31. Abesszin macska, a miniatűr puma
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Azt tartják, az abesszin macska a fáraók szent macskájától származik, de sokkal valószínűbb, hogy tudatos és gondos tenyésztői munka eredménye.
Az orosz kék macska valószínűleg az oroszországi Arhangelszkből származik; angol tengerészek vihették át a szigetországba. A múlt században még "arhangelszki kék" volt a neve.
A bengáli macska egy 1963-ban indult tenyészprogram keretén belül jött létre mint önálló fajta, létrehozása a kaliforniai Jean Mill nevéhez fűződik.
A burma macska keleti eredetű. Állítólag valamikor réges-régen Burmában kizárólag a gazdagok - és a kolostorok - tartották, és szent állatként tisztelték.
Sir Owen Gould, az V. Rama sziámi király mellett szolgálatot teljesítő brit nagykövet figyelt fel ezekre a macskákra 1884-ben. A sziámi macska egyesek szerint mutáció, mások úgy vélik, a nyugat-afrikai aranymacska leszármazottja.
Nem értem kristálytisztán a kérdését, ha félreértettem volna, kérem tegye fel egyértelműbben. Ha egy macska vemhes és fialni fog, akkor meg is fogja szülni a kicsinyeit, általában segítség nélkül. Az anyaállat a gazdi segítségével felneveli őket és a kicsik kb. 6 hetes korukra álomszép kis "tigrisekké" fejlődnek.
Elég nagy számú sziámi paciensünk van és néhányan közülük hasonló "gonddal" vannak megáldva. Van, aki csak hússal eteti, és attól teljesen jól van és van, aki csak egyféle táppal. Nehéz így rábökni egy-egy tápra, hogy ez a legjobb az állatnak. Van olyan táp is, ami kifejezetten "érzékeny" gyomrú macskáknak van kifejlesztve (pl. a Royal). Jó tanácsot a tenyésztőktől és hasonló fajtát tartó macskatartóktól lehetne még kérni.
Nem érinti a későbbi vemhességeket és tejelést, hogy most megtartja-e a kiscicákat vagy sem. Állarbaráti tanácsom, hogy legközelebb előzze meg a nem kívánt vemhességet, semhogy újszülötteket altattasson el.
Igaz a hír a tablettáról, Ovaridnak hívják. Az ára kb. 1100 Ft/8 darab. A szedése az aktuális ivari ciklustól függ, az állatpatikában, ahol beszerezhető, tájékoztatnak a szedés módjáról is (de általában tényleg egyszer kell adni hetente). Ritkán méhgyulladás lehet a következnénye, ezért túl hosszú ideig (évekig) nem jó adni.
Ez is a cicákra jellemző viselkedés egyik formája. Nem szereti, ha túlságosan szeretgetik, simogatják. Erre mondjuk, hogy "magának való" cicánk van. Nem minden macska ölbeülős-domorbolós szőrcsomó. Perzsa macskáknál az utóbbi időben sajnos gyakrabban lehet találkozni amolyan "maguknak való" viselkedéssel megáldott egyedekkel. Ennek az egyik hátulütője, hogy nem lehet rendesen gondozni, időről időre öszecsomosodik a szőre és le kell nyírni. Ez kellemetlen a cicának, gazdinak egyaránt és egyre nehezebben tolerálja a beavatkozásokat a cica.