681. Így kommunikál a kutya mancsával
Mit akarhat a kutyánk, amikor hozzánk sétál, felágaskodik, és egyik mancsát az ölünkbe, vagy a kezünkre helyezi? Mit szeretne közölni velünk amikor a fejünkre, vagy a vállunkra teszi a mancsát?
Mit akarhat a kutyánk, amikor hozzánk sétál, felágaskodik, és egyik mancsát az ölünkbe, vagy a kezünkre helyezi? Mit szeretne közölni velünk amikor a fejünkre, vagy a vállunkra teszi a mancsát?
Amint elérkezik a séta ideje, a kutya már az ajtóban topog és csahol, szájába kapja a pórázt, alig várja, hogy elinduljatok. Kiviharzik az ajtón, húz, rángat és tépi a pórázt, hiába próbálunk megálljt parancsolni neki és értésére adni, hogy ezt a fajta viselkedést a gazdi nem kimondottan kedveli.
A yorkshire terrier természeténél fogva nagyon szereti az embereket. Amint sikerül elnyerni a kölyök yorkie bizalmát, és belopni magunkat szívébe, a kiskutya nevelése gyerekjátékká válik. De ehhez játékos nevelési módszerekre is szükség van!
Kínában évezredek óta bevett gyógyító módszer az akupunktúra, mely a test bizonyos pontjain elhelyezkedő meridiánok stimulálásával szabályozza a pangó energiát. Nekünk, emberszabásúaknak bevált, de vajon gyógyítható-e egy kutya akupunktúrával?
Se nem kotorékeb, se nem munkakutya: a yorkshire terrier (vagy yorkie) napjaink egyik legdivatosabb, ölebként tartott kutyája mégis hordozza magában a két kutyatípus tulajdonságait.
A képek alapján arra gondolnék, hogy a szőrét ledörzsölte valami (kutyaház nyílása, házfal, kerítés stb.) De ez csak feltételezés. A bőrgyógyászat tipikusan az a terület az állatorvoslásban amikor látni, tapintani, esetleg szagolni stb kell az elváltozást. Mivel egyéb, akár súlyosabb betegség is felmerülhet, javaslom nézesse meg kutyusát állatorvossal.
A rühösség kutyákban elég ritka bőrbetegség, és nem is jellemző rá a martájéki elváltozás, úgyhogy én a házi diagnosztizálás (vag yinkább találgatás) helyett inkább azt javasolnám a kedves kérdezőnek, hogy ne saját maga akarja a problémát megoldani és főleg kezelni,hanem bízza ezt állatorvosra! Ez sokkal hasznosabb lesz!
Azzal kezdeném a válaszomat, hogy azért az Ön által leírtak alapján közel sem biztos a porckorongsérv diagnózis. Ez ugyanis nem jár kívülről kitapinthatható duzanattal, hiszen a sérv a gerincoszlopban befelé van, a gerincvelő felé. Szóval, mielőtt a műtétről beszélnénk, jobb lenne inkább szakemberrel megvizsgáltatni. Sokféle vizsgálatot el kell végezni ahhoz, hogy pontosan meg lehessen mondani, miről is van szó valójában. Utána lehet a megoldásról beszélni. Tudomásom szerint Komáromban van komoly felszereltségű rendelő a Sport utcában, keressék fel a kutyával!
Azt, hogy egy adott probléma megoldására az állatorvos milyen módszert, technikát, beavatkozást végez el, mindig az adott eset sajátosságai alapján dönti el. Az első alkalommal valószínűleg nem tartotta szükségenek a gyomor megnyitását, mert e nélkül is ki lehetett ürítreni a gyomrot, ill. vissza lehetett állítani az eredeti helyzetet. A második esetben viszont bizonyára erre volt szükség. Nem érdemes ezen utológ morfondírozni, a lényeg az, hogy sikerülön a műtét és a kutya is meggyógyuljon.
Tisztelt Kérdező! Lehet, hogy a hám dörzsölése miatt kopott ki, de az is lehet, hogy valamilyen fertőzés miatt keletkezett a szőrhiány, esetleg egy sérülés környékén, amit rendszeresen nyalogat. Leggyakrabban gomba áll a háttérben, ha a bőr ép, és a szőrhiányos terület nem nedvedzik. Persze még számtalan titkább oka is lehet. Ha nem gyógyul, érdemes állatorvosnak megmutatni. Tisztelettel: dr.Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős