb.) Ha az 1./ pontot sikerült megoldanod, csak akkor kezd el a 2./ pontot