31. Kell-e C vitamint adnunk a tengerimalacnak?
A tengerimalac olyan, mint az ember: a szervezete nem képes C-vitamin előállítására. Így gyakran lép fel nála C-vitamin hiány, aminek igen különös tünetei lehetnek.
A tengerimalac olyan, mint az ember: a szervezete nem képes C-vitamin előállítására. Így gyakran lép fel nála C-vitamin hiány, aminek igen különös tünetei lehetnek.
Általában akkor merül fel, hogy esetleg valami baja van a kedvencünknek, ha a viselkedése hirtelen megváltozik. A beteg állat az esetek nagy többségében bágyadt, nem szívesen mozog.
Ebben a zsebben lakik valaki! A zsebi-degu nem egy új degu faj, csupán kedvelt szokása, hogy kengurukölyöknek tetteti magát gazdija zsebében.
Persze, ha a kutya és macska is beleszámítana, akkor 9 javaslatunk lenne. De most, ezen túllépve, csak a különlegesebbekkel foglalkozunk. Ha az állat tulajdonosa egy kisgazdi, akkor fontos szempont, hogy kedvence szelíd és könnyen kezelhető legyen. És persze el kell viselnie a gyermek esetenkénti zajos és féktelen megnyilvánulásait is.
Játszani nem nehéz, de úgy játszani, hogy a malac is élvezze, nem könnyű. A tengerimalacnak az a jó, ha - a terráriumban leélt élete ellenére - változatosan szórakoztatjuk.
Kedves Gazdi! Azt nem tudom megmondani, mi a tengerimalac konkrét baja, nem vagyok állatorvos. Viszont abban teljesen igaza van, hogy ezeket a tüneteket sürgősen meg kell szüntetni, mert elpusztulhat az állatka. Az jó jel, hogy a mali szeretne magától enni. A fecskendős etetés elkerülhetetlen, legalább 30-50 ml-t bele kell tölteni egy nap (legalább 15 ml egy etetésre), többet is lehet, hogy ne száradjon ki, és ne álljon le az anyagcseréje, és addig kell etetni, amíg magától nem eszik, 2 hétig biztos. Amiket azonnal beadnék 24 órán belül, bármi baja van és nyugodtan kaphat is, bármi baja van: Mivel az állat nem kakil, és erőltetetten veszi a levegőt, tehát feszülhet a hasa, nem megfelelő a bélmozgás, 0,5 ml olívaolajat fecskendőből egy kortyra benyomni a szájába (csak egy alkalommal), mert lehet, hogy a kakik puffadás vagy szorulás miatt megakadtak, feszül és nyom a hasa, és emiatt is kedvetlen és nem tud bogyózni. Az olaj 6-8 óra alatt megy át, és ha sikeresen átment, néhány fényes bogyónak, jó esetben egy kis kupacnak kellene érkeznie. Mivel az olaj akadályozza más gyógyszer felszívódását, vagy 6 órával utána, vagy előtte kellene szájon át ACC-t adni, mivel a nehéz légzést okozhatja a tüdő vizesedése, vagy szívbetegség. Mindkét esetben az ACC rendszeres használata hatott malinál, élénkebb lett és kevésbé pumpált. Vagy 200-as porból 1/4 teáskanálnyit kell 1-ml vízben feloldani, és fecsiből beadni, vagy gyereknek való ACC szirupból szintén 1 ml-t fecsiből beadni, reggel és este legalább 7-10 napig, ha láthatóan használ, kevésbé pumpál, tartósan naponta 3-4 hétig. A hatásos fogvágásnál a malit be kell bódítani, úgy reszelik meg a fogát, a hátsók nőnek túl általában, ha nem így történt, csak csipesszel csíptek le róla, javaslom, keressen fel másik állatorvost, mert a fogtúlnövés továbbra is megvan. Ha a malit naponta 4-szer etetik fecsiből, az stabilan tartja, ha csak ez a baja. Antibiotikumot, ha injekciósan kapott 2 nappal az előző után meg kell ismételni, mert 5-7 napos antibiotikum-kezelés hat. Ha valamilyen gyulladás van a szervezetében, ez segít. Ha a mali magától eszegetne, Trovet gyógytápot nemcsak fecsiből lehet adni, hanem ha csak annyira vizezik meg, hogy a golyók megduzzadnak, és megkínálja a malit, ha csak fogprobléma, vagy nehezen eszik, a puha falatkákat megpróbálja enni, és 1-1 evőkanálnyit adni a tálkájába vagy kézből reggel-este, jó jel lenne, ha megenné, a fecsi elhagyása után adnék neki Trovetet még 1 hónapig kiegészítésnek (vitaminok stb miatt). Ezek mellett a malit mindenképp el kell még vinni állatorvoshoz, és kitalálni, mi a baja. Nem feltétlen kell extrém betegségeket keresni, hanem összeszedni a tüneteket. Plusz otthon napi súlymérés, ha a mali nem fogy naponta 20-25 grammot, hanem tartja a súlyát napokig, vagy a kiegészítő etetésre még hízik, jó esélyei vannak. Nagy Nóra tengerimalac-tenyésztő
