856. A munchkin macskafajta rövid története
Habár a munchkin macskát nem olyan rég fogadták el fajtaként (a TICA, nem a CFA) már évtizedek óta létezik. A munchkin egy átlagos macska, csak rövid lábakkal.
Habár a munchkin macskát nem olyan rég fogadták el fajtaként (a TICA, nem a CFA) már évtizedek óta létezik. A munchkin egy átlagos macska, csak rövid lábakkal.
A munchkin macskafajta egy természetesen előforduló, szokatlanul rövid lábakkal rendelkező macska, mely tulajdonságát egy autoszomális domináns gén okozza.
A kölyökmacska fejlődése születésének pillanatától nagyjából 18 hónapos koráig tart. Ez az időszak több fontosabb szakaszt is magába foglal, az önállósulás útjára lépéstől az első önálló vadászatig.
Egyedi cicanevet szeretnél a macskád számára? Íme, a legkülönlegesebb lánycica és fiúcica nevek!
A macskák puszta szépsége a művészeket macskaportrék festésére, a fotósokat lényegüket bemutató pillanatképek készítésére, a költőket pedig bájos viselkedésükön való elmélázásra ihlette.
Az egyik macska (amelyik menekül) ivartalanítása lehetne az első lépés, de 10 éves korban ez meggondolandó. A traumatikus hatást lehet oldani, csökkenteni Bach-virág terápiával. Közös, kézből etetéssel, játékkal érdemes próbálkozni.
"A nőstény állatnak legalább egyszer szülnie kell" --> ez egy tévhit! Semmi nem indokolja. A legnagyobb problémát az okozza, hogy az emberek hajlamosak emberi tulajdonságokat ruházni az állatokra. Pedig az állatoknál az "anyaság" vagy "apaság" nem tudatos, ösztöneiktől hajtva párzanak és gondozzák kicsinyeiket, amikor pedig eljön az ideje, akkor érzelmek nélkül választják le őket. Egy házi kedvenc nem fog kölykök nemzése után vágyódni, ha a szomszéd kutya/macska leellik... (Megtévesztő lehet, hogy egyes anyaállatok átvállalják más szülők, akár más faj kölykeit. Ez nem emberi tudatosságú adoptálás.) Akár saját utódaikkal is párzanak később, amennyiben úgy adódik. (Néhány főemlősnél megkérdőjelezem a teljes ösztönösséget, de jelen esetben leginkább a gyakori házi kedvencekről szól a honlap.) Ahogy házi kedvenceinknek nincs lelki szükségletük utódot nemzeni, úgy fizikai szükség sincs erre. A kutyák, cicák első tüzelés elött ivartalaníthatóak. Ma már Magyarországon is több olyan állatorvos van, aki a 4-6 hónap közti ivartalanítást propagálja és aktívan végzi. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig elterjedt szokás a már 2-3 hetes korban végzett ivartalanítás is. Az ilyen fiatalon végzett műtétekhez nagyon gyakorlott állatorvosra van szükség. Az alább leírt információt sok állatorvossal egyeztettem, közülük sokan külföldön is dolgoztak. Az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a tejmirigy daganata. Ez szuka kutyáknál az esetek felében, nőstény macskáknál szinte mindig rosszindulatú formában jelentkezik, és rövid idő alatt az állat elpusztulásához vezethet. Ennek a betegségnek a veszélye jelentősen csökken, ha az ivartalanítást 2,5 éves kor előtt végezzük el. Az ennél fiatalabb korban, de már a második tüzelés után ivartalanított szukáknál 26%, az első két ivarzás között műtötteknél 8%, az első tüzelés előtt operáltaknál 0,5%-ra csökken a tejmirigy daganat kialakulásának valószínűsége. Ezért lehetőleg az első tüzelés előtt, 6-7 hónapos életkorban ajánlott a nem tenyésztési célból tartott állatok ivartalanítása! Az elmondottak mellett az ivartalanítással megelőzhető a méhgyulladás és a méhdaganatok kialakulása is. Abba is érdemes belegondolni, hogy egy kutya akár 10-12 kölyköt hozhat világra, egy cica 4-6 kölyköt. Még ha csak egyszer is ellik mindenkinek a nőstény állata, vajon kinek kell ilyen rengeteg sok kisállat? Ne áldozzuk fel a már megszületett kölyköket, még meg nem fogant kölykökért! Kérem, ha Önnek egy állatorvos mondta, hogy az állatnak egyszer szülnie kell, azt jelezze nekem, kérdezzen meg még 5 állatorvost, illetve forduljon az Állatorvosi Kamarához tanácsért! (Forrás: www.ivartalanitas.hu)
Ebben a korban váltják a fogaikat a macskák. Azaz, minden bizonnyal arról van szó, hogy kipotyognak a tejfogai, és hamarosan kinőnek a maradó (végleges) fogak. A fogváltás az állatok esetében is okozhat kedvetlenséget, bágyadtságot, rágási problémákat, "nyűgösséget", mint az ember gyerekénél. Esetenként hőemelkedés, láz is jelentkezhet. Ha kétségei vannak, keresse fel a kezelő állatorvost.
Kedves Gazdi! Sajnos nem lehet tudni, hogy mi lenne a cicus reakciója, lehet, hogy feloldódna, de lehet, hogy pont az ellenkezőjét váltaná ki, sajnos ez lutri. Szerencse, hogy kertes ház, mert kijárhatnak a cicák, így ha a második cica mellett döntenek, akkor van hely még terjeszkedni, pláne, ha mostani nem annyira kijárós. Mindeképp kiscicát vigyenek haza, az idősebbek könnyebben elfogadják a picit, mint a felnőttet. Vannak ilyen cicák, akik nem annyira szeretnek kézben lenni, barátkozni. Persze ettől ők még ugyanúgy ragszkodnak hozzánk, max. nem mutatják ki annyira. Ezt csak elfogadni lehet, megváltoztatni kevésbé. Az alábbi cikkkek segíthetnek http://www.haziallat.hu/macska/viselkedes/egy-vagy-ket-macska-tartas/1822/ http://www.haziallat.hu/dr-haziallat/macska/macskak-osszeszoktatasa/13225/