2021. Hogyan öregednek a kutyák?
Miért öregednek máshogy a kis- és nagytermetű kutyák? A kutya „kóros” és „normális” öregedési folyamatainak minden korábbinál alaposabb leírása.
Miért öregednek máshogy a kis- és nagytermetű kutyák? A kutya „kóros” és „normális” öregedési folyamatainak minden korábbinál alaposabb leírása.
Magyarországon csupán egy teknősfaj honos, mocsári teknős (Emys orbicularis), amely mint minden hazai kétéltű- és hüllőfaj védett.
Kezdő kutyatartókban rengeteg kérdés merül fel. Mivel kell etetni a kutyát? Milyen oltásokat kell kapnia? Mire kell figyelni?
Újabb három sörényes farkas (Chrysocyon brachyurus) született a Szegedi Vadasparkban,. A Dél-Amerikában őshonos sörényes farkas Magyarországon csak Szegeden látható.
A Dél-Amerika és az Andok állatvilágát bemutató látványossággal, új állatokkal, valamint számos érdekes programmal és kedvezménnyel várja a látogatókat az idén húszéves Nyíregyházi Állatpark.
Kezdjük sorban a kérdéseket. :) Valószínűleg meg fogja viselni a repülőút. Ha nem vihető fel a fedélzetre, és a kutyus stresszes, akkor léteznek nyugtatószerek erre a célra (bár én ilyen kis méretnél nem javasolnám). Érdeklődjön más légitársaságnál, hátha azok felengedik "kézipoggyászként". A másik lehetőség pedig: vannak kifejezetten kisállatszállítással foglalkozó cégek is. A kiutazás feltételeiről mindig alaposan tájékozódni kell a fogadó országnál! Ha átszállás van, akkor mikrochip, útlevél, oltások (veszettség) feltétlen szükségesek, a vérvizsgálatnál pedig az a kérdés, hogy mit nézzenek, melyik laborban és mikor kell elvégezni, mennyi ideig érvényes stb. Az igazolást hatósági állatorvos adja.
Sok olyan esetet láttunk, ahol a gazdi felhívott minket, hogy nagyon agresszív az 5-6 hónapos kutyája. Sajnos nem mindegyik ember tudja megítélni, hogy a kutya valójában agresszív, vagy csak játszani akar (el kell ismernünk, hogy a kutyák időnként durván játszanak). Azonban a felnőtt korú kutyák egy része hajlamos az agresszióra. Ebben a kérdésben mindenképpen egy jó kutyaiskola segítségét kellene kikérni, megmutatni a kutyát szakembernek, mert nem minden esetben kell ugyanúgy eljárni és sajnos ebben az esetben, ha elrontunk valamit, nagyon nagy károkat lehet okozni. Azonban minden gazdinak, aki úgy érzi, hogy a kutyája agresszív, ajánlom figyelmébe Jan Fennel könyvét, a Kutyapszichológiát, amelyben megismerkedhetünk néhány ilyen esettel és a falkarend ideális kinézetével. Annyit azért nem árt tudnunk, hogy egy falkában a falkarend felállítása és megtartása pozíció megerősítéssel, néha harccal jár, amely azonban ritkán végződik komolyabb sérüléssel. Az alfa ezeket a harcokat képes leállítani, azonban a gazdák többsége nem áll rangban a kutya felett, így ennek kimenete nem biztosított, valamint a harc bármikor újra előfordulhat. Kutyaiskola, kiképzés (ül, fekszik, behívás): Egy kutyát 7-8 hónapos korától vihetünk iskolába. Előtte nem szabad, mert könnyen túlterhelhetjük a kiskutyát. Természetesen előtte nevelhetjük és megfelelő módszerekkel (pl. klikker) rengeteg dologra megtaníthatjuk. Amennyiben van lehetőségünk rá, akkor vigyük el a kedvencünket kutyaóvodába, ahol zárt terepen, ellenőrzött keretek között megfelelő szocializációban részesül. Ha erre nincs módunk, figyeljünk rá, hogy eleget lehessen más kutyák társaságában, ahol megtanulja a kutyák közti kommunikációt.
Ha a kutya homeopátiás kezelés alatt áll, ne adjon neki kamillateát. Ha nem áll kezelés alatt, nyugodtan adhatja, de azért mindig legyen előtte friss víz is!
A kutyusok kb. 3 hónapos kortól 6 hónapos korukig váltják a fogukat és ennek a legvégén a szemfogakat, vagyis még semmi késedelem sincs. Ha legkésőbb 7-8 hónapos koráig még marad tejfoga, azt el kell távolítani. A ruházkodást illetően: fagypont körüli hidegben javasolt lehet ruhát adnia kutyusára. Ami az időt illeti, amíg a kutyus játszik és aktív, addig nyugodtan lehet kint a szabadban.
Azt, hogy egy fajtatisztának mondott (eladott) kutya valóban annak a fajtának az egyede-e, amelynek mondják, csak nagyon nehezen dönthető el, és ehhez komoly fajtaismeret és szakértelem szükséges. Erre leginkább csak az adott fajta küllembírói képesek. Ha mindenképpen tudni akarja, hogy a kutyája tényleg bishon bolognese-e, nem tud más tenni, mint megkeres egy ilyen fajtákat bíráló szakembert (abban, hogy ilyet találjon, a MEOE-nál bizonyára segítenek majd önnek). A küldött képek alapján a személyes véleményem azonban az, hogy ez a kutya "simán" lehet bichon bolognese. Legfeljebb nem a fajtájának a legszebb, legsikerültebb példánya. Azt azonban nem árt tudni, hogy minden fajta esetében születnek olyan kölykök is, amelyek ún. mínusz variánsok, és nagyon messze vannak kinézetre az ideálisnak tartott díjnyertesektől. Ettől azonban még ugyanúgy lehet szeretni őket! Mert mit fog Ön tenni, ha kiderül, hogy a kutyája mégsem az, aminek mondták? Visszaadja? Kidobja? Ugye, ez meg sem fordult a fejében!