Kedves Gazdi! Van egy rossz hírem, a Neostromosanos fürdetés nagyon nem hatásos kezelési mód a tengerimalacoknál a leírt tünetekre. Illetve kép nélkül nem is tudom, mi lehet a malik konkrét problémája. A tengerimalacok nem úgy lesznek rühösek, mint a kutya, macska, bőr alatti élősködőjük az atka, ami fehér korpás felületet, vakarózást és szőrhullást okoz. Szőrhullást okozhat gomba is, alulról főleg, ha a malik nyáron szívesen fekszenek a pisijükben. A Neostromosan nagyon erős szer, és ilyen gyakran ilyen kis állatokat meg is lehet vele mérgezni, ezért le kell állni vele. Ha atkafertőzésről van szó, arra leghatásosabb állatorvos által adott ivermectin injekció, ezt hetente egyszer, két-három alkalommal meg kell ismételni. Ha ezt az előző doki nem vetette fel, esetleg vigye el másik orvoshoz őket. A tapadós, rossz minőségű forgács növelheti a talppárna gyulladást, ezért lehetőleg nem tömörítettet ajánlom. Fürdőszobaszőnyeget, ha gondot okoz a takarítás, el lehet hagyni, illetve csak a ketrec egy részébe, harmadába fektetni, ha szeretik a malik. Nagyon fontos megállapítás, hogy a vitaminhiányos táplálkozásnak tartós bőrproblémák tünetei lehetnek. Nagyon fontos a jó minőségű tengerimalac táp, pl. Versele laga Cavia nature vagy Complete, kaphatnak 1-1 evőkanál natúr zabpelyhet a táp mellé, ami E-vitaminokat tartalmaz, illetve lehet adni nekik rágcsálóknak való C-vitaminos vitamincseppet, naponta 8-10 cseppet a vizükbe. Mivel tartós problémáról van szó, kísérletezni kellhet a teljes gyógyulásig, és javaslom újból tengerimalachoz értő, egzotikus állatorvos felkeresését. Nagy Nóra tengerimalac-tenyésztő
Kedves Gazdi! Jól tette, hogy mellékelte a képet, mert bár nem vagyok állatorvos, képről bátran kijelentem, hogy ez egy klasszikus atkafertőzés, esetleg egy kis gombával is megspékelve a felületen. Ez igen gyakori kereskedésből vásárolt, vagy fiatal malacoknál, mivel az atka a bőrben él, és nagy stressz miatt, vagy legyengül az immunrendszer, azonnal kijön, kezeléssel jól gyógyul, emberre nem megy át. Hiába van most jó helye, már kijött az atka (a kereskedés, költözés, idegen környezet miatt), ez eléggé fáj és viszket, ezért kezelni kell. Vagy el kell vinni állatorvoshoz, és ivermectin injekciót kell kapnia hetente egyszer 3-4 hétig, vagy ivermectin hatóanyagú cseppet venni állatpatikában SH Rodomectin (kb 3500 Ft), szintén hetente egyszer lecseppenteni 4 hétig a két füle tövén a bőrt, és gerincvonalon a bőrt (a szőrtöveknél). Ha felnőtt 1 kg körüli mali, ilyen csúnya esetnél egy alkalommal 6 cseppet osztanék el rajta arányosan, ha még kölyök méret, 3 vagy 4 cseppet. Kb 2 hét múlva kezd javulni a bőr, addig még csepegtetés mellett is terjedhet kicsit. A kikapart, korpás rész fáj és viszket, ezért mi natúr körömvirág krémet is használunk reggel és este a sebes részen, amíg meg nem gyógyul, akár 4 hétig is. Ha plusz gomba is, és a körömvirágtól és ivermectintől 2 hét alatt nem javul, sima emberpatikában kapható vény nélküli Canesten krémmel kell kenni 10-14 napig csak a sebes felületet. Ha van másik mali, és rajta nincs tünet egyszer vagy kétszer őt is lecseppenteném, mert egymásra átkenhetik. Másik dolog, hogy a tengerimalacoknál minden vegyi anyagra nagyon vigyázni kell, szóba sem jöhet, hogy műtrágyás füvet vagy bolti salátát, külföldi, túl szép, nem idény ezért valószínűleg műtrágyás zöldséget egyenek, mert mérgezést okoz, nem kezelhető, el is pusztulhat a mali pár napon belül. Mivel a malac jókedvű, valószínűleg nem ez a helyzet, a mérgezés erős levertséggel, esetenként hasmenéssel járhat. A növesztett fű nagyon jó, de legközelebb virágföldben boltban vásárolt fűmaggal, otthoni öntözéssel javaslom a kifutót (mi sima kertben natúr földben csináltunk, tavasszal 5-6 hét alatt vastagon kijött a gyep sima víztől). Jobbulást a malinak! Nagy Nóra tengerimalac-tenyésztő A tengerimalacot hány nap után kezdhetem el kézhez szoktatni, tanítani? Tengerimalacom vakarózik, vedlik. Hogyan gyógyítsam?
