41. Két nem mindennapi csibe a Fővárosi Állat- és Növénykertben
Két emu csibe kelt ki a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Az apróságok tíz napja látták meg a napvilágot.
Két emu csibe kelt ki a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Az apróságok tíz napja látták meg a napvilágot.
"Sok esetben kézzel nevelt, szelíd állatok esnek áldozatul, akiknek esélyük sincs ebben a kegyetlen küzdelemben. Meddig tűrjük a legális állatviadalokat? Mikor mondunk megálljt a tömeges, hidegvérű kínzásoknak és gyilkolásoknak?" A Noé Állatotthon Alapítvány az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünknek.
Nem mindennapi szökevény bujkált a betondzsungelben a nyíregyházi hajnal leple alatt. Egy kenguru lépett meg a Nyíregyházi Állatparkból, a szökellő szökevényt először egy autós pillantotta meg a Sóstói úti felüljárón, hajnal egy körül.
A túzok (Otis tarda) hazánk és Európa legnagyobb termetű röpképes madara, a pusztai táj szimbóluma. Nyugat-Európa legtöbb országából kipusztult.
A tojásokból 36 nap után bújtak ki a fészekhagyó fiókák, akik jelenleg a madárházban nevelkednek. Ha elérik az egyméteres magasságot, csatlakozni fognak az ivarérett állatok csapatához - közölte Révészné Petró Zsuzsa, a park osztályvezetője.
Esetleg meg lehetne próbálkozni az összeszoktatásukkal. Felügyelet mellett rövid, majd egyre hosszabb időre össze kellene engedni őket. Ha továbbra is agresszíven viselkednek, akkor jobb lenne külön tartani a tengerimalacokat.
Tíz, tizenkét cm hosszú madár, átlagtömege 45 gr. Tyúkjának színezete a mi fürjeinkhez hasonló, a kakas toroktollai fehérrel szegett fekete színűek, alatta szürkéskék "sáv" következik, a hasa rozsdavörös.
A kakasok fajtájától, vérmérsékletétől, a velük tartott tyúkok számától is függ, hogy eltűrik-e egymást. Verekedéskor nagyobb haszna van egy csőrgyűrűnek, mint a sarkantyú "lecsippentésének", mivel a "skalpolásos" sérülések okozzák általában a haláleseteket. Az ivarérettség a fajtától is függ. A kisebb testű, vagy az un. tojóhibrid baromfik általában korábban lesznek ivarérettek. Általában 7-8 hónapos kortól lehet tenyészképes tojást várni. A röpképesség elsősorban fajtafüggő. A selyembaromfik szinte teljesen röpképtelenek, míg a a bantamok, vagy az őshonos fajták 2-3 méter magasra is felszállhatnak. A kakas tyúkok közé helyezése nem szokott gondot okozni, ha esetleg mégis, úgy az említett csőrgyűrű, vagy ideiglenes csőrkurtítás lehet a megoldás.
Mivel a fajtát elsősorban díszes farktollazatáért tenyésztik, így az olyan küllemi jegyek, mint forma, testméret fontosabb szempont a tenyésztésükben, mint a szín. Vagyis, akár vérfrissítés során, akár a felmenők vegyes színű állományban tartását követően öröklődhettek olyan recesszív gének, melyek más színű utódokat eredményeznek, mint a szülők. Csak példának. Mi a hosszúfarkú díszbaromfik közül a yokohamát tenyésztjük, amelynek az onagadorival ellentétben csak két színváltozata létezik. Bár a fehér még viszonylag új szín, mégis rendszeresen felbukkan két un. vörös-nyerges párosításában, akkor is, ha több generáción keresztül kimaradt a felmenők közül.
A kezeléshez antibiotikumra van szükség, melyet állatorvossal kellene felíratnia.