3001. Mi a közös a popsikenőcsben és a salátában? (x)
Neked mi jut eszedbe elsőként az olívaolajról? Étkezési vagy kozmetikai alapanyag? Az olívaolaj ugyanis sokarcú, felhasználási köre is igen széles. Nem véletlenül.
Neked mi jut eszedbe elsőként az olívaolajról? Étkezési vagy kozmetikai alapanyag? Az olívaolaj ugyanis sokarcú, felhasználási köre is igen széles. Nem véletlenül.
Az állat élete során mintegy 70 ezer kilométert gyalogolhatott. A közelben lévő Kikiakrorak-folyó tiszteletére kapta a Kik nevet.
Kitart még a meleg, ezért tarts ki Te is, és ápold továbbra is gondosan a kerti tavat! A víz folyamatos felmelegedése ugyanis rendkívül kedvező körülményeket teremt az algák számára. Különösen a kis mélységű és napsütötte vízre kell ügyelned, mert a természetes biológiai egyensúly felborulása a halak számára is veszélyes lehet.
Aki épp egy komplett építkezés vagy felújítás közepén tart, annak a tengernyi feladat közt a nyílászárók, például a bejárati ajtó kiválasztása bagatell dolognak tűnik. Pedig itt is érdemes odafigyelni a részletekre, hiszen a döntésünk jó esetben hosszú évekre szól majd.
Hatalmas durranás, remeg a föld, nagy az ijedelem. Nem. Szerencsére nem földrengés okozta, “csak” egy ajtó csapódott be. Jobb esetben nem keletkezett kár, rosszabb esetben vagy kizártad magad, vagy a zárszerkezet ment szét. Előzd meg a bajt!
Kedves Anita! Érdemes lenne orvoshoz vinni a madarakat. A soványság a szegényes táplálásra is visszavezethető. Amennyiben már mageleséget nem fogyasztanak el és még nem próbálta, akkor fürtöskölest kellene adni nekik. Ha nem túl gyenge a madár, akkor ezt nem szokta visszautasítani. Vitaminból az E+szelént javasolnám, bár ezt is túl lehet adagolni. A Hepa-Pet tabletta, mint minden májvédő, a máriatövismag hatóanyagát, a szilimarint tartalmazza és több vitaminnal is kiegészítették. Viszont, ha figyelembevesszük, hogy egy tabletta 10ttkg élőtömegre számítandó, akkor igen rendesen sikerült ezt is túladagolni. A Legalon hatóanyag sziontén szilimarin, így felesleges volt ezeket kombinálni. Ha megeszik a madarak a máriatövismagot, akkor azt kellene nekik adni, bár egy jó időre elfelejthetőnek tűnik a májvédő, az előzményeket tekintve. Ha nem eteti a főtt tojást, vagy a magas fehérjetartalmú lágyeleségeket és a magkeverék összetétele nem haladja meg a 15%napraforgó tartalmat, úgy az eleség már meglehetősen "köszvénybarát". A vitaminokat nem kellene erőltetni, hacsak hozzáértő állatorvos, megfelelő diagnózis felállítása után mást nem mond. Egy röpdében tartott nimfa napi magkeverék igénye 3-4g körüli, a vitaminokat pedig ne ad-hoc alapon, hanem literre előírt pontos adagolás szerint adja a madaraknak. Általában 1ml/l a folyékony gyógyszerek, vitaminok adagolása. Ennek kimérésére szerezzen be egy kisebb 1-2ml-es fecskendőt. Az egy dl-es itatóedénybe 0,1ml vitamint/gyógyszert mérjen ki, hacsak más adat nincs az adagolási utasításon. Milyen a jó madáreleség? Táplálkozási tanácsok papagájoknak Papagájok: gondozási 1x1
Szobamacskáknak télen nem a legjobb ötlet a kinti elhelyezés sajnos. Esetleg egyiküknek, mondjuk a dominánsnak lehetne új helyet keresni. Egyértelműen stressz miatt van az ágyba vizelés. Amikor egyedül vannak, külön kellene zárni őket. Macskának való nyugtatót kellene adni nekik hosszabb távon. Állatpatikában érdeklődjön! Sztárallűr, hiszti vagy valódi stressz? Segíts a cicádnak!
