36. A siketfajd (Tetrao urogallus)
Skóciában egyszer már szükség volt a madár újratelepítésére, de az utóbbi években a siketfajd populáció ismét drasztikusan lecsökkent. A madarak védelmére vonatkozó intézkedéseket nemrég hozták meg.
Skóciában egyszer már szükség volt a madár újratelepítésére, de az utóbbi években a siketfajd populáció ismét drasztikusan lecsökkent. A madarak védelmére vonatkozó intézkedéseket nemrég hozták meg.
Legtöbb állampolgárt fájdalmasan érinti a gazdasági válság. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet még rosszabbra fog fordulni, mielőtt javulni kezdene
Gyarkan megijedünk, amikor a kakas ránkugrik és megcsíp. Ilyenkor a legjobb, ha védekezünk, ugyanis a kakas csőre nagyon erős, sérüléseket is okozhat.
A nyúl éve nyugodt és zökkenőmentes lesz, a tigris éve után ránk is fér egy kis pihenés. El kell vonulnunk egy kicsit a tavalyi év alatt szerzett sebeinket nyalogatni.
A fiatal kakasokat (legtöbbször az egy évnél fiatalabbakat) kakócának nevezik. Más madarak (pl a pulyka) hímjét is gyakran kakasnak nevezik. A kakasüllő az a rúd, amin a tyúk és a kakas alszik.
Ha feltűnően soványak, akkor lehet férgesség, esetleg vírus. Előfordulhat az is, hogy megfáztak, leállt az emésztésük, bélgyulladás lépett fel. Pontos diagnózist boncolás, laborvizsgálat adhat. A kakast érdemes lenne meleg helyre vinni, kezelési kísérletek történhetnek kis dózisú féregtelenítővel, szélesspektrumú antibiotikummal.
Tisztelt Kérdező! Ez sajnos gyakori probléma, mert a kakas addig kukorékol, amíg él. Nem befolyásolja sem az ivararány, sem az időjárás, sem a takarmányozás. Csak a korral csökken az aktivitása, de a kép alapján ez még odébb van. Gyakran lesz az ilyen problémából birtokvédelmi ügy, mert akadályozza a szomszédokat az ingatlanjuk rendeltetésszerű használatában. Ennek elbírálásához azonban tisztában kell lenni az állat tartási helyének lakóövezeti besorolásával. Amennyiben az lehetővé teszi a gazdasági haszonállatok tartását ( a baromfi ebbe tartozik), akkor az ingatlannak egy olyan elkerített részén kell az állatokat elhelyezni, amely a legtávolabb van a szomszédos lakóépületektől. Célszerű biztosítani egy zárható ólat is, ahol az éjszakát töltik. Az éjszaka ideje pedig a család és a szomszédok bioritmusához igazítható. Az állattartási lehetőségekről a helyi Polgármesteri Hivatal tud felvilágosítást adni. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős
Nem tudom hány nyusziról van szó. Nem tudom oltva voltak-e a nyulak. Ez amit leírt nagy valószínűséggel egy myxomatózis nevű betegség,amit a szúnyogok terjesztenek. Így mindenképpen ajánlanám hogy azokat a nyulakat, amiken még nem jelentkeznek a tünetek mindenképp oltassák be. Ez ellen a betegség ellen évente, tavasszal a szúnyog szezon előtt oltani kell a nyulakat. Sajnos ez a betegség nagyon nehezen gyógyítható, a fertőzött állatokra 40-90%-ban halálos kimenetelű. Minden képen mutassa meg a nyuszikat minél előbb állatorvosnak!
Általánosságban valamiféle széles spektrumú antibiotikum kezelést javasolnék, de a pontos diagnózishoz és kezeléshez állatorvost kellene felkeresnie. Jól tették, hogy elkülönítették, mert bár kis eséllyel lehetséges szervi oka a tüneteknek, de valószínűbb valamiféle fertőzés, aminek pontos okozóját székletminta, esetleg vér elemzés mutathatná ki.
Görény? Nyest? stb. zártabb baromfi udvart kell kialakítani. Dr. Puskás Gábor