Kedves Gazdi! Ha szeretné, hogy életben maradjon a tengerimalaca, javaslom sürgősen vigye el állatorvoshoz, remélem már elvitte. A váladék oka lehet tüdőgyulladás, a duzzanat tályog, vagy nyirokmirigy, de más is. A tengerimalac tünetei olyan súlyosak, ha nem kezdik el kezelni sürgősen olyan 1-2 napon belül, nem jósolok neki hosszú jövőt. A tengerimalacoknál a légúti tüneteket nagyon komolyan kell venni, egy kezeletlen megfázás néhány napon belül elviheti a malacot, és mivel nem tudnak hányni, ha félrenyelnek, az öklendezés is egy súlyos tünet, sürgősen állatorvos kell! Üdvözlettel, Nagy Nóra tengerimalac-tenyésztő
Kedves Gazdi! A malacka súlyos beteg, lehet egy súlyos megfázás, gyulladás, de vesekő és más betegség is. Javaslom, vigye vissza újból az orvoshoz ma vagy holnap. Szerintem a doktor megfelelően kezdte kezelni, antibiotikumot kaphatott injekcióban, amit valóban 2 nap múlva meg kell ismételni, kérdezze meg, mit kapott eddig és mikor kell az újabb adag. Viszont ha nem írt fel kisállatnak fájdalomcsillapítót, feltétlen kérjen és megfelelően kell adagolni. Nagyon fontos, hogy az állatot fecskendőből etetni és itatni kell, különben ilyen mennyiségű pisilésnél, legyengülésnél ki fog száradni, és pár nap alatt elpusztulhat. Korábbi cikkekben írtunk már a fecskendős etetésről, itatásról, kérdezze meg az orvost, vagy állatpatikában, milyen gyógytápjuk van, lehetőleg gyógytáppal etetni, ha nem megoldható, almás/répás/sütőtökös bébiételt lehet megpróbálni. Nagyon fontos, hogy a mai naptól legalább 50-60 ml-t folyadékot/hígított tápot bele kell tölteni, de 100 ml még jobb lenne. Ha a malacka kap fájdalomcsillapítót, és kap folyadékot és tápot, remélhetőleg pár nap múlva újra elkezd enni magától is. Mivel a hasa biztos fáj, uborkát, paprikát, leves zöldséget ne kapjon, mert az puffasztja és jobban fáj tőle a hasa, petrezselymet, répát, almát kaphat. A fenekét továbbra is(és nem az egész malacot, nehogy megfázzon) kézmeleg vízben naponta egyszer leöblíteni, szárazra itatni. Egyelőre körömvirág krémet tennék rá egyszer reggel, egyszer este pedig Bepanthent, amíg mást nem javasol az orvos. A bőrt azét kell kezelni, mert fáj, nem tudja letenni a fenekét a malacka, erőlteti magát, mikor így is le van gyengülve, ezért is kell neki a fájdalomcsillapító is. Illetve mivel hím malacka, a végbélzsákja ki van tisztítva? Ezt is a fenékmosásnál meg kell csinálni mindenképp, nehogy onnan legyen a gyulladás és a kórokozók. Ha mától intenzíven elkezdik etetni és kezelgetni, talán van esélye, a betegségét komolyan kell venni, de meggyógyulhat. Ki kell deríteni azt is, mi a konkrét baja, és nagyon fontos az itatás-etetés! Nagy Nóra tengerimalac-tenyésztő