3516. Demény, a kötsög: egy magyar kutyainfluenszer nem mindennapi élete
Január 28-án el kellett altatni Deményt, a kötsög vizslát, aki az ország egyik első kutyainfluenszere volt.
Január 28-án el kellett altatni Deményt, a kötsög vizslát, aki az ország egyik első kutyainfluenszere volt.
Az éjszaka sötétje, az autó fényszóróinak vakító fénye és a gyorsan változó forgalom mind-mind növeli az állatok számára a veszélyt. Az állatok érzékszervei nem mindig képesek megbirkózni ezekkel a körülményekkel.
A kutyák természetüknél fogva hűséges társak, de bizonyos fajták különösen erősen kötődnek gazdájukhoz. Mutatjuk melyek ezek!
A búvárszivattyúk évtizedek óta megbízható társai mind a háztartásoknak, mind az iparnak; de vajon meddig számíthatunk rájuk? Ez az a kérdés, amely gyakran felvetődik, főleg, ha hosszú távú befektetésről beszélünk.
Az ipari folyamatok energiafogyasztása meghatározó szerepet játszik a globális energiafelhasználásban. Bizonyos iparágak ökológiai lábnyoma meglehetősen magas, így az energiahatékonyság javításával nemcsak a költségek csökkenthetők, de hozzájárulhatunk a fenntartható fejlődéshez is.
Általában ebben a korban már szobatiszták a kutyusok. A bepisilése nem szándékos, félelmében teszi és ezt nem is tudja kontrolálni. Általában veleszületett idegrendszeri probléma. Ilyen esetben jobb, ha nem nyúlnak hozzá, nem erőltetik a kontaktust. Mindig várják meg, míg a kutya keresi a kapcsolatot valamelyik családtaggal. Minél nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a történteknek, a kutya annál inkább visszavonul. Ha békén hagyják, akkor lassan megnyugszik, és idővel kinövi, ha nem is teljesen. Sétáltatás alkalmával, ha dolgát elvégezte, akkor érdemes mindig megdicsérni. Ezzel is megerősítik a helyes magatartást.
Ez attól függ, mit eszik. Jobbféle (húsalapú) táp etetésekor általában egyszer. Vacakabb, olcsóbb, növényi alapú fehérjét tartalmazó táp etetésekor akár 3-4 szer is lehet, mivel ezek a tápok rengeteg emészthetetlen anyagot tartalmaznak. Ezért kell belőlük sokat adni és ezért olyan olcsók.
Erről a képről nem tudjuk egyértelműen eldönteni, hogy milyen fajta. A fejét például oldalról is jó lenne látni... Tényleg jó lenne elvinni doktorhoz, a nagy hasa és az esetleges fajtameghatározás miatt is!
Távolról és a körülményeket nem ismerve nagyon nehéz kitalálni, mi történt. De egy félős kutyának sokszor az is elég, ha idegen helyen vagy idegen emberek között kell eltöltenie egy napot, esetleg a gazdája nélkül. A félős és bizalmatlan viselkedést sokan félreértik. Azt tanácsolom, hogy vigye magával, ahova csak lehet. Ismerjen meg a kutya minél több embert, több helyzetet. Ha tapasztalatot gyűjt, fokozatosan ismeri meg a világot, egy idő után múlik a félénksége. Várja meg, míg a kutya kíváncsisága miatt ismerkedni szeretne, és ezeket a próbálkozásait mindig dicsérje, bátorítsa a kutyát. Csak arra kell vigyázni, hogy ne erőltesse.
A tojásevésnek több oka is lehet. Fehérjehiány, melyet állati (reszelt sajt, túró, főtt tojás) vagy növényi (csíráztatott magvak) fehérjebevitellel orvosolhatunk. Az eredményes fészekrakás, költés elengedhetetlen feltétele továbbá a megfelelő mennyiségű kalcium és mész bevitele. Ezek pótlására valamilyen kalciumtartalmú készítmény vagy sütőben kiszárított, őrölt tojáshéj, illetve a szépia ajánlott. A szépiát és a tojás héját őrölve, a lágyeleségre szórva tegye a madarak elé! Zöldeleségként saláta, tyúkhúr, reszelt alma, uborka, fehérrépa, sárgarépa, sütőtök adható. Ha a madarak táplálása megfelelő, akkor a kalcium- és mészhiány okozhatja a problémát. Remélem, tudtam segíteni, sok sikert kívánok!