26. A brit macska a legintelligensebb?
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A japán csonkafarkú macska ősi, természetes távol-keleti macskafajta. Legfontosabb fajtajegyeit - köztük azt, hogy mellső lábai jóval rövidebbek, mint a hátulsók - ezeréves festményeken is felfedezhetjük.
Az ocicat macskát, ezt az érdekes, pöttyös állatot csak nemrégiben tenyésztették ki egy csokoládészínű sziámi kandúr és egy sziámi-abesszin hibrid nőstény pároztatásával.
Az Atlanti-óceán melléktengerében, az Ír-tengerben található Man-sziget lakói fölöttébb büszkék macskájukra, a manxra, olyannyira, hogy a sziget jelképéül is ezt a fura megjelenésű, különleges cicát választották. Rendkívül ügyes, értelmes, "talpraesett" állat.
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
Az a "nagy fog": a szemfog. Ebben a korban váltják a fogaikat a macskák. Azaz, minden bizonnyal arról van szó, hogy kipotyognak a tejfogai, és hamarosan kinőnek a maradó (végleges) fogak. A fogváltás az állatok esetében is okozhat kedvetlenséget, bágyadtságot, rágási problémákat, "nyűgösséget", mint az ember gyerekénél. Esetenként hőemelkedés, láz is jelentkezhet. Ha kétségei vannak, keresse fel a kezelő állatorvost. Idestova 30 éve vagyok a pályán. Sok-sok butaságot hallottam már terjeszteni. Ez az "ilyen idős korban belehalnak a macskák, ha kipotyog a foguk" dolog azonban még nekem is új (akkor minden kölyökmacska elpusztulna a fogváltás idején). De nagyon tetszik!:) Akitől ezt hallotta, annak azt se higgye el, amit kérdez. Nem csak a többi "nagy foga", de a rágók is ki fognak potyogni!:)
A macskák köztudottan eléggé érzékenyek mindenre, így a gyógyszerekre is. Sok olyan gyógyszer van, ami nagyon jól használható kutyánál, de mérgező a macskáknak. Így azt javaslom, jobb inkább nem megkockáztatni a saját szakállára történő gyógyszer adást. A konkrét kérdésre tapasztalat hiányában nem tudok választ adni. De én inkább nem próbálnám ki.
Ez szerintem egy rossz szokás lehet. Azt, hogy melyik állat végzi el a dolgát este, úgy tudja kiszűrni, hogy külön zárja őket. Miután megvan a tettes, azt vagy kertes házba adja, vagy ha szerencséje van, pont őt viszi el az unoka, vagy kutyakiképző szakember segítségét-tanácsát kérheti. Utóbbi esetben sem garantálható, hogy teljesen megszűnik a probléma, de több esélye van Önnek. Kutya-szobatisztaság: A kutyák alapjaiban véve tiszta állatok, ha van lehetőségük, akkor hamar rászoknak arra, hogy ott végezzék el a dolgukat, ahol kell. Ehhez először el kell döntetnünk, hogy hol is legyen ez a hely. Az állatorvosok nem ajánlják, hogy kivigyük a kiskutyát az utcára, amíg nincs meg az utolsó oltása, ilyenkor kijelölhetünk egy helyet, ahova szoktatjuk. Vannak akik újságpapírt terítenek le a lakás egy pontjára, mások a macska alomra esküsznek. Természetesen a kutya nem fogja egyből megérteni, hogy mit akarunk, ezért szánjuk rá az első pár napot, legyünk a kutya nyomában és figyeljük minden mozdulatát. Ha látjuk, hogy a kiskutya nem találja a helyét, mászkál, szaglászik, vigyük le (vagy oda ahová szeretnénk, hogy pisiljen). Ha netán késő és éppen a tevékenység közben kapjuk rajta, akkor ne hagyjuk hogy befejezze, szóljunk rá és rögtön vigyük a kijelölt helyre. Ha oda pisil, vagy kakil, dícsérjük meg (akár jutalomfalattal is). Természetesen tudnunk kell, hogy a kiskutya nem képes négy óránál tovább viszatartani a vizeletét, valamint játék, alvás és evés után szinte biztos, hogy pisilni is fog.
A nőstény macska ivartalanítása 10-14 ezer forintba kerül állatorvosi rendelőtől függően. Érdemes figyelni az ivartalanítási akciókat! Most a Zöld Zebra szervez egyet: http://www.zoldzebra.hu/hu/files/downloads/doku/ivcipakc_200911_12.pdf
Ha kétségei vannak az állatorvosuk diagnózisával kapcsolatban, akkor javaslom egy fogászati szakrendelés felkeresését. Ha ilyen nincs a környéken, akkor egy másik állatorvosnak is megmutathatja, kikérve az ő véleményét is.