31. Kell-e C vitamint adnunk a tengerimalacnak?
A tengerimalac olyan, mint az ember: a szervezete nem képes C-vitamin előállítására. Így gyakran lép fel nála C-vitamin hiány, aminek igen különös tünetei lehetnek.
A tengerimalac olyan, mint az ember: a szervezete nem képes C-vitamin előállítására. Így gyakran lép fel nála C-vitamin hiány, aminek igen különös tünetei lehetnek.
Általában akkor merül fel, hogy esetleg valami baja van a kedvencünknek, ha a viselkedése hirtelen megváltozik. A beteg állat az esetek nagy többségében bágyadt, nem szívesen mozog.
Ebben a zsebben lakik valaki! A zsebi-degu nem egy új degu faj, csupán kedvelt szokása, hogy kengurukölyöknek tetteti magát gazdija zsebében.
Persze, ha a kutya és macska is beleszámítana, akkor 9 javaslatunk lenne. De most, ezen túllépve, csak a különlegesebbekkel foglalkozunk. Ha az állat tulajdonosa egy kisgazdi, akkor fontos szempont, hogy kedvence szelíd és könnyen kezelhető legyen. És persze el kell viselnie a gyermek esetenkénti zajos és féktelen megnyilvánulásait is.
Játszani nem nehéz, de úgy játszani, hogy a malac is élvezze, nem könnyű. A tengerimalacnak az a jó, ha - a terráriumban leélt élete ellenére - változatosan szórakoztatjuk.
Kedves Éva Attól függ mennyire súlyos az atkafertőzés. Ha nagyon, akkor a cseppentés nem szokott elegendő lenni, olyankor injekciót ad az állatorvos, amit kéthetente megismétel, három alkalommal. Ha a cseppentést választjátok, akkor 1-1 csepp kell a két füle mögé, semmiképp sem kerülhet szembe, és a sebes/kopasz részekre sem, sem olyan helyre, ahol letudja nyalogatni magáról. Érdemes a társat is lecseppenteni, ugyanígy a füle mögé, ezt a cseppentést háromszor kell megismételni, kéthetente. A lakóhelyüket ki kell ecetezni és forró vízzel átmosni, ahogyan a bútoraikat is.
Kedves Gazdi! A tengerimalac társas lény, így csakis párban, vagy csapatban tartható. De nem mindegy, hogy megfelelő társat választunk e neki, hiszen mi emberek sem jövünk ki mindenkivel egyformán. A bajt az okozhatja, hogy nagyon kevés a korkülönbség köztük, így nem tudják eldönti ki a főnök. A nagy ketrec még önmagában nem elegendő, azt meg kell próbálni minél izgalmasabban berendezni, hogy azzal foglalják el magukat. A ketrecen belülre is érdemes több kupacba szénát tenni, az is lefoglalja őket. Ha ezek a megoldások sem válnak be, és tényleg nagy a ketrec (120 vagy annál több cm) akkor érdemes lenne egy ivartalanított hím malacot örökbefogadni melléjük, aki fenntartaná a rendet és békét teremtene a csajok között.
Kedves Gazdi! A tengerimalacoknál (és általában a rágcsálóknál) a fogászati betegségek nagyon komplikáltak tudnak lenni. Főleg azért, mert a tengerimalac zsákmányállat így betegségének, fájdalmának jeleit elrejti. Nagyon fontos a fogas malacoknál, hogy hetente mérni kell a súlyukat, ebből látjátok eszik e eleget. A fogászati beavatkozás után napokig otthon is fájdalomcsillapítót kell kapnia, etetni is kell fecskendővel, vagy ha elfogadja kanálból akkor azzal. Az etetés jelentsen nagyjából 3X20 ml Trovet tápszer, vagy még jobb a Critical Care (ebből kevesebb is elegendő). Ha eszik magától, és nem fogy akkor ez csökkenthető. Szénát, füvet, fűféléket, gyógynövényeket nyugodtan lehet adni neki, ezekből kellene a legtöbbet ennie egy fogas malacnak. Zöldséget, gyümölcsöt minimálisa, naponta maximum 1 karikát, de jó lenne inkább elhagyni. Amit tudni kell, hogy a fogászati betegség általában visszatér, így folyamatosan figyelni kell a malacka súlyát, eszik e eleget, és ki kell alakítani a kezelő orvossal egy olyan időszakot amik között ránéz a fogára, ha szükséges újra lecsiszolja. Ezzel talán megelőzhető a probléma súlyosbodása, vagy a sebek újra kialakulása.
Kedves Gazdi! Ha egy tengerimalacon betegség tünetei látszanak az sajnos nagyon nem jó jel, mert ameddig csak tudják titkolják, ha rosszul vannak vagy betegeskednek. Ha a malacka egyedül van tartva, akkor az is lehet, hogy csak a magányba betegedett bele. De mindenekelőtt el kellene őt vinni egy általános kivizsgálásra egy egzotikus állatokkal foglalkozó állatorvoshoz. Ha az orvos szerint egészséges, akkor meg kellene próbálni társat találni neki, egy pici lányka, vagy ivartalanított hím malacka személyében.
Kedves Kérdező! Mindenképp meg kellene mutatni egy egzotikus végzettségű szakállatorvosnak, egy ún. szemfestéssel ilyenkor megnézik, hogy a szaruhártya vagy bármi egyéb sérült e a szemén. Általában szemcseppet vagy szemkenőcsöt szoktak adni, amivel 1-2 hétig kenni kell naponta többször. Addig ha van otthon körömvirágtea akkor abból kellene főzetet készíteni és vattapamaccsal áttörölni. Azonban fontos lenne mielőbb orvoshoz menni, mert minél hamarabb kezelni kezdik, annál biztosabb, hogy megmarad a látása. Ha csak a szem körüli bőr sérült akkor lehet, hogy elegendő otthon kezelni körömvirágteával. Fontos, hogy a kamilla ilyenkor nem jó, mert nagyon szárít. Ha a malacok valóban egymásnak okozták a sérülést, akkor sajnos külön kell választani őket. De a tengerimalac társas lény, egyedül tartani nem lehet, így külön-külön kellene nekik megfelelő társat találni. Jobbulást a malackának!