2796. Bőrrák a kutyáknál
A kutyák bőrrákja különböző formákban jelentkezhet, és többféle daganattípus is okozhatja. De miről ismerhetjük fel?
A kutyák bőrrákja különböző formákban jelentkezhet, és többféle daganattípus is okozhatja. De miről ismerhetjük fel?
Az emberek körében régóta él az a sztereotípia, hogy a kutyák és a macskák természetüknél fogva ellenségek. Bár vannak esetek, amikor ezek az állatok valóban nem jönnek ki jól egymással, sok példa van arra is, hogy békésen élnek együtt, sőt, barátságot kötnek. Ahhoz, hogy kutyádat és macskádat sikeresen összeszoktasd, türelemre, időre és megfelelő stratégiára van szükség. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan teheted zökkenőmentessé ezt a folyamatot.
Az otthon kényelme ma már elképzelhetetlen a modern hűtő-fűtő klímaberendezések nélkül. Az ilyen klímák nemcsak a forró nyári napokon biztosítanak hűvös, friss levegőt, de télen is hozzájárulnak a megfelelő hőmérséklet fenntartásához. Ha pedig háziállataid is vannak, még fontosabb, hogy olyan készüléket válassz, amely egyszerre kényelmes, hatékony, és figyelembe veszi az otthon környezeti igényeit. De vajon milyen klíma illik legjobban az otthonodba? Nézzük meg, mit érdemes figyelembe venni!
Számos betegség, nehézség esetén nagy segítség lehet egy jól képzett segítő kutya. De melyek ezek a betegségek? Összegyűjtöttük!
A legfontosabb szempont azonban nem feltétlenül a fajta, hanem az adott kutya temperamentuma, intelligenciája, nyugodtsága és tanulékonysága. De vannak kutyafajták amikből könnyebben válhat segítőkutya.
Azt szoktam mondani, hogy amíg nincs meg az első 3, vagy inkább 4 oltása (+10 nap), addig vigyázni kell, mert még nem eléggé védett. Ezután lehet csak utcára, kutyák közé vinni. Saját kertben természetesen sétálgathat. Viszont azt tudni kell, hogy még vakcinázott állat esetében sincs soha teljes (100%-os) védettség! Sajnos ilyen a biológia, a természet, az élő szervezet.
A műtéti bealtatás és így a császármetszéshez való bealtatás is nagy szaktudást igénylő, komoly tevékenység, mely teljes embert igényel. Mint ilyet, általában csak olyan orvos vállal fel, aki birtokában van a dolgok mikéntjének és az altatószerek anyaszervezetre, magzatokra gyakorolt hatásával is tisztában van. Vannak bódító és altatószerek, amelyek anyatejjel is választódhatnak. De ezeket császármetszésnél nem alkalmazzuk. Kevés tapasztalattal nem könnyű egy császármetszéssel született almot felnevelni. Mindig azt tanácsolom, hogy a tapasztalt tenyésztőkkel kell beszélgetni, tanácskozni. Sok tenyésztő szívesen segít, tapasztalatból tudom. Az alomnevelés terén talán sokszor többet is tud egy lelkiismeretes, agilis tenyésztő, mint az állatorvos, aki nem tenyészt kutyát. A kiskutyák elhullásának okát csak akkor lehetne pontosan megállapítani, ha boncolást kérnének. Naposkori alombetegségeket és kölyökelhullást nagyon sok tényező előidézhet.
A tejfogak mérete és száma és a majd kinövő maradandó fogak mérete és száma között nincs szoros összefüggés. Így csak akkor lehet megállapítani a maradandó fogak méretét, amikor lezajlott a teljes fogváltás. Szerintem bízzon meg a tenyésztőben és kössön vele egy szerződést vagy szóbeli megállapodást a kutyavásárláskor, főleg ha tenyésztési szándékkal veszi meg a kölyköt.
A császármetszést csak indokult esetben szoktunk elvégezni. Egy jól, szakszerűen elvégzett császármetszés után a kutya méhe rendesen regenerálódik és a következő tüzelésére újból képes lesz vehem kihordására. Általában 2-3 császármetszés végezhető el egy kutyán élete során.
A kutya nem egy fejhető állat. Így nem tűnik túl praktikusnak a gondolat. Elég nehéz lenne összeszedni egy "fagyasztható" mennyiséget. Elvileg biztos fagyasztható, csak a dolog értelmén még gondolkodunk egy kicsit. :)