2476. Nagy a baj - sok állatmenhelynek nincs anyagi tartaléka
A zsúfolt állatmenhelyeknek nincs akkora anyagi tartalékuk, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult állapotot uralni tudják - közölte a Hangya Közösség Alapítvány.
A zsúfolt állatmenhelyeknek nincs akkora anyagi tartalékuk, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult állapotot uralni tudják - közölte a Hangya Közösség Alapítvány.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja a kutyatartókat, hogy az országszerte érvényben lévő járványvédelmi intézkedésekre való tekintettel türelmi időt biztosít a kutyák veszettség elleni ismétlő oltásának beadatására.
A koronavírus-járvány miatt érdemes a kutyasétáltatásból hazaérve áttörölni az állat szőrét fertőtlenítő törlőkendővel, a mancsát pedig szappanos vízzel megmosni - javasolta szombati közleményében a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola.
A koronavírus-járvány miatt a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola is átalakította munkarendjét, kiképzőik otthonról dolgoznak. De hogyan?
Egy ciprusi férfi úgy gondolta még a kutya sétáltatása miatt sem megy ki az utcára a koronavírus-járvány miatt, inkább egy drónra kötötte a pórázt.
Kedves Gazdi! Mivel szerteágazó okai lehetnek a problémának javaslom, hogy mutassa meg egy állatorvos kollégának. Első körben ki kellene zárni a külső parazitás megbetegedéseket (bolha, rüh), ha az, akkor erre számos spray (pl. Frontline) és spot on készítmény létezik (pl. Stronghold, Frontline, Advocate). Egyébként bőrkaparékot is jó lenne nézni, és ezzel párhuzamosan talán szisztémás kezelésre is szükség lehet, ha allergiás eredetű... Egyszóval vigye feltétlen állatorvoshoz a kutyust! Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc www.vetlabor.hu
Azzal kezdem, hogy ha "magától is megindul a folyás", az a természetes. A "bűzmirigy" váladéka normális esetben spontán (pl. széklet ürítéskor), esetenként akaratlagosan ürül. Utóbbira példa, hogy ha az állat megijed, mirigy váladékot bocsát (esetenként spriccel!) ki. Manapság ugyan már egyre kevesebb kutyánál működik ez a mechanizmus. A probléma akkor van, ha valamilyen oknál fogva a váladék ürülése akadályozott. Ez rendszerint gyulladásos folyamat eredménye, melynek során a mirigy kivezető csöve elzáródik, és a mirigy váladék felhalmozódását okozza. A felhalmozódott váladék baktériumos folyamat eredményeként gyakran elgennyesedik. Ilyenkor kell beavatkozni. A "bűzmirigy" megbetegedésére utal, ha az állat gyakran szánkázik, végbél környékét ismételten és gyakran nyalogatja, viszketés, a hátulsó testfél rágcsálása (néha sebesre) alakul ki. A "bűzmirigy" megbetegedését általában antibiotikumos kezeléssel orvosoljuk. Súlyos esetben szóba jöhet a mirigyzacskó átmosása, öblítése, gyógyszerrel feltöltése is.
Amikor levelét olvastam, az első gondolatom az volt: nem gondolt arra, hogy állatorvoshoz vigye az állatot...? Az állat ugyanolyan kiszolgáltatott, mint egy gyerek. A szülőre, gondviselőre van bízva, aki felelősséggel tartozik érte. Ennek megfelelően azt javaslom: azonnal vigye állatorvoshoz! A lesoványodás, fizikai leromlás hátterében minden esetben súlyos egészség károsodás van. A kivárás, a házilagos gyógymód keresés ebben az esetben súlyosan veszélyezteti az állat életét tehát mindenekelőtt tudni kéne, hogy mi a baja az állatnak. Hogy ez kiderüljön, körültekintő, alapos állatorvosi vizsgálatra lenne szükség, kiegészítve vérvizsgálattal, és (ajánlott!) ultrahang vizsgálattal is.
Daganat és daganat között is hatlamas eltérések vannak és lehetnek, így anélkül, hogy pontosan tudnánk, milyen elváltozás van ennek a duzzanatnak a belsejében, nem igen lehet véleményt alkotni. Mindenképpen arra kellene törekedni, hogy mielőbb legyen pontos diagnózis. A szteroid kezelés nem éppen a legadekváltabb eljárás, jobb lenne inkább tudni miről van szó. Ott a kerületükben is van olyan rendelő, ahol a daganatokkal mélyrehatóan foglalkoznak (Budafoki Állatgyógyászati Centrum), javaslom, oda vigyék el a kutyájukat.
Kedves Kérdező! Látatlanban egy állatorvos sem merne biztos diagnózist felállítani. Sokminden lehet a hányás kiváltó oka (gyomorproblémák, mandulagyulladás, stb.), de biztosat csak egy vizsgálat után lehetne mondani, esetleg egy RTG vizsgálat is szóba jöhetne, nem-e valamilyen korábban megevett étel (vagy más) váltotta ki ezt belőle.