36. Kullancs a kutyában: így védheted meg a kutyádat a kullancsoktól
Ez a kicsi, gombostűfejnyi rovar nagy problémákat tud okozni. Mit tehetünk azért, hogy megvédjük kedvencünket a kullancs terjesztette betegségektől?
Ez a kicsi, gombostűfejnyi rovar nagy problémákat tud okozni. Mit tehetünk azért, hogy megvédjük kedvencünket a kullancs terjesztette betegségektől?
A drótszőrű foxterrier magán hordozza a terrierek tipikus fajtajegyeit: energikus, vidám, örökmozgó kutya.
A hüllők élőhelye különleges ápolást igényel. A terrárium rendszeres és gondos karbantartása szükséges ahhoz, hogy hüllőnk biztonságosan és egészségesen, nem mellékesen szagmentes és vonzó környezetben éljen.
A kullancs paralízis nem a kullancs bénulása. A bénulást a kutyákban kullancs okozza.
A kullancsok bármikor felbukkanhatnak! A kullancsok Magyarország teljes területén, elsősorban a nedvesebb-párásabb és enyhébb időszakban, egész évben tetten érhetők. Legaktívabb időszakuk márciustól októberig tart. Előzze meg a kullancsokat és a kullancsok megtapadását!
Kullancskiszedő kanalat, illetve csipeszt patikában, illetve állatpatikában kaphat. Szabad kézzel semmiképpen ne nyúljon a kullancshoz!
A kullancsot sosem szabad olajjal bekenni, mert agonizálva fertőzött gyomortartalmát a gazdaszervezetbe ürítheti. A beszakadt fej önmagában csak gyulladást vált ki, fertőzést nem okoz. Homeopátiás Silicea adagolásával eltávolítható. A megbetegedés megelőzésére javaslom, hogy sürgősen keressen fel állatorvost. Mikor van kullancsszezon? Áprilistól novemberig tart a kullancsszezon, a védekezés pedig kiemelten fotos még az őszi hónapokban is, mert a kullancsok olyan veszélyes betegségeket is terjesztenek, mint a babézia. Éppen ezért ajánlott egész évben minőségi kullancsellenes készítményt használni, amely hosszú távon védelmet biztosít, a tapasztalatok szerint ugyanis gyakran megfeledkezünk a rendszeres havi alkalmazásról. Az egyik védekezési módszer a kullancsirtó nyakörv. 17 többféle hatóanyag-tartalmú, kutyáknak szánt kullancsirtó- és kullancsriasztó nyakörvet tesztelt a NÉBIH.
Ezen nyakörvek hatóanyaggal vannak átitatva, mely mennyisége nagyobb méretű cicára van kalibrálva. A macska egyébként is nagyon érzékeny bizonyos antiparazita ellenes szerekre. Sokkal jobbak a csepegtetős készítmények (FRONTLINE Spot on, Stronghold Spot on).
A kutyáknak való nyakörv szerintem nem lesz végleges megoldás. A legtöbb ilyen nyakörv hatékonysága elég korlátozott és nem is tartós, ráadásul csak kutyák/macskák számára állították elő, ezért a hatóanyaga sem biztos, hogy megfelel bárányoknak. El kellene menni állatpatikába, ahol kapható juhok számára is alkalmas fürösztőszer, vagy fel kell keresni egy állatorvost, aki injekcióval tud segíteni a problémán, ami mind a külső, mind a belső élősködőket elpusztítja.
Praktikus lett volna magáról a "problémáról" is küldeni egy képet, mert az a gyanúnk, hogy esetleg nem is kullancsról van szó, hanem egy csecsbimbóról és ezért "nem akar kifordulni". Én nem fújogatnám otthon ennyi próbálkozás után semmivel, hanem elvinném megmutatni egy szakembernek, például egy állatorvosnak. Ajánlom figyelmükbe az alábbi videófilmet is.