3401. Hogyan lehet minél hosszabb élete a kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
Az automatizáció és az okosotthonok fejlődése a technológiai forradalom egyik leglátványosabb területét jelentik. Az intelligens készülékek mindennapi életünk részévé váltak és segítenek a kényelemes, energiatakarékos mindennapok kialakításában.
A bankszámla manapság egy alapvető pénzügyi szolgáltatás, melyhez rengeteg pénzügyi szolgáltatás kötődik. Interneten vásárolni vagy ingyen pénzt küldeni például csak bankszámlával lehet. De ami igazán vonzó ma egy bankszámlában, az az, hogy a megnyitásakor gyakran osztogatnak 30 ezer – 40 ezer forint ajándékpénzt a bankok, amivel máris meg lehet kezdeni a költekezést, szabadon.
Az úton átkelő teknősök védelmére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A kullancsok, a bolhák és szúnyogok csípése nemcsak kellemetlen, hanem komoly betegségeket is okozhat. Éppen ezért felelős gazdiként mindent meg kell tennünk a kutyánk védelme érdekében.
A kérdésre nem egyszerű válaszolni, hiszen jó lenne, ha rendelkeznénk információval arról, hogy a sikló korábban is kapott egyszerre (egymás után) két egeret, vagy ez az első alkalom. Másrészt volt-e az egerek között méretbeli eltérés, valamint lényeges az is, hogy korábban is ugyanarról a helyről szerezték be a zsákmányt, tehát nem történt-e takarmányváltás. Az alapos kórelőzmény mellett azonban a részletes fizikális klinikai vizsgálat sem nélkülözhető, ezért célszerű elvinni a gabonasiklót a kezelő állatorvosához. A kígyóknál egyébként a táplálék visszaöklendezését sok minden egyéb mellett kiválthatja a nem megfelelő környezeti hőmérséklet, egyéb stressz-faktorok, takarmányváltás, az emésztőcsatorna nyálkahártyájának izgalma.
Mivel korlátozás hiányában megdöbbentő gyorsasággal szaporodnak a macskák, és ráadásul egy több éve kijáró, esetlegesen tüzelő nőstény lázasan hívogatja a kandúrokat, akik nemcsak a hangjára, de jellegzetes ivari szagára is mindenfelől odarajzanak, ezért nagy a valószínűsége, hogy a cicán korábban elvégeztették a ma már rutinműtétnek számító ivartalanítást. A macskák fonálférgek és galandférgek okozta fertőzöttségének megelőzésére és kezelésére alkalmas a Vitaminthe paszta (Gyártó: Virbac), adagja 0,5 ml paszta / testtömeg-kilogramm. A Banminth Katze (Gyártó: Pfizer) paszta esetén, amely a macska legtöbb, gyomor-béltraktusban élősködő fonálférge ellen hat (tehát galandféreg-ellenes hatása nincs!), 1 injektor tartalma egy felnőtt macska kezelésére elegendő, általános adagja: 1/4 injektor / testtömeg-kilogramm. Mindkét esetben az ajánlott dózist egyszerre kell szájon át beadni, a szükséges adagot a nyelv hátára nyomjuk. Megállapított fertőzés esetén (féregízek (főtt rizsszemek) a bélsárban, esetleg kifejlett férgek ürülése), a kezelést 2 hetes időközzel kétszer kell elvégezni. Mivel az újrafertőződés gyakran előfordul, ezért az állatokat célszerű negyedévente (3 havonta) kezelni.
Tényleg szörnyű látni, hogy a kutyus állandóan vakaródzik. A vakaródzás hátterében számos probléma állhat. A bőrbetegségek leggyakoribb tünete, amely allergiás, gyulladásos, parazitás bőrbetegségekkel is együtt jár. Máskor szervi vagy szisztémás betegség (pl. hormonális dysfunctio, nem megfelelő májműködés, stb.) következménye is lehet a viszketés. Okának tisztázására minden szervre kiterjedő szisztematikus betegvizsgálat szükséges bőrpanaszok esetén is. A kétszeri bőrkaparék negatív parazitológiai vizsgálati eredménye kizárja a parazitás bőrbetegséget. A kutyus fajtája, életkora és a viszketés lokalizációja alapján inkább allergiás (immun-) eredetű bőrbetegség lehet a vakaródzás hátterében. Az allergiás bőrbetegséget sok oki tényező kiválthatja, pl. táplálékallergia, kontaktallergia, belégzési típusú allergia, autoimmun folyamat. Az oki tényezők tisztázására végezhető allergiás bőrteszt vagy vérvizsgálat a specifikus ellenanyagok kimutatására. Kezelése - amennyiben lehetséges - az oki tényezők kizárása a kutyus életéből, megfelelő hyposzenzibiláló oldat készíttetése és alkalmazása, szteroidokkal és antihisztaminokkal való gyógykezelés. Nyilván így látatlanban nem tudok pontos diagnózist felállítani, de mindenféleképpen javaslom a további kiegészítő vizsgálatok elvégzését is.
A kutyát le lehet szoktatni a macskák üldözéséről, de külön kell választani a biciklihez szoktatástól. Csak akkor érdemes ilyen formában futtatni, mikor már nem befolyásolják a macskák. Séták alkalmával legalább egysoros lánc nyakörvet érdemes rátenni és egy hosszú pórázt. Lehetőleg vászonpórázt, mert könnyű és ki lehet mosni. 5-6 m hosszú legyen. A séta alatt, szándékosan olyan területre kell vinni, ahol biztosan találkozik macskával. Ha a macska után akar futni, erősen megrántani, és egy határozott tiltószóval ("fújj", "nem", "rossz") visszarendelni láb mellé. Ha ez már rövid távon működik, ki lehet engedni a pórázt hosszabbra. Ha így a macska után szaladna, akkor egy kicsit engedni kell a pórázon, majd egy erős rántással megállítani és visszahívni. A tiltószót, feltétlenül használjuk ebben az esetben is! Csak abban az esetben próbálkozzunk a kerékpárral, ha ez már séta közben működik, és feltétlenül csak lassú tempóval kezdjünk.
Az ékszerteknősök ragadozó állatok, a legmegfelelőbb táplálék számukra a kishalak és a csigák, ezekben a zsákmányállatokban megtalálható az összes létfenntartásukhoz szükséges tápanyag (vitaminok, aminosavak, makro- és mikroelemek, stb.) A szárított bolharák nagy mennyiségben kitint (nitrogéntartalmú poliszacharidot) tartalmaz, míg a teknősök számára létfontosságú vitaminok, aminosavak, kalcium szinte teljesen hiányzik ebből az eleségből. Lehet, hogy a teknőseid vitaminhiányban vagy kalciumhiányban szenvednek. Változtass a táplálékukon és vidd el őket állatorvosodhoz, ő a tekik vizsgálata után megállapítja az esetlegesen fennálló vitamin- és kalciumhiányt és megfelelő kezelésben részesíti őket.