21. Tudod milyen a balinéz macska?
A balinéz macska lényegében nem más, mint hosszú szőrű sziámi. Pontosabban: sziámi ősöktől származik. Eléggé későn, csupán 1963-ban ismerték el önálló fajtaként.
A balinéz macska lényegében nem más, mint hosszú szőrű sziámi. Pontosabban: sziámi ősöktől származik. Eléggé későn, csupán 1963-ban ismerték el önálló fajtaként.
Az ősi legenda szerint a birman egy kék szemű istennőtől, Cun Kiang Szetől származik. Intelligens, gyöngéd, de szerfelett bohókás természetű macska.
A Maine Coon egyike a legősibb észak amerikai fajtáknak. Nevét Maine államról és a mosómedvéről kapta (raccoon = mosómedve), melyet a macska barna cirmos mintázata és dús, hosszú farka ihletett.
A perzsa macskát és a török angórát gyakran összetévesztik egymással. Tény, hogy a két különböző fajta lényegében több évszázaddal ezelőtt keletkezett.
Több évtizeddel ezelőtt egy fanatikus tenyésztő elhatározta, hogy keresztezi a sziámit a perzsa macskával, s olyan cicát alakit ki, amelynél mindkét fajta jellemzői megtalálhatók. Nos, valahogy így keletkezett a himalája macska.
A kérdésre nem lehet egyszerűen és röviden válaszolni, mert az nagyon sok apró részlettől függ, amit nem ismerek. Könnyen emészthető, puha csontokból (pl. csirkenyak, farhát) akár minden nap ehet a kutya egy keveset, de pl. keményebb marhacsontokból már nem. Az sem mindegy, hogy a kutya hogyan van szoktatva, a bélrendszere mennyire van felkészülve erre. Az sem mindegy, milyen a kutyák bélsara, nem okoz-e nekik a csont etetése ürítési nehézségeket. Nem mindegy a napi mennyiség kérdése sem. Szóval, sok szempontot kell figyelembe venni, amikor erről van szó. Egyébként hasznos tanácsokat olvashatnak erről Dr. Fodor Kinga "Mit egyen a kutyám?" című könyvében. Ehet a kutya csontot? Kutyának csontot, macskának tejet?! A kutyám megette a csirke csontot amit tudjuk, hogy kilyukaszthatja a belét.
Az a baj, hogy igazából nem tudjuk, az állatorvos kolléga milyen diagnózist állított fel, illetve mi alapján kezeli a cicát, pedig ez ebből a szempontból fontos körülmény lenne. 3 hónapos korban ezekkel a tünetekkel elsősorban a vírusos macskafertőző betegségek jönnek szóba. Jó lenne azt is tudni, hogy a tenyésztő beoltatta-e egyáltalán ezek ellen, amíg nála volt a cica? Szóval, én azt ajánlom, ne legyen szemérmes, és a kérdéseit a kezelőorvosnak tegye fel, vele beszélje meg, hogy ő hogyan ítéli ezt meg? Olvass tovább! Ezek a leggyakoribb fertőző betegségek macskáknál!
Ha a gyereke szaruhártyája sérülne, akkor is otthon barkácsolná meg? És ha emiatt megvakul? A nekünk kiszolgáltatott állatokért (is) felelősséggel tartozunk. Manapság már büntetőjogi felelősséggel is. Irány az állatorvos.
A cica szemét nézesse meg állatorvossal, mert látatlanban nem tudom, nincs-e szaruhártya sérülése? Ebben az esetben nem mindegy, milyen szemcseppet javasolunk a gyógykezeléshez. A másik probléma kiküszöbölésére javaslom, hogy vegyen a cicáknak fedeles macskavécét, akkor nem sikerül mellé a "produkció".
A macskák húgykövessége nagyon bonyolult betegség, amelynek kialakuláshoz számos tényező egyidejű hatása szükséges. Ezek között az ivartalanítás csak az egyik tényező, de e mellett sok más is közrejátszik abban, ha a cicának húgykövei alakulnak ki. Ebből következik az is, hogy ha nem lesz ivartalanítva, ettől még a betegség kialakulásának lehetősége változatlanul meg lesz, így csak ezzel nem lehet ezt megelőzni. Második kérdésére azt tudom válaszolni, hogy egy lakásban, bérházban egy nem ivartalanított macskával nehéz együtt élni, ezért mindenképpen ajánlott az ivaratalanítása. Egyébként nagyon sok húgyköves macska él minden gond nélkül, természetesen megfelelő diéta és bizonyos szabályok betartása mellett. Az Önök cicája sem a húgykövesség miatt pusztult el (ebben biztos vagyok), hanem a betegség szerencsétlen szövődményei miatt, ami azonban semmiképpen nem jelenti azt, hogy mag a betegség halálos lenne.