1561. Ismét lencsevégre kapták Szaffit, a szabadon engedett vadmacskát
Úgy tűnik, hogy a szabadon engedett vadmacskalány nagyon jól érzi magát a vadonban.
Úgy tűnik, hogy a szabadon engedett vadmacskalány nagyon jól érzi magát a vadonban.
Ha macskád hirtelen megharap, az zavaró és fájdalmas lehet. Ismerd meg az okokat, és tanuld meg jobban kommunikálni vele, hogy elkerüld a kellemetlen pillanatokat.
Alkalmi WC? Alternatív fekhely? A macskák előszeretettel veszik birtokba a frissen vetett ágyásokat a konyhakertben.
A macskákat ősidők óta misztikus, titokzatos állatokként tartják számon, és számos kultúrában különleges tulajdonságokkal ruházták fel őket. Az egyik legismertebb hiedelem szerint a macskáknak kilenc életük van, vagyis képesek túlélnie olyan helyzeteket is, amelyek más állatok számára végzetesek lennének. De honnan ered ez a mondás, és van-e valóságalapja?
A macskák egészsége szempontjából fontos a megfelelő testsúly fenntartása, mivel az elhízás komoly egészségügyi problémákat okozhat. De honnan tudhatjuk, hogy egy macska túlsúlyos, és mikor szükséges diétáztatni?
A pontos diagnózishoz természetesen látni kellene a kutyát, sőt sokszor laboratóriumi vizsgálatra is szükség lehet annak eldöntésére, hogy mi okozza az elváltozást. Lehetséges, hogy bőrgyulladás (gombás, baktériumos?) miatt hullott ki a szőre vagy egy korábbi sérülés következménye a folt. Allergiás bőrproblémák (ekcéma) esetén is előfordulhat ilyen, ekkor nyalni/rágni is szokták a farkukat. Otthon meg lehet próbálni Neogranormon kenőccsel kezelni a területet, de ha nem múlik a folt, esetleg még nő is, akkor állatorvosnak kellene megmutatni.
A macska ivartalanítása akár már az első ivarzás előtt is lehetséges (7-12 hónapos kor). Azonban az állat teljes kifejlődése szempontjából 1-2 ivarzást érdemes kivárni. Átlagban 7-8 hónaposan szoktunk ivartalanítani.
Első alkalommal a kombinált oltást 1-2 hónap, a veszettség elleni oltást 6 hónap múlva kell ismételni, majd mindkettőt évente a macska élete végéig. Egy év után ugyanis csökken a védettség, körülbelül 2 év múlva meg is szűnhet.
A petefészek-eltávolítás egyszerűbb és kisebb beavatkozás. Ha a méh egészséges és nem vemhes az állat, akkor nem kell a méhet is eltávolítani. Erről természetesen Ön dönt, illetve ha a műtét során gond merül fel, konzultálni szoktunk a gazdival. A nőstény macskák valóban 2-3 hetente bagzanak.
A parvovírusos bélgyulladást okozó vírus, ha erre gondol, csak kutyákat betegít meg. Azért hívják "macskabetegségnek" a laikusok, mert valamikor a kórokozó vírus a macska hasonló családba tartozó vírusából (Panleukopenia vírus) alakult át kutyákat megbetegítő vírussá. Nem kapják el a macskák "parvo", vagyis panleukopenia vírusát a kutyák, ez csak cicákra veszélyes, de oltunk ellene.