3416. Esküvő a környezetvédelem jegyében
Ma már nagyon sokan törekednek valamiképp védeni a környezetet. Ez általában a hétköznapok szintjén valósul meg szelektív szemétgyűjtés, napelem alkalmazása és a műanyag termékek mellőzése által.
Ma már nagyon sokan törekednek valamiképp védeni a környezetet. Ez általában a hétköznapok szintjén valósul meg szelektív szemétgyűjtés, napelem alkalmazása és a műanyag termékek mellőzése által.
Ahány otthon, annyiféle ízlés és elképzelés a konyhatervezés során is. Ez érthető, hiszen mindenki a saját lehetőségei és igényei szerint szeretné kialakítani azt a területet, ami egy-egy dolgos nap után hazavárja.
Mai modern társadalmunkban az emberek egyre többet dolgoznak és kevesebb idejük marad a mindennapi feladatokra, ezáltal egyre nagyobb szükség van külső segítségre az állattartás terén is. Ebben a gyorsan változó világban a kutyaszitterek népszerűsége egyre növekszik, hiszen a kis házi kedvencek a gazdik távollétében is megfelelő gondoskodásban részesülnek.
Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány dolgot, melyekre, ha odafigyelünk hosszabb élete lelet macskánknak.
Napjainkban már olyan modern kamerák érhetők el a piacon, melyek a klasszikus funkciókon felül számos újjal is bővültek. Alkalmazásukkal olyan lehetőségeink vannak, melyekről korábban nem is álmodtunk.
Több oka is lehet annak, hogy a cicának bedagadt az arca: verekedés közben megsérült és ennek következtében tályog alakult ki. Rovarcsípés, nyálmirigygyulladás, cysta, foggyökér-gyulladás, arckoponya és állkapocs csontizületének gyulladásos megbetegedése. Mivel gyorsan alakult ki és kifejezetten fájdalmas, úgy gondolom gyulladásos folyamat (talán tályog) van a háttérben. Ha nem múlna el egy-két nap alatt az elváltozás, mindenképpen javaslom, hogy forduljon állatorvosodhoz. Ugyan is a fájdalom zavarja a cicát az evésben, illetve ha gennyes folyamat áll a háttérben, úgy magas láz alakulhat ki és a cica szervezetének egészségét veszélyeztető anyagok szívódhatnak föl. Javaslom, hogy éhgyomorra vigye a cicát az állatorvoshoz, mert a vizsgálathoz és a kezeléshez is szükség lehet a bódításához.
A leírásból nem egyszerű dolog diagnózist felállítani, hiszen viszonylag általános tüneteket produkál a kutyus. Lehet valamilyen gyomor-béltraktusra kiterjedő betegség, esetleg ami akkor fokozódik, ha az evés miatt beindulnak a bélmozgások. Lehet, hogy váltja a fogát. Féregtelenítve remélem volt, mert az nagyon fontos kiskutyánál. Ha hányás vagy étel visszaöklendezése fordul elő, akkor a kitágult nyelőcsőre mint veleszületett rendellenességre kell gondolni.
A leírás alapján az anyatacskónak emlőgyulladása van. Az életben maradt négy kiskutya nem tudja az anya emlőiben termelődött összes tejet kiszopni, így jelentős mennyiségű tej pang a tejutakban, ami kedvez az emlőgyulladás kialakulásának. Azt tanácsolom, hogy mérd meg az anya testhőmérsékletét (végbélbe helyezett gyorshőmérő), ha lázas (39°C fölötti végbélben mért testhőmérséklet), a kölyköket vedd el tőle és mesterségesen tápláld őket, az anyát pedig mielőbb vidd el az állatorvosodhoz, mert a gyulladásos emlőben termelődő tejtől a kiskutyák megbetegedhetnek. Ha nincs az anyának láza, akkor a szoptatásnál figyelj oda, hogy a kölykök minden emlőt egyformán szopjanak ki. Az anya hőmérsékletét naponta kétszer mérd.
Ha vicces akarnék lenni, azt mondhatnám, hogy előbb-utóbb úgyis elfogynak a békák és akkor el sem kell űzni őket. Békaűző módszert sajnos nem ismerek. Talán egy gólya... bár az is megeszi őket. Egyébként a békaevészet csak akkor jelent problémát, ha esetleg varangyot eszik a kutyus, merthogy ennek bőrében irritáló anyagokat tartalmazó mirigyek találhatók. Nyálzást, esetleg hányást okozhatnak. Szerintem.
Jó lenne tudni, hány éves most a kutyus és milyen jellegű a rángás, stb. Egy állatorvosi vizsgálattal lehetne bármit is mondani a problémával kapcsolatban, hisz rengeteg dolog okozhat ilyen tünetet. (Fájdalmas csont, ízületi, izombetegség, idegrendszeri probléma, beidegzési zavar, fáradtság, stb.) Szerintem mutassák meg a kutyust állatorvosnak.