2741. Gödörbe rántottak egy vakvezető kutyást
Prepszl Tamás és kutyája egy kéretlen és szabálytalan „segítségadási” kísérlet és az útépítők gondatlansága miatt került veszélyes helyzetbe.
Prepszl Tamás és kutyája egy kéretlen és szabálytalan „segítségadási” kísérlet és az útépítők gondatlansága miatt került veszélyes helyzetbe.
Állatkínzás miatt a Szolnoki Törvényszék - felfüggesztett szabadságvesztés helyett - másodfokon 1 év 7 hónap végrehajtandó fogházbüntetésre ítélte azt a karcagi tenyésztőt, aki 70 kiskutya hangszálát vágatta ki, hogy az állatok ne vagy csak halkan ugassanak.
Mikor a kellemes társaságról van szó, sokan azonnal egy kisállathoz fordulnánk – legyen az egy doromboló cica, egy játékos kutya vagy egy bájos hörcsög. Azonban az allergiával élők számára a háziállat választása nem ilyen egyszerű. Sokan azt gondolják, hogy az allergiásoknak fel kell adniuk az álmukat egy háziállatról, de a valóság sokkal bonyolultabb. Ebben a cikkben azokra a fajtákra és állatokra fókuszálunk, amelyek ideálisabbak lehetnek az allergiások számára, valamint néhány tippet és trükköt is megosztunk, hogyan minimalizálható az allergiás reakciók kockázata.
A magyar háztartások csaknem háromnegyedében tartanak háziállatot az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központjának a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet segítségével végzett szeptemberi felmérése szerint.
Megtiltotta a brit kormány az amerikai bully kutyafajta XL változatának tenyésztését és forgalmazását, miután az elmúlt években több halálos áldozata volt ilyen kutyák emberek elleni támadásainak.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el. A Von Willebrand-kórképében a kutya szervezetéből hiányzik az az anyag, amely segítségével a vérlemezkékből vérrög képződik, és stabilizálja a VIII. faktort a véralvadás folyamatában. Ez az anyag az úgynevezett von Willebrand-faktor. A vér hiányos alvadása miatt a Von Willebrand-betegségben szenvedő kutyák sérülés után túlzottan véreznek; ez hasonló az emberi hemofíliához (vérzékenység). A fő tünet a jelentős vérzés, mely sebesülés, vagy műtét során fordul elő. Ezekben az esetekben a véralvadás egyszerűen nem a normális idő alatt zajlik le, és a vérzés kiterjedt. A Von Willebrand-kórban szenvedő kutyánál kialakulhat orrvérzés, vagy fogínyvérzés is, illetve előfordulhat még a gyomorban, vagy a belekben, ilyen esetekben a széklet lehet véres, vagy fekete és kátrányos. A kutyák vizeletében is megjelenhet vér. Ízületi vérzések is előfordulhatnak, az ízületi gyulladáshoz hasonló tüneteket okozva. A Von Willebrand-kór diagnózisa során a Von Willebrand faktort előfordulását vizsgálják a vérben. A betegségben szenvedő kutyák kezelés nélkül elvéreznek a műtét után, vagy akár olyan sérülé során is, amit normál esetben kevésbé életveszélyes sérüléseknek tekintünk. A normális (nem beteg) kutyáktól vett vér transzfúziója az egyetlen bizonyított mód a Von Willebrand-kór kezelésére. Egyes Von Willebrand-kóros kutyának hypothyroidja is van - vagyis a pajzsmirigy hormonszintje alacsonyabb a normálisnál (szubakut pajzsmirigygyulladás, pajzsmirigy alulműködéssel). Ezek a kutyák pajzsmirigy hormonpótló kezelésben részesülnek.
Ha a kutyád folyamatosan hány, az komoly probléma jele lehet, és azonnal cselekedni kell. A hányás okai nagyon változatosak lehetnek, az egyszerű gyomorrontástól a súlyosabb egészségügyi problémákig. Itt van néhány lépés, amit tehetsz: 1. Vedd figyelembe a hányás gyakoriságát és megjelenését Egyszeri vagy alkalmi hányás: Előfordulhat, hogy a kutya valamit rosszat evett (pl. gyorsan evett, romlott ételt fogyasztott). Ha csak egyszer vagy kétszer fordul elő, és a kutya állapota stabil, nem feltétlenül kell aggódni. Folyamatos vagy ismétlődő hányás: Ha a kutya többször hány egy nap alatt, vagy ez több napig is fennáll, az komolyabb problémára utalhat, és állatorvosi vizsgálat szükséges. 2. Nézd meg, mi van a hányadékban Ételmaradékok vagy fű: Ha a kutya nemrég evett valamit (pl. fű, amelyet gyakran fogyasztanak, ha gyomorproblémájuk van), lehet, hogy csak gyomorirritációja van. Vér vagy sötét szín: Ha a hányadékban vér van, vagy az sötét, fekete (ami vérzésre utalhat), ez sürgős orvosi ellátást igényel. Habos, sárgás váladék: Ez gyakran az üres gyomorból származik, és lehet, hogy az epével van összefüggésben. 3. Egyéb tünetek figyelése Látszik rajta, hogy fájdalmai vannak: Fájdalom, levertség, vagy étvágytalanság súlyosabb problémára utalhat. Hasmenés, levertség, láz: Ha a hányás mellett ezek a tünetek is jelen vannak, fertőzés, mérgezés vagy komolyabb betegség jele lehet. Letargia vagy kiszáradás: Ha a kutya bágyadt, és nem iszik elég vizet, fennáll a kiszáradás veszélye, ami különösen veszélyes. 4. A víz és az étel elhagyása egy időre Ne adj enni pár órán keresztül: Ha a kutya folyamatosan hány, tarts néhány órás éhgyomri időszakot (6-12 órát), hogy a gyomrának ideje legyen megnyugodni. Vízhez való hozzáférés: Friss víz mindig legyen elérhető, de ha a kutya nem tudja megemészteni a vizet sem, és azt is kihányja, vedd el tőle egy rövid időre, és kis mennyiségekben adj neki vizet később. 5. Orvosi ellátás szükségessége Állatorvos felkeresése: Ha a kutya állapota nem javul 24 órán belül, ha kiszáradás tüneteit mutatja (pl. száraz íny, bágyadtság), vagy ha további tünetek jelentkeznek (pl. vér a hányadékban, hasmenés, levertség), mindenképp fordulj állatorvoshoz. Mérgezés lehetősége: Ha fennáll a gyanú, hogy a kutya mérgező anyagot evett (pl. mérgezett növények, vegyszerek), azonnal keresd fel az állatorvost. 6. Diéta és fokozatos visszatérés a normál étrendhez Ha a hányás megállt, fokozatosan visszaállíthatod az étkezését könnyen emészthető ételekkel (pl. főtt csirke, rizs), majd lassan visszatérhetsz a normál étrendhez, ha az állapota javul. Potenciális okok, amelyeket figyelembe kell venni: Gyomorrontás Ételallergia Fertőzések (pl. parvovírus) Bélrendszeri blokkok (pl. lenyelt tárgyak) Mérgezés (pl. vegyszerek, mérgező növények) Hasnyálmirigy-gyulladás Vesebetegség Ha a hányás folytatódik vagy romlik a kutya állapota, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz.