16. Szaffy, a bájos mosómaci
Szaffy vagyok, egy mosómaci kölyök. Egy hónapja élek együtt a gazdimmal, aki nagyon rendes velem. Olyannyira, hogy egy asztalnál ebédelünk.
Szaffy vagyok, egy mosómaci kölyök. Egy hónapja élek együtt a gazdimmal, aki nagyon rendes velem. Olyannyira, hogy egy asztalnál ebédelünk.
"Valószínűleg minden állatorvos számára az igen nehéz esetek, a szinte valószínűtlen gyógyítások a legemlékezetesebbek."
Útlevél kutyáknak, macskáknak és vadászgörényeknek - az ezzel kapcsolatos híradások kapcsán sokan felkapták a fejüket a harmadik állat hallatán. Vadászgörényeknek? Hát ide jutottunk az EU-val, hogy most már a görények is útlevéllel utaznak?
Az észak-amerikai réceféle négyszáz éve él Európában, és úgy tűnik, jól érzi magát, megbecsülik, maradna.
A szupertechnika a kisrágcsálók világába is megérkezett! Immár átlátszó plasztik csodakuckót is vásárolhatunk kedvencünknek.
Ez kutya- és parkettafüggő. Egy kis termetű kutya, akinek rendszeresen vágva és koptatva van a körme (koptatás=eleget sétál, szaladgál!) , nem okozhat komoly károkat a parkettán. Amit még tehetsz: ahová bemehet majd a kutya, ott fedd le a parkettát szőnyeggel a lehető legnagyobb felületen.
Amennyiben sikerült teljes mértékben kiszabadítani a kis gyíkot sérülések nélkül, úgy lehet reménykedni a felépülésben. Ha a kiszabadítás után hamar elszaladt az bíztató jel. Sajnos a légyfogóba (illetve ilyen a ragacsos egérfogó is! ) ragadt kis állatokat sokszor csak későn veszik észre, amikorra már nagyon legyengültek. Néha nem sikerül sérülés nélkül kiszabadítani a ragasztóból őket. A legyengült állatokat elméletileg pár napig gondozni, etetni, felerősíteni kellene, valamint szükség szerint gyógykezelni. Nem szabad elefelejteni azonban, hogy a Magyarországon előforduló hüllők védettek és csak engedély birtokában szabad fogságban tartani őket.
A Shih-Tzu az egy társasági és öleb (FCI 9 fajtacsoport) - legfeljebb azért hívják sokan jelzőkutyának, mert helytelen tartási körülmények és nevelési hiányosságok okán minden környezeti ingerre ugató, csaholó, nyüszítő kutyává vált, a jelenlegi európai populációnak egy jelentős része. Az Ön kutyájával is valószínűleg hasonló okoknál fogva alakulhatott ki a jelenség. A megoldások: - ember/kutya közös falka rangsorbeállítása - tartási körülmények optimalizálása - ingerek elleni deszenzibilizációs tréning - esetlegesen elmaradt szocializáció pótlása
Ha a cicája teljesen izolálva van a külső környezettől, kölyökkorában megkapta az alap védőoltásokat, és biztos, hogy nem fog többé kimenni, akkor nem igazán szükségesek egyéb oltások, azonban javasolt évente az 1-2-szeri féreghajtás. Ha fennáll a lehetősége, hogy egyszer még kinti cica lesz, akkor fontos az oltások évenkénti ismétlése, és pár hónappal a kiengedés előtt a veszettség elleni immunizálás is. Emellett létezik vakcina a macskaleukózis és fertőző hashártyagyulladás ellen is. Dr Fekete Richard
Egy csak bent tartott macskát sok esetben eléggé körülményes a ´kint/bent´ tartási körülményekhez szoktatni. De sok foglalkozással és a tartási körülmények optimalizálásával (macska ajtó, benti környezet vonzóvá tétele, etetési szokásrend, klikker tréning, stb.) megoldható. A kutyát majd csak azt követően vegyék a macska mellé, ha már a macska teljesen, problémamentesen beilleszkedett az új életritmusba és környezetbe. Ajánlott kölyök kutyát venni az idősebb macska mellé. Az összeszoktatáshoz jó tanácsokat olvashat, Dr. Gabriele Lehari: Kutya-macska barátság című könyvében, vagy tréning órákat kérhet szakembertől. (www.4tappancs.hu)