3511. Cica érkezik a családba, milyen nevet adjunk neki?
Hoztunk pár csodaszép macskanévötletet vagány kandúroknak és kecses nőstényeknek.
Hoztunk pár csodaszép macskanévötletet vagány kandúroknak és kecses nőstényeknek.
A kutyák étrendje nagyban különbözik az emberekétől, ezért fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen emberi ételek lehetnek biztonságosak számukra. A kenyér az egyik leggyakoribb kérdéskör, amelyet a gazdik feltesznek. De vajon ehet-e kenyeret a kutya, és ha igen, milyen feltételekkel?
Különleges kategóriát képviselnek a likőrök között a keserű likőrök, hiszen ízviláguk teljesen eltér a többi italnál megszokottól. Ezek intenzív aromáiktól lesznek olyan egyediek, amelyek alapjait különféle gyógynövények képviselik.
A gyerekek szobájának kialakítása mindig nagy odafigyelést igényel, ugyanis nemcsak a funkcionális dolgokra kell figyelni, hanem a biztonságra is. Sok szülőnek okoz fejtörést, hogy milyen szőnyeget válasszon, hiszen mindannyian a legjobbat akarják a kicsinek. Ez nem csupán dekoratív elem, hanem a kisgyermekek számára egy saját kis világ, ahol játszhatnak, és persze nagyon komoly szerepe van a biztonságuk terén is.
Annak érdekében, hogy a környezetünk minden nap rendezett maradhasson, szükség van olyan tárolókra is, amikben sok dolog helyet kaphat és nem akarjuk szem előtt tartani. Ez kifejezetten igaz a gyerekek barlangjára is, ahol a rendrakás valami olyan végeláthatatlan cselekedet, mint a hólapátolás hóesésben.
A cicádnak féreghajtót kell adni, ha férges, sőt, már megelőzésképpen is kellett volna kapnia! A macskák, amikor érzik, hogy már nem sok idejük van hátra, elbujdosnak. Persze a kutyától is könnyen lehet, hogy fél, és ez is lehet az oka, hogy nem jön haza. Mérgezés sem zárható ki, mivel nem szobacica. Ha sikerül megfognod, javasoljuk, hogy mindenképpen vidd el állatorvoshoz, aki ha meggyógyítani nem is, de panaszait, fájdalmait csillapítani tudja, illetve a féreghajtót is tőle szerezheted be.
A nyár közepe a vedlések időszaka, így legvalószínűbb, hogy erről van szó. Ettől függetlenül megelőzésként nem árt egy atkamentesítés- féregtelenítés, amit vagy állatorvossal végeztessen, vagy vásároljon állatpatikában egy spot on (bőrre cseppenthető) készítményt, mint pl. az Ivermectin light. A magkeveréken az "olajos" feliratot nem igazán tudom értelmezni, de például a madarak számára készülő jobb minőségű keverékek pormentesítését is egy speciális olaj közbeiktatásával végzik. A magkeverék akkor a legmegfelelőbb, ha változatos, a madár fajtájának megfelelő összetételű, a magok megfelelően tároltak, előkészítettek és nem régebbiek 0,5-2 évesnél. A száraz magkeverék mellett a hullámos némi zöldeleséget (fűfélék, gyomok levele, bugája) és alkalmanként állati fehérjét (pl. tojást) tartalmazó lágyeleséget is kapjon. Tapasztalataim szerint egy hullámospapagáj napi magkeverék igénye 1,5-2,5cl, évszaktól, mozgás lehetőségtől függően. A napi adagolással elkerülhető a kóros mértékű elhízás.
A papagájok túlnyomó többsége párválasztó. Ahhoz, hogy elfogadja az általunk felkínált pár, időre van szüksége, vagyis nem úgy működik a "pároztatása", mint pl. a kutyáknak. Ha párt kap, akkor sem lesz sokkal csendesebb, mivel a nagysándor papagáj "alapból" egy meglehetősen hangos madárka, illetve így még lehetőséget is kap, hogy duóban "énekeljen". Azon lehetőségek számát kellene növelni, melyekkel lefoglalja magát kiabálás helyett. Háncsolható, rágható faágak, csengők, láncok leköthetik a figyelmét. Ha társasházban élnek, úgy megfontolandó, hogy a szomszédokkal való békés egymás mellett élés érdekében mégis meg kellene válni tőle. Kertesházban nem valószínű, hogy olyan mértékű zajt okozna (kivéve zajvédelmi szempontból fokozottan védett terület), mely alapján egy, a hangja miatti feljelentésből elmarasztaló határozat születhet. A papagájok az esti órákban alszanak, nem kiabálnak, így nem sérti a hangjuk a pihenni vágyókat. Amennyiben fentiek figyelembevételével sem sikerül megoldás találni a problémára, úgy megfontolandó, hogy mégis új gazdát kellene találni a madárnak. A papagáj fajták, egyedek egy jelentős hányada még kézze lneveltként is alkalmas lehet tenyészmadárnak. A mesterségesen felnevelt nagysándorok többsége is idetartozik, főként, ha még nem vett fel olyan rossz szokásokat, mint a tolltépés.
Csirkék mellé nem túl szerencsés választás egy vadászkutya. A kutyaiskola valószínűleg ezt nem fogja tudni megoldani, - nem is lehet a feladatuk és a céljuk. Csak a kerítés megerősítésével, a kutya szellemi és fizikai igényeinek maximális kielégítésével, a kutya táplálásának optimatizálásával és egy speciális "anti vadász" tréningsorozattal (klikker-tréning vagy M-F-O-J módszerrel: (Megszakítás – Figyelemfölkeltés – Orientálás – Jutalmazás)) lehet az esetet kezelni. Sajnos a már megtörtént, sikeres vadászélmény a kutyában rendkívül megerősíthette az ösztönös reakciósorozat beindulását.
A probléma oka lehet szervi eredetű (pl. petevezeték gyulladás), de akár hímek is lehetnek a madarak. Utóbbi legegyszerűbb felismerésére alkalmas, a már korábbi válaszokban említett szárnyfonáki tollpettyek megléte, illetve hiánya.