256. Mit kell tudni a maláj óriástyúkról?
Egyes kutatók szerint már az ókori görög és római írók által ismertetett rhode és tangrai harci kakasok a maláji kakasok vagy azok ősei voltak.
Egyes kutatók szerint már az ókori görög és római írók által ismertetett rhode és tangrai harci kakasok a maláji kakasok vagy azok ősei voltak.
Ismerkedés a külvilággal, játék, félelem, éhség, stressz, és még sorolhatnánk. Egy vadászgörény - ha beszélni tudna - 9 dolgot is fel tudna hozni mentségére, ha valaki megkérdezné tőle, miért harapta meg a kezet, mely enni ad neki... Nos, lássuk a listát!
A néphagyomány rengeteg babonát őriz a világ minden pontján. Csokorba gyűjtöttünk néhány állatokkal kapcsolatos népszokást, hiedelmet. Ki-ki döntse el maga, mennyire veszi komolyan őket. Mi is hozzáfűztünk egy-két megjegyzést...
A lipicai lovat több mint 400 éve tenyésztették ki, 8 mén közreműködésével, melyek mindegyike egy-egy ma is elismert vérvonalat alapított. Jellemzője a közepes méret, félkos fej, magasan illesztett, ívelt, izmos nyak, kissé elmosódott mar, erős far, s a kissé meredek lábszerkezet.
E hárombetűs rövidítések (HBR-ek) az embereknek fejtörést, a macskáknak viszont komoly betegségeket okoznak. Állatorvosunk elmagyarázza jelentésüket.
Amíg nem sikerül diagnózishoz jutni, a leírt súlyos tünetek miatt ("ki van száradva", "ingatag", stb.) feltétlenül tüneti kezelést kell alkalmazni (folyadékpótlás infúzióval, lázcsillapítás, szteroid) az állat életben tartása érdekében. Közben folytatni kell a vizsgálatokat. Ha a vírusos betegségek gyorsteszttel lettek kizárva, a biztonság kedvéért érdemes laboratóriumi vizsgálattal is kontrollálni (fals negatív eredmény lehetősége). Mindazonáltal a tünetek hátterében egyéb (szervi) betegségek is lehetnek, sőt esetlegesen egyszerre többféle ok is lehet. Ezért egy részletes vérvizsgálatra mindenképpen szükség lehet (ezeket a vizsgálatokat "általános rutin" vagy "nagyrutin" néven emlegetik). Szükség lehet röntgen és/vagy ultrahang vizsgálatra is. Mindezek birtokában már közelebb lehet jutni egy pontosabb diagnózishoz. Természetes reakció az Ön részéről, hogy több hetes sikertelen vizsgálat ill. kezelés után megfordul a fejében, hogy más állatorvosnak is megmutatja a beteget. "Több szem többet lát". Bonyolultabb esetekben az orvosok is konzíliumot szoktak tartani. Az orvostudomány ma már olyan sokrétű, olyan bonyolult, hogy senki sem érthet mindenhez egyformán jól. "A polihisztorok kora lejárt". Manapság már az ország minden részén vannak jól felszerelt, kellő szakmai háttérrel rendelkező rendelők, állatkórházak. Korántsem biztos, hogy ezért Budapestre kellene jönni az állattal. Ha tájékozódik a környezetében, bizonyára talál majd ilyet. Sajnos tudomásul kell vennünk, hogy vannak esetek, melyek a legjobb tudás, és kellő felszereltség mellett sem gyógyíthatóak. Sajnos az orvoslás ilyen vonatkozásban még nem tökéletes, és valószínűleg soha nem is lesz az. Sok-sok olyan betegség van, melyeknek (úgy gondoljuk) tudjuk az okát, mégsem tudunk vele mit kezdeni, és vannak olyanok is, melyeknek igazából még az okát sem ismerjük biztosan.
Sürgősen vigye állatorvoshoz!!! Valószínűleg sebészi beavatkozásra lesz szüksége, otthon nem kezelhető.
