3401. Hogyan lehet minél hosszabb élete a kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
A szakemberek hosszú ideje vizsgálják mi a hosszú élet titka az embereknél. De vajon hogyan nyújthatunk minél hosszabb életet kutyánknak?
Az automatizáció és az okosotthonok fejlődése a technológiai forradalom egyik leglátványosabb területét jelentik. Az intelligens készülékek mindennapi életünk részévé váltak és segítenek a kényelemes, energiatakarékos mindennapok kialakításában.
A bankszámla manapság egy alapvető pénzügyi szolgáltatás, melyhez rengeteg pénzügyi szolgáltatás kötődik. Interneten vásárolni vagy ingyen pénzt küldeni például csak bankszámlával lehet. De ami igazán vonzó ma egy bankszámlában, az az, hogy a megnyitásakor gyakran osztogatnak 30 ezer – 40 ezer forint ajándékpénzt a bankok, amivel máris meg lehet kezdeni a költekezést, szabadon.
Az úton átkelő teknősök védelmére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A kullancsok, a bolhák és szúnyogok csípése nemcsak kellemetlen, hanem komoly betegségeket is okozhat. Éppen ezért felelős gazdiként mindent meg kell tennünk a kutyánk védelme érdekében.
A rácspadozat (különösen a dróthálós megoldás) a nyulak talpának sérülését, talpfekélyt okozhat. Nem is olyan rég a gazdasági célból tartott (vágónyúl) állatokat jobbára rácspadlós ketrecekben tartották (vélhetően ma is sok helyen van ilyen). A megfelelő méretű rácsok kevésbé veszik igénybe a talp bőrét, mint a dróthálós, házilagos megoldások. Ilyen ketrecekben a lábvégek sérülésének csökkentése érdekében ún. "pihenődeszkát" helyeztek el, hogy az állatok pihentetni tudják a lábukat. Más esetben a ketreceknek csak egy részét rácsozták (drótozták) Manapság állatvédelmi megfontolásból valamennyi állatfaj esetében megszűnőben van a rácspadozaton tartás. Kérdéséből arra következtetek, hogy a nyulai nem a drótháló felett ürítenek székletet, hanem a nem hálós felületen. Minden bizonnyal arról van szó, hogy nem szívesen vannak a dróthálón, és inkább a zárt padozatú részen tartózkodnak. Valószínűleg a drótháló vastagsága (vékonysága), illetve az adott rácsméret az oka, hogy nem a kívánt helyre ürítenek. Magam a teli padlós tartási mód mellett voksolnék, bár kétségkívül több munkával, takarítással (napi rendszerességgel) jár, de az állatok számára komfortosabb életfeltételeket biztosít. Kompromisszumos megoldás lehet, ha a drótháló helyett szélesebb, lapos járófelületű "lécrácsot" (fából, műanyagból vagy fémből is lehet) alkalmaznak, melyek kevésbé veszik igénybe a talpat, mint a drótháló.
Valószínűleg a nem megfelelő étrend lehet a hasmenés oka. A táplálékát kéne felülvizsgálni! Ha vízi teknős, akkor nagyon fontos, hogy a táplálékának a 80 %-a hal legyen és a maradék 20 %-ban adhatunk: fagyasztott csigát, néha szopós egeret, lisztkukacot (ezt módjával), pulyka, csirke hús csíkokat. A vízi teknősök a növényi eredetű táplálékot is nagyon szeretik, ez lehet saláta és egyéb vizi növény. Ezek mellet adhat még a kereskedésekben kapható, különböző szárított táplálékot is. A szárazföldi teknősöknél: saláta, paradicsom, dinnye, néha gyümölcs, de a kertben a legjobb tartani, hadd´ legeljen füvet és egyéb különböző növényeket. A problémára megoldás lehet a táplálékba kevert széntabletta, de az alma és a banán is enyhíti a tüneteket. A szén biológiailag is "átszűri" az emésztőrendszert. Az étrendre nagyon oda kell figyelni, megtalálni a vitamin és tápanyag-utánpótlás egészséges egyensúlyát. Ha a tünet nem enyhül egy-két héten belül, -a széntabletta ellenére- akkor azonnal állatorvoshoz kell vinni a teknőst!