Kedves Krisztina! Az Ivermectin spot on készítmények bőrön át felszívódva fejtik ki hatásukat, belsőleg adagolásuk veszélyes is lehet. Bár, mivel kevés valóban hatékony megoldás van a légcsőben megtelepedett élősködők ellen, többen alkalmazták sikerrel a kiirtásukban. A készítmény első használata után két hét szünetet szokás tartani a kikelő utódok elleni védekezés miatt. Ha a testtömegnek megfelelően történt az adagolás, akkor ezzel kiirtásra kerül az összes belső élősködő. A túl gyakori kezelés májproblémákat okoz elsősorban. Hogy milyen károsodások maradtak vissza az élősködőmentesítést követően, azt alapos orvosi vizsgálat tudja csak kideríteni, melynek elvégzésére keressen fel szakorvost.
Kedves Gazdi! A malacka súlyos beteg, lehet egy súlyos megfázás, gyulladás, de vesekő és más betegség is. Javaslom, vigye vissza újból az orvoshoz ma vagy holnap. Szerintem a doktor megfelelően kezdte kezelni, antibiotikumot kaphatott injekcióban, amit valóban 2 nap múlva meg kell ismételni, kérdezze meg, mit kapott eddig és mikor kell az újabb adag. Viszont ha nem írt fel kisállatnak fájdalomcsillapítót, feltétlen kérjen és megfelelően kell adagolni. Nagyon fontos, hogy az állatot fecskendőből etetni és itatni kell, különben ilyen mennyiségű pisilésnél, legyengülésnél ki fog száradni, és pár nap alatt elpusztulhat. Korábbi cikkekben írtunk már a fecskendős etetésről, itatásról, kérdezze meg az orvost, vagy állatpatikában, milyen gyógytápjuk van, lehetőleg gyógytáppal etetni, ha nem megoldható, almás/répás/sütőtökös bébiételt lehet megpróbálni. Nagyon fontos, hogy a mai naptól legalább 50-60 ml-t folyadékot/hígított tápot bele kell tölteni, de 100 ml még jobb lenne. Ha a malacka kap fájdalomcsillapítót, és kap folyadékot és tápot, remélhetőleg pár nap múlva újra elkezd enni magától is. Mivel a hasa biztos fáj, uborkát, paprikát, leves zöldséget ne kapjon, mert az puffasztja és jobban fáj tőle a hasa, petrezselymet, répát, almát kaphat. A fenekét továbbra is(és nem az egész malacot, nehogy megfázzon) kézmeleg vízben naponta egyszer leöblíteni, szárazra itatni. Egyelőre körömvirág krémet tennék rá egyszer reggel, egyszer este pedig Bepanthent, amíg mást nem javasol az orvos. A bőrt azét kell kezelni, mert fáj, nem tudja letenni a fenekét a malacka, erőlteti magát, mikor így is le van gyengülve, ezért is kell neki a fájdalomcsillapító is. Illetve mivel hím malacka, a végbélzsákja ki van tisztítva? Ezt is a fenékmosásnál meg kell csinálni mindenképp, nehogy onnan legyen a gyulladás és a kórokozók. Ha mától intenzíven elkezdik etetni és kezelgetni, talán van esélye, a betegségét komolyan kell venni, de meggyógyulhat. Ki kell deríteni azt is, mi a konkrét baja, és nagyon fontos az itatás-etetés! Nagy Nóra tengerimalac-tenyésztő
Kedves Krisztina! Az ivermectin spot on, mint ahogy az elnevezése is mutatja bőrre cseppentve használandó, majd felszívódva fejti ki hatását. Mivel a legcsőben megtelepedő élősködők ellen nincs igazán hatékony készítmény a hazai piacon, így a madártartók rákényszerülhetnek, hogy a csőrbe cseppentsenek belőle. Erre az esetre a SH-Ivermectin light készítmény alkalmas a 20-30 dekagramm testtömegnél kisebb madarak számára. Az Sh-Ivermectin spot on adagolása 1 csepp/0,5kg ttkg bőrön keresztül, de a nyálkahártyára cseppentve ezzel is sokkszerű hatást lehet kiváltani.. Kísérletek alapján a madarak jelentősebb károsodások nélkül kb. hatszoros túldózírozást viselnek el bőrön át felszívódva, bár ez már májfunkció problémákat okozhat. Amennyiben nem a light változatot használta, akkor két cseppel 30-40-szeres túladagolást hajtott végre, ráadásul nyálkahártyán keresztül. Mérgezések esetén K vitamint szoktak alkalmazni, amennyiben a mérgezés vérzékenységgel jár, de ez esetben összetettebb a probléma. A legbiztosabb teendő állatorvoshoz vinni kivizsgálásra és diagnózisra. Enélkül lehet próbálkozni multivitaminokkal és máriatövis készítménnyel. Abban az esetben, ha a "light" változatot használta, úgy szintén vitaminokkal, májvédővel lehet kezelni, csak a regenerálódás esélyei összehasonlíthatatlanul jobbak.