A szökése azért lehetséges, ha nem ivartalanított a kutyus, de más oka is lehet, ezért éjszakára be kellene zárni a kennelbe, ahol nem történik vele semmi baj. Ha megszökik a kutya: A kiváltó okot kell megszüntetni. A kutyák rendszerint azért szöknek meg, mert a kinti világ érdekes és jó. Lehet büntetni, amikor kimegy, de ez a megoldás azért nem igazán jó, mert a kutya ilyenkor valószínűleg rendszeresen jó élményben részesül és erről csak úgy szoktatható le, ha az esetek 100%-ában büntetjük. Ha csak néha kapjuk rajta, néha viszont nem (pl. amikor nem vagyunk otthon), akkor a kutya újra és újra meg fogja próbálni. A kutya ezen szokásán változtathatunk, ha rendszeresen elvisszük sétálni és alaposan lefárasztjuk. Attól, hogy a kutyánk kertben él, ugyanúgy szüksége van a kinti környezetre. Azonban a legegyszerűbb megoldás (és legköltségesebb is): erősítsük meg a kerítést, oly módon, hogy a kutya ne tudjon kimenni és gyakran sétáltassuk!
Sajnos ezen az úton nem fogja megtudni soha a cica hirtelen halálának az okát. Ezt csak a kórbonctani vizsgálattal lehetett volna tisztázni. Ha ilyen vizsgálatra nem került sor, akkor csak találgatni lehet, annak meg nem sok értelme van. A korábbi balesetnek lehetséges, hogy köze van ehhez, de az is lehet, hogy nem. Hirtelen elhullást számos ok tud előidézni.
A behívás, ha idejében kezdik tanítani, egyszerű dolog. Persze mindez az ingerkörnyezettől függ. A lényeg, hogy kellőképpen tudjuk motiválni a kutyát. A tanítást nyugodt helyen, lehetőleg otthon kell elkezdeni. A lényeg, hogy amikor a kiskutya odajön hozzánk, jutalmazzuk meg és kössük hívószóhoz. Jutalomfalattal nagyszerűen lehet motiválni a kutyák többségét, ezzel könnyedén magunkhoz hívhatjuk és így a kutya hamar megtanulja, hogy a gazdihoz menni jó. Ha már otthon megbízhatóan odajön hozzánk, ha hívjuk, akkor nehezíthetünk a feladaton. Tudnunk kell, hogy a kutyák nehezen általánosítanak. Ezért más környezetben lehet, hogy újra kell tanítani a feladatot, de ez már gyorsabban fog menni. Próbáljunk minél több helyen gyakorolni, hogy a kutya hamar megértse, a behívás mindenhol behívás marad. Az első sétáknál a kiskutyák igen meglepődnek a rengeteg inger hatására, ezért rendszerint póráz nélkül is a gazdi közvetlen közelében maradnak, bármerre is menjen. Idővel felbátorodnak és elmennek messzebbre, de általában szemmel tartják a gazdit, nehogy elveszítsék szem elől. Azonban a legtöbb gazdi elkövet két óriási hibát. Egyik az, hogy ha a kutya nem jön vissza, akkor utána megy, így a kutya megszokja, hogy biztonságban van, a gazdi úgyis követi. A másik általános hiba, hogy ha vége a sétának, behívja, pórázra veszi és hazamennek. Így természetes, hogy a kutya megtanulja, hogy ha hívják, az a séta végét jelenti. Na de hogy is kerülhetjük ezt el? A válasz egyszerű: miközben a kutyák játszanak, gyakran hívjuk be, jutalmazzuk meg és engedjük vissza játszani. Esetleges büntetést is alkalmazhatunk, hogy ha a kutya nem akar visszajönni. De a büntetésnél is van alapszabály. A jutalmazás is és a büntetés is időhöz van kötve, így gyakorlatilag vagy a csíntett közben, vagy 1-2 másodpercen belül kell büntetnünk, másként a kutya képtelen lesz összekötni a két dolgot. Ebből látszik, hogy a behívás nem végrehajtását nem könnyű büntetni. Sok gazdánál lehet látni, hogy ha a kutya csak a sokadszori behívásra megy a gazdához, büntetést rónak a kutyára. Ilyenkor csak mi hisszük azt, hogy azért büntetünk, mert nem jött vissza, valójában azonban, a kutya szemszögéből azt büntetjük, hogy odament a gazdihoz. Sokszor előfordul, hogy a kutya után megy a gazdi, és ott akarja büntetni, azonban mielőtt odaérne a kutyához, az megfordul és elindul visszafelé. Ilyenkor már szintén nem büntethető! Ha a kutya makacsul nem akar bejönni, akkor nem találtuk meg a megfelelő motivációt (az ingerkörnyezethez kell megválasztani az adott jutalomfalatot,- van úgy, hogy otthon a táp is elég, míg a parkban a sült hús szükséges). A makacsul nem behívható kutyákat érdemes kutyaiskolába vinni, ahol egyéb behívási módszereket is tanítanak.