8 hónapos korban kezdődő tüzelés tényleg korai, de előfordulhat akár 5-7 hónapos korban is. A vadászgörény nőstényeket 9 hónapos kortól illetve az első tüzelés megjelenésétől kezdve tekintjük ivarérett felnőtt állatnak. Főleg lakásban tartott görényeknél gyakoribb, hogy kölyök korban kezdődik a tüzelés. Ilyenkor az állatorvosok tüzelés elmulasztás miatt hormon injekciót szoktak javasolni vagy elkötött, nem nemző képes hímmel, tüzelés elmulasztást, mivel 5-8 hónapos korban a kölyök még fejlődésben van. Az első hormon injekció ezért ebben az esetben szükséges volt, hatására elmúlt a tüzelés és álvemhesség lépett fel melynek időtartalma akárcsak a vemhességnél 42 nap. Az álvemhesség letelte után nőstényünk 1-2 héten belül visszatüzel, ahogyan önöknél is a hormon injekció beadását követően másfél hónapra. A második hormon injekciót feleslegesnek tartom, mert a nőstényük elég érett volt az ivartalanításhoz és a tüzelés 2. hetében műthető lett volna. A fogyás is a hormonváltozásnak tudható be. Szezonálisan ivarzó állatok. A télen felszedett felesleges kilókat tavasszal az ivarzás előtt leadják és ősszel kezdik felszedni újra a téli zsírréteget. Nyári hónapokban ez alól csak a vemhesség és álvemhesség ideje a kivétel. Ezért látja úgy, hogy az előző hónapokhoz képest nősténye sokat fogyott. Összegezve az injekció nem volt hatástalan, de nem végleges megoldás. A nőstény már ivartalanítható illetve már léteznek hormon, implantátumok melyek beültetése hosszabb ideig hatásos ami azt jelenti, hogy 1-2 évig nem fog betüzelni az állat. Az implantátum beadását viszont minden esetben tüzelés előtt kell beültetni, mert ivaros állatnál tüzelés alatt nem hatásos. Hormon injekció adását csak legszükségesebb esetben ajánljuk a vadászgörény életében legfeljebb 1-2 alkalommal, orvosi felügyelet mellett, mert szövődményként gyakoribb a gennyes méhgyulladás kialakulása.
Mind a két tünet a kutya előző életszakaszában gyakorolt életformájából ered. A kutyát célirányosan provokálni kell arra, hogy tetten érhető legyen és a 4TAPPANCS által alkalmazott MFOJ (Megszakítás - Figyelemfelkeltés - Orientáció - Jutalom) szisztéma alkalmazásával fokozatosan leszoktatható a lopkodásról. A rágás és ürülék evés valószínűleg valamilyen ásványi anyag vagy vitamin hiányából ered. A "teljes értékű" felirat a táp csomagolásán nem sokat jelent ebből a szempontból. Kiegtészítés: (Háziállat Magazin) A prémium tápok tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat is, az alacsonyabb árú és minőségű, bármely élelmiszerboltban kapható tápok mellé külön vitaminkészítmény adása javasolt.
A faroktoll hiánya magában nem feltétlenül jelent teljes röpképtelenséget, inkább csak egyensúlyozási problémát, így lehet, hogy a madárnak a szárnya is sérült. A tollak egy-két hét alatt már akkorák lesznek, hogy röpülésben nem jelentenek gátat. Kalitkában csak akkor marad életben, ha megfelelő táplálékot kap, illetve azt el is fogyasztja. Lisztkukac, túró,gyümölcs alkalmas a rigók etetésére.