1971. A keleti sün az év emlőse 2014-ben
A keleti sün (Erinaceus roumanicus) Magyarországon elterjedt faj, leginkább a fás, cserjés vidékeken megfigyelhető, lakott területen kifejezetten gyakran bukkan fel.
A keleti sün (Erinaceus roumanicus) Magyarországon elterjedt faj, leginkább a fás, cserjés vidékeken megfigyelhető, lakott területen kifejezetten gyakran bukkan fel.
„Tartanád folyamatosan kikötve legjobb barátodat?” – tette fel a kérdést Schell Judit budapesti járókelőknek hétfőn reggel. A színművésznő a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felelős állattartást népszerűsítő „Szabad a Gazdi” programjának nagyköveteként indította el azt az országos kampányt, amely a kutyák állandó megkötésének káros hatásaira hívja fel a figyelmet.
Nem véletlen, hogy Falco, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) méregkereső kutyája csak most mutatkozik be a nyilvánosság előtt.
A bélparaziták okozta fertőzéssel vagy hétköznapi nyelven a férgességgel, annak tüneteivel és kezelésével minden állattulajdonosnak hasznos tisztában lennie.
Az emberek többsége úgy tudja, hogy a macskák egyik legkiválóbb táplálékforrása a tehéntej - ami óriási tévedés annak ellenére, hogy a macskák általában tényleg nagyon szeretik a tejet és a tejtermékeket.
Nem sötét a vizelete? Volt benne kullancs mostanság? Biztos nem babézia? A gyors vérvizsgálat indokolt lenne. A kezdeti stádium általában jellegtelen babéziás fertőzésnél. Kedvencünk bágyadt, étvágytalan, nem játszik, egész nap csak fekszik. A levertség az esetek legnagyobb részében a magas láztól van, amely végig kíséri a betegséget. Sokszor jelentkezik hányás, ritkábban idegrendszeri problémák. A legjellegzetesebb, ami minden tulajdonosnak feltűnik, hogy állatuk sötét barnát vizel. Ez a szétesett vörösvérsejtek következménye, mert azok a vesén keresztül a vizelettel távoznak. A betegség előrehaladtával az eb egyre rosszabbul van, látható nyálkahártyái besárgulnak, és végül már lábra sem áll. Kezelés hiányában a kutyák nagy százaléka nem tud felépülni a kórból, és végül elpusztul. A legtöbb betegségben egyébként a kutya levert, étvégytalan, így kár lenne találgatni. Vérvizsgálat biztosat mond, ami alapján lehet kezelni.
A gyomor endoszkópos vizsgálata lenne célszerű, ezzel egyidőben biopsziás mintát is lehet venni a gyomor nyálkahártáyból, hogy van-e és milyen típusú elváltozás? A Helicobacter fertőzöttséget is ki kellene zárni. Ha a vizsgálat valamilyen okból nem lehetséges, akkor a Qamatal mellett a Helicobacter ellen hatékony valamelyik antibiotikum kúrát választanám. Ebben állatorvosa biztosan tud segíteni. Vigyázat!A kutyánál alkalmazott antibiotikum dózisok sokszor egészen mások, mint az embereknél.
Minél hamarabb vigye vissza az állatorvoshoz!!! Hányás számtalan okból kialakulhat, lehet fertőző (vírusos, bakteriális, parazitás, gombás) illetve nem fertőző probléma (primer gyomormegbetegedés, bél illetve hasnyálmirigyproblémák, stb.) is a háttérben. Ennek felderítésére a fizikális vizsgálaton kívül szükség lehet vérvizsgálatra, biokémiai vizsgálatra, röntgen- (natív és kontrasztanyaggal kiegészítve), ultrahang valamint endoszkópvizsgálatra. Csak a pontos diagnózis felállítása után várhatjuk a takarmány sikeres megválasztásából adódó jótékony dietetikai hatást.
Kedves Gazdi! Egy új helyre költözés bizony sok érzékenyebb típusú kutyusnak komoly problémát jelenthet, és az Ön által leírt viselkedészavarokat okozhatja. A Bach-féle virágterápiás cseppek, - melyek nem (!) homeopátiás szerek -, nagyon jó hatásfokkal és szelíden tudják csökkenteni a fent említett tüneteket anélkül, hogy bármiféle bajt okoznának. Tehát, egészen nyugodtan adhatja kedvencének. Ha további kérdései lennének a terápiával kapcsolatban, kérem, hívjon: 06 (20) 928-4425. Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea
Kedves Gazdi! A területről bőrkaparék mintát kell vetetni és megnézni, hogy milyen kórokozó okozta az elváltozást. Csak így szabad kezelni. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc www.vetlabor.hu