266. A népszerűség átka: veszélyben a jákópapagáj!
Az ember barátsága veszélyes: amelyik állatot megkedveljük, annak van mitől tartania. A jákópapagáj pedig nagyon kedves, szeretetreméltó jószág...
Az ember barátsága veszélyes: amelyik állatot megkedveljük, annak van mitől tartania. A jákópapagáj pedig nagyon kedves, szeretetreméltó jószág...
Két évtizede ismeretlen fogalom volt a bolti állateleség, tíz éve pedig még luxusnak számított az állateleség. A háttérben azonban már ekkor is kegyetlen konkurenciaharc folyt.
A világon mindenütt imádják a macikat. A plüssmedvék bájos bambasága még a legszőrösebb szíveket is képes megindítani. A pandák pedig különösen védtelennek tűnnek, plüssfiguraként éppen úgy, mint az életben. Nem véletlenül. Kicsik és nagyok is imádják őket, bár a kihalás veszélye fenyegeti a pandákat.
A dobermann a hiedelmekkel ellentétben egy nagyon kedves és gyerekszerető fajta. Játékos, éber az ösztöneiben van az őrzés és nagyon figyelmes. Ezért ugyanolyan jó munkakutyának, mint szerető családtagnak akár kisbaba mellé is!
Többféle módon tűnhet el macska: leggyakrabban elszökik, eltéved, vagy elcsalják otthonról. A szökésre a kalandvágy vagy a párzási időszak kezdete szolgáltathat okot.
Kedves Kata! A képen nem egy mocsári teknős van, hanem ékszerteknősnek tűnik, bár az ismertető jeleket nem lehet a legjobban kivenni, de szinte biztos, hogy valamelyik Graptemys faj egyede látható. Elég nehéz így behatárolni. A mocsári teknős védett nálunk, mint minden kétéltű és hüllő! A befogott teknőst semmi esetre se engedje el, mert sajnos az ékszerteknős teljes mértékben aklimatizálódott hazánkban és az őshonos mocsári teknősünket el kezdte kiszorítani. Ezeket a behurcolt fajokat nevezzük invazív fajoknak. Nagyon nagy ökológiai zavart tudnak okozni, ha a természetbe kerülnek. Hazájuk: Észak-Amerika. A teknőst etesse, a tápláléka 80 %-a hal legyen. Házikedvencnek kitűnő! A vörösfülű ékszerteknőst egyébként már évekkel ezelőtt kitiltották hazánkból, semmilyen módon nem lehet velük kereskedni, az előbb említett okok miatt.
Valamilyen külső oknál, vagy valamelyik kutya egészségügyi változásánál fogva, 2 hónappal ezelőtt jött el az ideje annak, hogy a két kutya közötti konkurenciaharc ilyen szinten kiéleződjön. A falkán belüli, a két kutya közötti rangsor beállításával lehet a problémát kezelni. Tehát elsősorban el kell döntenie a gazdinak, hogy melyik kutyát helyezi a falka hierarchikus sorrendjében magasabbra. Majd ennek megfelelően különböző jelzések folyamatos és következetes használatával ezt az állatok tudtára kell adnia. Pld. a magasabb rangú kutyának ad elősször enni, azt üdvözli elsőnek hazatéréskor, annak biztosítja a komfortosabb pihenőhelyet, vele kezd elősször játszani, többet kezdeményezi vele a testkontaktust, simogatást, stb. A játékos harcok során mindig a magasabb rangú kutyának ad igazat, annak segít (nem a gyengébbnek !!!) és azt támogatja. A kutyák nem érzik magukat jól a demokratikus egyenlősdiben és távol áll tőllük az emberi érzelem által irányított "a gyengébbet, elesettebbet támogatom" elmélet és gyakorlat.
A terhesség, majd a szoptatás erősen igénybe veszi a szervezetet, és egyáltalán nem meglepő, ha ezek után egy ideig erősebb a szőrhullás. A gyakori kefélgetés helyes, ezt ne is hagyja abba. Viszont adhatna a cicának szőrkondícionáló tablettákat. Ma már sokféle kapható, javaslom keressen fel egy állatpatikát, vagy nagyobb állateledel áruházat. A kiszolgálóktól kérjen segítséget! (De az sem lenne azért felesleges, ha inkább egy állatorvost keresne fel a cicával, hátha egy alapos vizsgálattal kiderül, hogy esetleg valami más baj is van a háttérben!)
Azt javaslom, hogy mind a 3 cicát meg kellene mutatni állatorvosnak! Az 1 éves kandúr esetében pedig rövidesen be kellene tervezni az ivartalanítását, mert e nélkül gyakran el fog kóborolni, úgy mint most. Ami a dolognak azt a részét illeti, hogy a régi macskájuk hogyan fogja elfogadni a 2 kölyköt, nehéz jósolni bármit is. Az első pár hét biztosan nem lesz könyű, de rájuk kell bízni a dologot.
Nagyon fontos, hogy ilyen helyzetben szépen, lassan, fokozatosan kell hozzászoktatni a kóbor cicát az evéshez. Nem jó, ha hirtelen sokat zabál, ez önmagában is oka lehet a hányásnak. De most olyan életkorban van, amikor akár fertőző betegség is állhat a hányás hátterében. Jó lenne megmutatni állatorvosnak, ha másért nem, egy féregtelenítésért, és egy oltásért.