261. Énekes papagáj (Psephotus haematonotus)
A legkisebb papagájok közé tartozó énekes papagáj különlegesen hangzó éneke miatt vált a madártartók kedvencévé.
A legkisebb papagájok közé tartozó énekes papagáj különlegesen hangzó éneke miatt vált a madártartók kedvencévé.
Egyre több embert babonáznak meg a galambok – de ez nem is csoda, hiszen tájékozódó képességük kenterbe veri a legtöbb állatfajt. Ha galambot szeretnénk tartani, gondoskodnunk kell az állatok megfelelő elhelyezéséről. Lássuk, mik a legfontosabb tudnivalók egy galambdúc elkészítésénél!
Amikor kiskutyát készülünk vásárolni, a gondos, leendő gazdi előkapja a kutyás irodalom valamely kiadványát és az abban rögzített információt igyekszik magáévá tenni, vagy ez irányban képzett ismerőséhez fordul.
Gyanús a csend? Nem búgnak, burrognak a díszgalambok? A törpenyúl sem neszel az ólban? A baromfi kárálása sem hallatszik? Horrorfilmet forgattak volna a kertben?
Az első gőte kiválasztása igen fontos feladat. Nem csak arról van szó, hogy besétálunk egy díszállat kereskedésbe, veszünk egy medencét, pár felszerelést hozzá, majd rábökünk egy akváriumra, hogy "abból kérnék négyet". Lássuk, milyen egyéb szempontokat kell még figyelembe vennünk!
Megértem a fájdalmát és a kétségeit is. Önmagában a lágyéksérv bármikor műthető, de ha heregyulladással társul, akkor a beteget valóban elő kell készíteni, antibiotikummal, fájdalomcsillapítóval a másnapi műtétre. Hogy éjszaka mi történt csak feltételezéseim lehetnek a teljes kórlefolyás és tünettan hiányában, lehet hogy sérv kizáródott, lehet hogy rejtett szívhiba is állt a háttérben és heveny szívhalál vitte el a kutyust. Mindenesetre ez a folyamat biztosan nem 1 nap altat alakult ki, lehet hogy a végstádiumba került állatorvoshoz a beteg. Ilyen estekben kizárólag a kórbonctani vizsgálat válaszol minden kérdésünkre.
-Igen, természetesen viheti. Az más kérdés, hogy milyen az adott kutyaiskola szakmai felkészültsége, tapasztalata és milyen módszerekkel dolgoznak ??? -Kutyájának először a falkatársához való beilleszkedését kellene megoldani, majd egy fajtársakhoz való szocializációs tréningre lenne szüksége, majd ezt követően idegen emberekkel szembeni szocializációs tréningekre. -Az ivartalanítás helyes döntés volt, mert a kutya szexuális dominanciáját csökentette. De ez csak egy része a domináns hajlamnak és a fajtársakhoz történő elmaradt szocializációt nem tudja pótolni. Az ivartalanítási életkornak elsősorban egészségügyi kihatásai vannak és kevésbé viselkedést befolyásoló. Állítólagos tanácsadói tévhitek nem esnek mindig egybe a biológiai vagy kinológiai tényekkel.
Ez nem kérdés! Minél hamarabb vigye állatorvoshoz! (Több oka is lehet, pl. Perthes kór)
Vannak, akik igen súlyos mértékben allergiásak az állatszőrre. Volt olyan állattartó házaspár ügyfelem, ahol a férj nagyon érzékeny volt a macskaszőrre (kutyájuk volt). Eleinte, amikor beléptek, és a váróban macska volt, a férj szeme azonnal könnybe lábadt, és szipogni kezdett, mert az orra is váladékozni kezdett. Szó szerint kimenekült a rendelőből. Azóta a férfi nem jött be a rendelőbe. Amennyiben a kolléganője hasonlóan erősen érzékeny, az Ön ruháján található, a kutyáról származó láthatatlan szőr vagy por is kiválthatja nála az allergiás tüneteket. Azonban egyáltalán nincs kizárva, hogy a munkahelyükön van valami olyan allergén (pl. poratka, virág pollen, parfüm, tisztítószer, egyéb vegyi anyag, stb. ), ami felelőssé tehető a tünetek kialakulásáért. Én utóbbiakat tartom valószínűbbnek.
1./ A retrievert és a vizslát cirkuszi mutatvány vagy film szerep erejéig, rendkívül hosszadalmas és előre jól megtervezett munkával (gyakorlatilag születésüktől egyszerre/együtt nevelve, 24 órás emberi felügyelettel) be lehet nevelni arra, hogy ösztönrendszere szerinti zsákmányállatot ne zsákmányként kezelje. De az Ön által vázolt helyzet és realitás messze áll ezektől a lehetőségektől. 2./ A saját nyuszi elfogadása könnyebb feladat, - amit csak az könnyít meg nagymértékben, ha NEM vadászkutya fajtacsoportba tartozik a kutya. Tehát a retriever és vizsla szinte itt is kizártnak tekinthető - reálisan mondva: a rizikó és a macera messze nincsenek arányban egymással!!! 3./ A vázolt tartási körülmények alapján ne válasszanak vadászkutyát. 4./ A "szobakutya" és a "félős kutya" két külön fogalom. 5./ Amelyik kutya nem reagál az életterébe "betolakodó" vadon élő állatra, - akár egy "szobacirkáló Yorki", akár egy "udavarőrző Hovawart" -, az gyakorlatilag nem viselkedik természetesen. Ne hallgassanak az ismerőeik és amatőr kutyaszakértők olyan jellegű tanácsaira, amelyek a szabályokat igyekeznek megerősíteni. Fogadják fenntartásokkal a "... a sógoréknak volt egyszer egy .... amelyik ...." kezdetű anekdotákat. Válasszanak egy terelő vagy házőrző típusú kutyát, biztonságosan kerítsék körbe a területet, és keressék meg külön-külön az életnek azon pillanatait amikor a társállat kutyájuk okoz örömet és azt amikor az állatvilág más egyedei. Ne essenek bele a XXI. század azon civilizált emberi tévedéseibe, amikor keverni próbálják a természet alkotta rend kategóriáit.