26. A brit macska a legintelligensebb?
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A brit rövid szőrű macska az egyik legintelligensebb, legbájosabb cica, amely voltaképpen a házimacskák különösen jól sikerült példányaiból formálódott ki nemzedékek hosszú során át.
A japán csonkafarkú macska ősi, természetes távol-keleti macskafajta. Legfontosabb fajtajegyeit - köztük azt, hogy mellső lábai jóval rövidebbek, mint a hátulsók - ezeréves festményeken is felfedezhetjük.
Az ocicat macskát, ezt az érdekes, pöttyös állatot csak nemrégiben tenyésztették ki egy csokoládészínű sziámi kandúr és egy sziámi-abesszin hibrid nőstény pároztatásával.
Az Atlanti-óceán melléktengerében, az Ír-tengerben található Man-sziget lakói fölöttébb büszkék macskájukra, a manxra, olyannyira, hogy a sziget jelképéül is ezt a fura megjelenésű, különleges cicát választották. Rendkívül ügyes, értelmes, "talpraesett" állat.
A skót lógófülű macska vadonatúj, ám mégis régi keletű fajta. Régebbi természettudományos leírások emlegetnek bizonyos lógófülű cicákat, amelyeket Kínában fedeztek fel.
Nagyon szokatlan 8 éves korban a szopornyica ilyen gyors lefolyása, pláne ha az oltásait időben meg is kapta a kutya. Ilyen rapid lefolyással csak a néhány hónapos oltatlan kutyákban szoktunk találkozni, de a zömük 1 héten belül meggyógyul.Nem tudom hogy csak a gennyes légúti gyulladás tüneteit mutatta a kutya vagy epilepsziás rohamai is voltak -e, mert akkor old dog encephalitisről beszélünk, több éves oltott kutyákon szokott jelentkezni ha évekkel ezelőtt már találkozott a vírussal. Nem tudom volt-e vérvizsgálat, vagy kötőhártya lenyomati készítmény készült-e a szopornyica igazolására, mert enélkül csak a feltételezések maradnak. Sajnos ebben a H1N1-es világban erre is gondolni kell ilyenkor. Macskán és görényen már igazolták a vírus jelenlétét az USA-ban. Én biztosan kértem volna a patológiai vizsgálatot a szopornyica igazolására, vagy kizárására. A betegséget csak akkor kaphatja el egy ilyen korú kutya oltások mellett is , ha valamilyen idült társbetegség nagyon legyengíti a immunrendszerét, de ennek a tünetei is jelentkeztek volna, az elhullás előtt.
Az agapornisoknál sokszor előfordul, hogy saját tollaikat használják fészekanyagnak (különösen, ha nem kapnak elegendő rágható puhafát, fűzfagallyat). Legtöbbször ezt a rossz szokást már nem lehet visszafordítani legfeljebb a mértéke enyhíthető. A "fekete pöttyök" lehetnek élősködők, ezek ellen legegyszerűbben spot-on készítménnyel, például Ivermectin light-al lehet védekezni. A készítmény hatása 2-3 hónapig tart, ez idő alatt, gazdaállat nélkül a környezetből is kipusztulnak az élősködők. Erős fertőzés esetén az első kezelést két hét múlva érdemes megismételni.
A macska felnőtt korára kialakít magának egy rendet, és erről nagyon nehezen mond le. Minden körülötte lévő tárgyat leltárba vesz és számon is tart. Érdemes megfigyelni mit tesz a macska, amikor egy új bútordarab vagy tárgy kerül a lakásba. Mereven nézi, majd egy idő múlva odamegy hozzá megszaglászni, körbejárni. A megszokott rend felborulása néhány macskát erőteljes izgalmi állapotba sodorhat. Költözéskor is hasonló történhet a cicával. Fontos tehát, hogy a macskát jól zárható macskaszállító dobozban szállítsuk az új lakásba és addig ne engedjük onnan ki, amíg minden egyes dobozt, bútort be nem szállítottunk a lakásba, minden bejárati ajtót és ablakot be nem zártunk. Nem tudhatjuk, hogy nem akar-e első rémületében azonnal menekülni. Ez új helyen végzetes lehet, mert ha kiszabadul a lakásból, az ismeretlen külső térben eltéved és soha nem lesz képes visszatalálni. Az alvókákát, kosarát, ivó- és evőedényét olyan helyre tegyük, amely a legjobban hasonlít az előző lakásban megszokott körülményekhez. Az első napokban a macskát egy számára biztonságos helyiségben tartsuk, ha egyedül kell hagynunk egy időre. A lakás többi helyiségét csak oly időkben engedjük neki felderíteni, amikor magunk is vele lehetünk. Az alkalmazkodás időtartama a macskától függ. Vannak macskák, amelyek szó szerint néhány perc alatt beilleszkednek az új környezetbe, míg másoknak ehhez esetleg több hétre is szükségük van. Ha kertes házba költözünk, a macskát legalább egy-két hétig ne engedjük ki, és azt követően is csak felügyelet mellett menjen ki a szabadba még legalább egy hétig.
A macskabajusz letöredezésnek okát nagyon nehéz (sok esetben lehetetlen) kideríteni. Legtöbbször a hosszú szőrszál szokásosnál másabb (gyengébb) szerkezete áll a háttérben, aminek leginkább genetikai okai vannak. (Egyes fajmacskákban nagyon gyakori jelenség.) Ha kijáró életmódot folytat, sokszor kerülhet olyan helyzetbe, ami a bajusz szálak sérülését okozza. Az sem lehetetlen, hogy a full extrás ellátás ellenére valamilyen anyagból hiányt szenved. Nagyon alaposan kellene utána járni a dolognak, vérvétel, szőrminta vizsgálat, stb..
Nem minden macska szereti a simogatást, - mert alapjában egy´ragadozó´ állat. Az ételekkel való kényeztetés nem jelet egyet azzal, hogy a macska mindent megenged az ételt adó embernek, - főleg, ha nincs úgy nevelve, hogy valamilyen elvárás volna támasztva a ´jó világ´ -ért cserébe. A harapásnak vagy az az oka, hogy a macska tiltakozik a testkontaktus ellen, vagy ilyen módon próbálja játékos harcra motiválni a gazdit.