3401. Hogyan lehet minél hosszabb élete a kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
Az automatizáció és az okosotthonok fejlődése a technológiai forradalom egyik leglátványosabb területét jelentik. Az intelligens készülékek mindennapi életünk részévé váltak és segítenek a kényelemes, energiatakarékos mindennapok kialakításában.
A bankszámla manapság egy alapvető pénzügyi szolgáltatás, melyhez rengeteg pénzügyi szolgáltatás kötődik. Interneten vásárolni vagy ingyen pénzt küldeni például csak bankszámlával lehet. De ami igazán vonzó ma egy bankszámlában, az az, hogy a megnyitásakor gyakran osztogatnak 30 ezer – 40 ezer forint ajándékpénzt a bankok, amivel máris meg lehet kezdeni a költekezést, szabadon.
Az úton átkelő teknősök védelmére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A kullancsok, a bolhák és szúnyogok csípése nemcsak kellemetlen, hanem komoly betegségeket is okozhat. Éppen ezért felelős gazdiként mindent meg kell tennünk a kutyánk védelme érdekében.
Több oka is lehet annak, hogy a cicának bedagadt az arca: verekedés közben megsérült és ennek következtében tályog alakult ki. Rovarcsípés, nyálmirigygyulladás, cysta, foggyökér-gyulladás, arckoponya és állkapocs csontizületének gyulladásos megbetegedése. Mivel gyorsan alakult ki és kifejezetten fájdalmas, úgy gondolom gyulladásos folyamat (talán tályog) van a háttérben. Ha nem múlna el egy-két nap alatt az elváltozás, mindenképpen javaslom, hogy forduljon állatorvosodhoz. Ugyan is a fájdalom zavarja a cicát az evésben, illetve ha gennyes folyamat áll a háttérben, úgy magas láz alakulhat ki és a cica szervezetének egészségét veszélyeztető anyagok szívódhatnak föl. Javaslom, hogy éhgyomorra vigye a cicát az állatorvoshoz, mert a vizsgálathoz és a kezeléshez is szükség lehet a bódításához.
A leírásból nem egyszerű dolog diagnózist felállítani, hiszen viszonylag általános tüneteket produkál a kutyus. Lehet valamilyen gyomor-béltraktusra kiterjedő betegség, esetleg ami akkor fokozódik, ha az evés miatt beindulnak a bélmozgások. Lehet, hogy váltja a fogát. Féregtelenítve remélem volt, mert az nagyon fontos kiskutyánál. Ha hányás vagy étel visszaöklendezése fordul elő, akkor a kitágult nyelőcsőre mint veleszületett rendellenességre kell gondolni.
A leírás alapján az anyatacskónak emlőgyulladása van. Az életben maradt négy kiskutya nem tudja az anya emlőiben termelődött összes tejet kiszopni, így jelentős mennyiségű tej pang a tejutakban, ami kedvez az emlőgyulladás kialakulásának. Azt tanácsolom, hogy mérd meg az anya testhőmérsékletét (végbélbe helyezett gyorshőmérő), ha lázas (39°C fölötti végbélben mért testhőmérséklet), a kölyköket vedd el tőle és mesterségesen tápláld őket, az anyát pedig mielőbb vidd el az állatorvosodhoz, mert a gyulladásos emlőben termelődő tejtől a kiskutyák megbetegedhetnek. Ha nincs az anyának láza, akkor a szoptatásnál figyelj oda, hogy a kölykök minden emlőt egyformán szopjanak ki. Az anya hőmérsékletét naponta kétszer mérd.
Ha vicces akarnék lenni, azt mondhatnám, hogy előbb-utóbb úgyis elfogynak a békák és akkor el sem kell űzni őket. Békaűző módszert sajnos nem ismerek. Talán egy gólya... bár az is megeszi őket. Egyébként a békaevészet csak akkor jelent problémát, ha esetleg varangyot eszik a kutyus, merthogy ennek bőrében irritáló anyagokat tartalmazó mirigyek találhatók. Nyálzást, esetleg hányást okozhatnak. Szerintem.
Jó lenne tudni, hány éves most a kutyus és milyen jellegű a rángás, stb. Egy állatorvosi vizsgálattal lehetne bármit is mondani a problémával kapcsolatban, hisz rengeteg dolog okozhat ilyen tünetet. (Fájdalmas csont, ízületi, izombetegség, idegrendszeri probléma, beidegzési zavar, fáradtság, stb.) Szerintem mutassák meg a kutyust állatorvosnak.