31. Tyúkól építése házilag - így fogj neki!
Elmondjuk, milyen tényezőket kell szem előtt tartani, hogy biztosan jól sikerüljön a tyúkól!
Elmondjuk, milyen tényezőket kell szem előtt tartani, hogy biztosan jól sikerüljön a tyúkól!
A szürke fogoly (Perdix perdix) a fácánfélék családjába tartozó vadon élő madár. A fácánfélék (Phasianidae) a tyúkalakúak (Galliformes) rendjébe sorolhatók.
Baromfit tartani a hátsó udvarban, és minden reggel élvezni a finom, frissen tojt tojások által nyújtott előnyöket, egyre népszerűbbé válik az állatokat kedvelő emberek körében.
A páva (Pavo cristatus) a fácánfélék családjába tartozó madár. A páva eredetileg vadon élő madár, de sok országban megszelídítették. A pávatartás egy időigényes, de nagyon kifizetődő hobbi. Az első dolog, amire egy újdonsült pávatenyésztő igen hamar rájön, hogy ezek a csodálatos madarak könnyen idegessé vállnak.
A gyönyörű kék páva, a leggyakoribb pávafajta, Indiából származik. Most megisemrheted a történetét, természetes élőhelyeit, táplakozási szokásait és néhány tenyésztéssel kapcsolatos tudnivalót is elmondunk.
Esetleg meg lehetne próbálkozni az összeszoktatásukkal. Felügyelet mellett rövid, majd egyre hosszabb időre össze kellene engedni őket. Ha továbbra is agresszíven viselkednek, akkor jobb lenne külön tartani a tengerimalacokat.
Tíz, tizenkét cm hosszú madár, átlagtömege 45 gr. Tyúkjának színezete a mi fürjeinkhez hasonló, a kakas toroktollai fehérrel szegett fekete színűek, alatta szürkéskék "sáv" következik, a hasa rozsdavörös.
A kakasok fajtájától, vérmérsékletétől, a velük tartott tyúkok számától is függ, hogy eltűrik-e egymást. Verekedéskor nagyobb haszna van egy csőrgyűrűnek, mint a sarkantyú "lecsippentésének", mivel a "skalpolásos" sérülések okozzák általában a haláleseteket. Az ivarérettség a fajtától is függ. A kisebb testű, vagy az un. tojóhibrid baromfik általában korábban lesznek ivarérettek. Általában 7-8 hónapos kortól lehet tenyészképes tojást várni. A röpképesség elsősorban fajtafüggő. A selyembaromfik szinte teljesen röpképtelenek, míg a a bantamok, vagy az őshonos fajták 2-3 méter magasra is felszállhatnak. A kakas tyúkok közé helyezése nem szokott gondot okozni, ha esetleg mégis, úgy az említett csőrgyűrű, vagy ideiglenes csőrkurtítás lehet a megoldás.
Mivel a fajtát elsősorban díszes farktollazatáért tenyésztik, így az olyan küllemi jegyek, mint forma, testméret fontosabb szempont a tenyésztésükben, mint a szín. Vagyis, akár vérfrissítés során, akár a felmenők vegyes színű állományban tartását követően öröklődhettek olyan recesszív gének, melyek más színű utódokat eredményeznek, mint a szülők. Csak példának. Mi a hosszúfarkú díszbaromfik közül a yokohamát tenyésztjük, amelynek az onagadorival ellentétben csak két színváltozata létezik. Bár a fehér még viszonylag új szín, mégis rendszeresen felbukkan két un. vörös-nyerges párosításában, akkor is, ha több generáción keresztül kimaradt a felmenők közül.
A kezeléshez antibiotikumra van szükség, melyet állatorvossal kellene felíratnia.