26. A brit macska a legintelligensebb?
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A japán csonkafarkú macska ősi, természetes távol-keleti macskafajta. Legfontosabb fajtajegyeit - köztük azt, hogy mellső lábai jóval rövidebbek, mint a hátulsók - ezeréves festményeken is felfedezhetjük.
Az ocicat macskát, ezt az érdekes, pöttyös állatot csak nemrégiben tenyésztették ki egy csokoládészínű sziámi kandúr és egy sziámi-abesszin hibrid nőstény pároztatásával.
Az Atlanti-óceán melléktengerében, az Ír-tengerben található Man-sziget lakói fölöttébb büszkék macskájukra, a manxra, olyannyira, hogy a sziget jelképéül is ezt a fura megjelenésű, különleges cicát választották. Rendkívül ügyes, értelmes, "talpraesett" állat.
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
Kedves Olvasónk, ez sajnos gyakori probléma, van is róla cikkünk: Macskák összeszoktatása >> Egy macska vagy két macska >> Két macska összeszoktatása sokszor nehéz folyamat. Az, hogy a két macska először csak fúj egymásra teljesen természetes dolog, hiszen itt az történt, hogy idegen állat került a régi macska területére. Ideális összeszoktatási folyamat: Lassan, fokozatosan szoktassák össze az állatokat. Néhány nap után engedjék meg a macskáknak, hogy felfedezzék egymás területét anélkül, hogy a másik macska jelen lenne, hogy előbb találkozás nélkül megismerhessék egymás szagát. Később felügyelet mellet etessék őket együtt, hogy jó élményekhez kapcsolják egymás jelenlétét. Később megpróbálhatják felügyelet mellett összeengedni a két állatot. Két macska összeszoktatása lehet nagyon sikeres, ilyenkor a cicák jól kijönnek egymással, együtt esznek, alszanak, játszanak. Sajnos előfordulhat az is, ami Önökkel is történt, hogy stresszessé válnak, mindig verekszenek. Fontos, hogy mindkét állatnak legyen külön alomtálcája, etető és itatótálkája. A kezdeti időszakban segíthet egy feromon tartalmú készítmény alkalmazása, amely nyugtatólag hat a macskákra (Feliway spray és párologtató), amit állatpatikában tud beszerezni.
Kedves Olvasónk! Nagyon fiatalon választották el a picit, 6-8 hetesen szokás, addig az anyukája segít neki üríteni is, nyalogatja, masszírozza a pocakját. Kiscica gondozása >> A has puffadtságát okozhatja férgesség is. 4. ill. 6. hetes korukban már adhatunk nekik baby-féreghajtót, megelőzve az orsóférgek elszaporodását a pici szervezetében.Legkésőbb ebben a korban vigyük el állatorvoshoz egy általános vizsgálatra.Amennyiben a pici cicán bolhát észlelünk, azokat fürdetéssel távolítsuk el.4-5 hetes kortól minden etetés után tegyük a kicsit alomtálra. Hamar megtanulják a szobatisztaságot.
A cica jelzett labor értékei azt jelzik, hogy a veséi már nem a régiek. (Ez egyébként szinte minden macskára jellemző lesz egy idő után.) A veséket azzal lehet kímélni, ha kicsit kevesebb húsfélét ad a cicának. A vesekímélő diétás táp ilyen, csak itt nem Önnek kell kigondolnia, hogy mit és hogyan, hanem ezt megtették a szakemberek. A kérdezett gyógyszer inkább már a súlyosabb állapotban lévő (már veseelégtelenségben szenvedő) cicáknak javasolt, én most még nem erőltetném, ha nem akarja megenni. Ha a diétás tápot szívesen megeszi, egye ezt. Már ezzel is sokat tesz azért, hogy lassuljon a rosszabbodás tempója.
Forduljon vele szemészettel foglalkozó állatorvoshoz! Meg kell keresni az okát. A fül fekete váladékozását atka is okozhatja. Nem tudom, arra kezelték- e?
Ma már az egész világon ajánlják a nem tenyésztésre szánt macskák ivartalanítását. Az átlag nőstény macska 6-8 hónaposan válik ivaréretté. Az ivarzás nem egész évben folyamatosan történik, a macska un. szezonálisan poliösztruszosállat, ami azt jelenti, hogy januártól szeptemberig folyamatosan vannak ciklusaik, akkor is, ha nem találkoznak kandúrral. Ekkor átlag 3-4 hetente ivarzik. Ezt a tulajdonos onnan veszi észre, hogy az állat sokkal kedvesebb lesz, folyamatosan nyávog és hempereg a földön. Amennyiben nem szeretnék a cicájukat tenyészteni, akkor ember és állat számára is a legmegnyugtatóbb és legbiztonságosabb megoldás az ivartalanítás. A műtét során eltávolításra kerülnek a petefészkek és a méh is. Az ivartalanított macska többé nem ivarzik és nem is tenyészthető, a beavatkozást minden nem tenyésztés céljából tartott nőstény macska esetében javasolt elvégeztetni. Az ivartalanítás előnyei: megelőzhető a nem kívánt szaporulat elmarad az ivarzás, és a vele járó kellemetlen tünetek jelentősen csökken a gennyes méhgyulladás, valamint az esetek döntő többségében rosszindulatú emlődaganatok kialakulásának kockázata a nőstény nem vonzza a házhoz a környék kandúrjait, kevesebbet érintkezik idegen állatokkal csökken a sérülések és a fertőzések veszélye A nőstények gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak, minél fiatalabb korban történik a beavatkozás, annál kevésbé viseli meg az állatot. A műtét elvégzésére ajánlott időpont a 6-7 hónapos életkor, de 90 dkg testtömeg elérésétől már elvégezhető. Az ivarzás alatt a méh megduzzad, ilyenkor a szokásosnál nagyobb sebet kell készíteni, a macska vérzékenyebb és gyengébb az immunrendszere. Ezek csekély mértékben növelik a kockázatot, ezért ha lehet, érdemes a műtétet két ivarzás között elvégezni. Ivartalanításuk után agresszivitásuk csökken, tisztává válnak, érzelmileg jobban kötődnek gazdájukhoz. Nem fognak elhízni (elhízni csak eleségtől lehet) és sem játékosságukat, sem intelligenciájukat nem vesztik el. A nőstények ivartalanítása optimálisan 6-7 hónapos korban végezhető, de legkorábban 90 dkg testtömeg elérésekor lehetséges. Milyen lesz a cica ivartalanítás után?